STATKI I OKRĘTY   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Tematyka szkutnicza, marynistyczna, okręty, statki, historia, dokumentacja, linki do ciekawych stron itp...

Uwaga! W tym dziale NIE WPISUJEMY postow "kartonowych".



 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
23-08-12 10:30  [szukam] Wyposażenie statków handlowych.
Yukikaze 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Czy ktoś zna adresy do stron gdzie mozna znaleźć zdjęcia wyposażenia pokładów statków handlowych ?
Mam na myśli takie rzeczy jak luki, maszty, bomy windy itp. zwłaszcza interesowały by mnie polskie drobnicowce z ubiegłego wieku.
Z góry dziękuję za pomoc .

 
23-08-12 17:45  Odp: [szukam] Wyposażenie statków handlowych.
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Witam serdecznie.
Jeżeli masz zamiar budować model polskiego drobnicowca z XX w mocno waloryzowany to z chęcią podzielę się z Tobą paroma uwagami nie dotyczącymi
osprzętu ruchomego czy stałego ale różnych "gratów" pokładowych. I tak:
1. Najstarsze miały ładownie zakrywane deskami lukowymi i obciągane brezentem. Mocowanie - listwy stalowe wokoło ładowni. Brezent ciemnozielony w nowości a faktycznie mocno spłowiały i "zżarty" przez sól.
2, Na rufie zwykle po lewej /prawej stronie flagsztoku stało kilka beczek powiązanych linami - wtedy jeszcze nie malowane na czerwony/żółty/zielony lecz stalowordzawe a niektóre czarne / spalania śmieci/.
3. Przy falszburcie /lewa/prawa burta/ przed nadbudówką zwykle zwinięty /zrolowany/ sztormtrap obłożony brezentem /szarym ze starości, kiedyś biały/.
4. Na rufie zapasowa śruba okrętowa położona na płasko koloru czarnego /zapasowa była żeliwna/
5. Jeżeli nie było stałego basenu kąpielowego /zwykle na pokładzie nadbudówki od strony rufy/ to budowano z brezentu /zielonego/ przy nadbudówce rufowej /kwadrat/.
6.Na pokładzie dziobówki/i pokładzie rufy/ przy windach cumowniczych po lewej/prawej stronie na podstawach /gretingach/ leżały zwoje lin /manilek/ cumowniczych - na przelot /tzn. w morzu/ zakryte brezentem /zielonym lub "białym"/.
7. Zwykle przy burcie / między ładownią a burtą/ na midszipie lub rufie składowany był tzw. sztauholz /deski, kantówki/
8. Szalupy sporadycznie /b. rzadko/ zakrywane były brezentem
9. Na rufie /przy szocie nadbudówki tylnej/ i z boku przy świetliku siłowni /pokład łodziowy lub przy kominie/ były drewniane skrzynie na różne graty i klamoty.
Muszę poszperać, mam trochę zdjęć z widocznymi "detalami" to jeśli będziesz zainteresowany to je zamieszczę.
Pozdrawiam

 
23-08-12 20:30  Odp: [szukam] Wyposażenie statków handlowych.
Marek T   

O który drobnicowiec chodzi?
Dowolny?

Drobnicowiec z lat 30tych trochę się różnił od drobnicowca z lat 70tych.

 
23-08-12 23:40  Odp: [szukam] Wyposażenie statków handlowych.
SZKUTNIK 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Ahoj!
yukikaze: wyposażenie statków handlowych......to temat rzeka tak samo jak wyposażenie okrętów. O drobnicowcach wypowiedział się już Marek T - serdecznie pozdrawiam. Też nie jedną magisterkę można by na ten temat napisać. Napisz o jaką konkretnie jednostkę Ci chodzi.....będzie znacznie łatwiej. Wielu forumowiczów interesuje się flotą handlową. Sporo z nas obecnie pływa na takich jednostką bądź pływało. Jak zajdzie potrzeba na pewno pomożemy.
Ryszard podał Ci kilka przykładów walorki statków - na takich rzeczy nie uświadczysz w standardzie w modelach kartonowych......a szkoda. Jak by Ci przyszło do głowy wykonać walorkę statku przechodzącego przez Zatokę Adeńską - ochrona przed piratami XXI wieku - to służę pomocą. W innym przypadku również.

--
Pozdrawiam SZKUTNIK
szkutnik-model@wp.pl
Tel. 728 103 661

 
24-08-12 15:36  Odp: [szukam] Wyposażenie statków handlowych.
Yukikaze 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Wielkie dzięki za odzew !!! Dokładnie chodzi mi o drobnicowiec "Oliwa".
Mam plany i troche jest tam niejasności .

--

 
24-08-12 20:07  Odp: [szukam] Wyposażenie statków handlowych.
SZKUTNIK 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Ahoj!
No to dawaj te niejasności postaramy się pomóc. Obecnie jestem w robocie i nie mam podglądu do planów :-)

--
Pozdrawiam SZKUTNIK
szkutnik-model@wp.pl
Tel. 728 103 661

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024