STATKI I OKRĘTY   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Tematyka szkutnicza, marynistyczna, okręty, statki, historia, dokumentacja, linki do ciekawych stron itp...

Uwaga! W tym dziale NIE WPISUJEMY postow "kartonowych".



 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
03-06-07 08:57  [Dyskusja] Kamuflaż Tirpitza
XYZ    



Post zmieniony (27-07-11 23:10)

 
03-06-07 11:04  Re: Kamuflaż Tirpitza
hans   

Kamuflaż Tirpitza był w różnych odcieniach szarości,

Spójrz chociażby tutaj:

http://bismarck-class.dk/tirpitz/paint_schemes/paint_tirpitz_1942.html

Na planach tego okrętu, które posiadam również są wymienione kolory kamuflażu:
- 4 odcienie szarości
- biel
- czerń

--
Prace nad:
Bismarck
Pozdrawiam Hans

 
04-06-07 12:58  Re: Kamuflaż Tirpitza
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Który schemat kwestionowałem ? Nie przypominam sobie...

--
Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

 
05-06-07 00:14  Re: Kamuflaż Tirpitza
XYZ    



Post zmieniony (08-06-11 12:16)

 
05-06-07 07:34  Re: Kamuflaż Tirpitza
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

To pamiętam, ale to Bismarck a Ty piszesz o pancerniku Tirpitz.
Nie pisałem o schematach tylko szczegółach - lufy, okapy itd.

Moja uwaga nie dotyczy również "Malowania okrętów Kriegsmarine" tylko serii dotyczącej Bismarcka. "Malowanie okrętów..." ukazało się później niż to pisałem i jest zrobione dokładniej.

Malowania w publikacjach AJ-Press są nieporównywalnie bardziej wiarygodne od schematów zawartych w instrukcjach modeli plastikowych. Kolory starych modeli kartonowych można wogóle zapomnieć - z nielicznymi wyjątkami. Pokład Tirpitza masz zamiar zrobić żółty - tak jak jest w modelu kartonowym GPM sprzed wielu lat ?

Informacje AJ-Press są autoryzowane. Autor podaje wszystkie niemieckie źródła i dane dodatkowe. Nawet dokładne wzory kolorów.

--
Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

 
05-06-07 19:05  Re: Kamuflaż Tirpitza
Mirek S   

Sprawa malowania Tirpitza jest oczywista, potwierdzają to wypisy z dziennika okrętowego pancernika. Komplet dzienników Tirpitza przesłałem mojemu przyjacielowi Jose Rico z Hiszpani i tam niedługo na jego stonie Kbismarck.com będzie można poczytać w jezyku angielskim o tym wszystkim, jak również o malowniu Tirpitza. Schematy malowań zostały po raz pierwszy przedstawione w monografiach AJ-Pressu, z których to inni - jak chociażby duńczyk Assmusen przerysował i umieścił na swojej stronie internetowej. Co ciekawe rzekomo opracował on je samodzielnie, dokładnie kopiując moje rysunki. Zawierały one drobne nieścisłości, które zostały poprawione w pierwszej części malowania okrętów Kriegsmarine i do tej publikacji odsyłam wszystkich, ponieważ monografia ta ma wzornik kolorów oparty na podstawie amerykańskich danych opracowanych na podstawie niemieckich dokumentów źródłowych i jest najbardziej wiarygodną informacją na ten temat.
W kolejnych częściach będą pokazane następne kolory, z których dowiecie się że odcieni białego koloru w Niemieckiej marynarce było kilka, a nie jeden!
Ostatnio otrzymałem trochę niemieckich filmów archiwalnych związanych ze służbą bojową Bismarcka i Tirpitza, które to pozwolą na korektę malowań z Kaafiordu. Filmy te przedstawiają życie codzienne marynarzy niemieckich na Tirpitzie oraz duże sekwencje z malowania pancernika. Niestety w przypadku Tirpitza są czarnobiałe, więcej szczęścia miał Bismarck bo są w kolorze.
Myślę, że niedługo uda się opublikować ten materiał i dokładnie poporzeć go zdjęciami, tak aby nie było już żadnych wątpliowści.
Pozdrawiam
Mirosław Skwiot

 
07-06-07 22:24  Re: Kamuflaż Tirpitza
XYZ    



Post zmieniony (08-06-11 12:21)

 
08-06-07 09:06  Re: Kamuflaż Tirpitza
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Temat koloru osłon reflektorów na kominie Bismarcka w momencie bitwy w Cieśninie Duńskiej powraca jak bumerang.
Mam wątpliwości czy ten temat da się rozstrzygnąć ostatecznie w 100 %. Jestem zdania, że osłony były białe, ale pewności na 100% nie mam bo nie byłem na Bismarcku 24-go maja 1941 (w ogóle nie byłem - podobnie jak wszyscy autorzy publikacji), a zdjęcia archiwalne super dokładnie tego nie pokazują.

Uzasadnienie:
Nie ulega wątpliwości, że przed i na początku operacji Bismarck miał kamuflaż belkowy. Akurat biały pas malowania przechodził dokładnie przez osłony reflektorów na kominie i oczywiście te osłony nie były pominięte – BYŁY BIAŁE.
W czasie postoju w Norwegii Bismarck został przemalowany. Po pierwsze został wykryty przez lotnictwo więc chciano utrudnić ponowne rozpoznanie, po drugie chciano lepiej dopasować się do kolorystyki otoczenia na północnych wodach Atlantyku i zmianie uległ też odcień szarego koloru. Zamalowano biało-czarne pasy. Jak widać na zdjęciach te pasy prześwitują na burtach okrętu. Malowanie było wykonywane w pośpiechu w trakcie rejsu bojowego. Nadbudówki maluje się wygodniej i da się to robić w trackie rejsu – to chyba wyjaśnienie pozostałości pasów na burtach. Wydaje mi się że bez jakiegoś dźwigu podtrzymującego malarza, albo specjalnego rusztowania pomalowanie tych osłon na kominie było trudne i dlatego pozostały w starym kolorze. Jest to najprostsze a więc najbardziej prawdopodobne wyjaśnienie. Można myśleć, że są jasno szare, albo srebrne – ale to by oznaczało jakiś nowy kamuflaż – tylko osłony na kominie w innym kolorze – nie wydaje mi się aby tak było.
Na dużej fotografii Bismarcka po bitwie z przegłębieniem na dziób widać to chyba najlepiej. Okap komina jest srebrny, osłona jest jasna - ale różni się od okapu. Wydaje się biała.

Dla mnie dużo ciekawszym zagadnieniem nie poruszanym dotąd jest kolor wież artylerii głównej. Nie chodzi mi o dachy. Wieże są wyraźnie w jaśniejszym odcieniu niż nadbudówki i kadłub. Zarówno przed przemalowaniem jak i po. Przypatrzcie się zdjęciom.

Na zrobionych komputerowo obrazkach Bismarcka w Internecie, oraz na niektórych modelach można zobaczyć różne inne ciekawostki w malowaniu. Na przykład dach dziobowej, wysuniętej części nadbudówki – zaraz za wieżą Bruno. Wielu autorów robi ciemny kolor taki jak dachy wież. Nie traktuję tego poważnie. W czasopiśmie Militaria był swego czasu komputerowo zrobiony plakacik Bismarcka. W ciemnym kolorze były te wąskie półkola po bokach dolnych części wież – na styku z barbetą. To fantazja autora. Dysponuję fotografiami na których widać te części w okresie kiedy dachy wież były już pomalowane. Te części były jasno-szare.
Trochę odbiegłem od tematu ale chciałem zaakcentować podejście do tematu: konstruktywny sceptycyzm. Nie uwierzę jeśli sam nie zmierzę. Liczą się oryginalne fotografie i tylko one stanowią dowód a nie modele i rysunki w internecie autorów o których nic nie wiem.

---------------------------------------------------------
Dopisane:
Pokornie biję się w pierś - te półkola były ciemne. Są zdjęcia na których widać to ewidentnie. Nadbudówki nie widziałem i pozostaję przy swoim zdaniu.
---------------------------------------------------------

Mało jest kolorowych zdjęć z okresu wojny. Są za to dokumentacje, archiwa i opisy malowań. Na ich podstawie możemy zrekonstruować kolorystykę.
Publikacje autorstwa Pana Skwiota są tutaj nieocenionym źródłem informacji i zbieram wszystko co się ukazało w tym temacie. Zawsze jednak pozostawiam sobie nutkę wątpliwości i sprawdzam wszystko co tylko jestem w stanie sprawdzić. Czasem znajdę drobiazg, który umknął uwadze rysownika, pomimo że wiem mniej niż autor.

--

Post zmieniony (14-09-10 07:56)

 
08-06-07 15:23  Re: Kamuflaż Tirpitza
XYZ    



Post zmieniony (08-06-11 12:21)

 
13-06-07 08:29  Re: Kamuflaż Tirpitza
Mirek S   

Rysunki Tirpitza ukażą się w Modelarzu jeszcze w tym roku, na trochę większy materiał musiałbym mieć więcej pytań z Waszej strony, co pozwoli mi przygotować dokładny artykuł. Narazie czekam na kolejną partię filmów dokumentalnych niemieckiej kampanii propagandowej a poświęconych okrętom Kriegsmarine. Myślę że można byłoby poprosić administratora o możliwośc dodawania na forum krótkich filmików dokumentalnych z możliwością pobrania ich.
Co do malowania osłon komina to w przypadku Tirpitza miała ona różny kolor w zależności od okresu i akwenu w jakim on pływał. Poproszę o sprecyzowanie okresu z jakiego jest budowany model i zobaczymy co się da zrobić.
Pozdrawiam MS

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024