POJAZDY WOJSKOWE I CYWILNE   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Tematyka związana z pojazdami cywilnymi, wojskowymi, bronią pancerną, dokumentacja, historia, linki i pogawędki w stylu "Wittmann - pogromca T34"...

Uwaga! W tym dziale NIE WPISUJEMY postow "kartonowych".


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
19-01-17 21:10  Przyczepa gąsienicowa
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Znalazłem ciekawe zdjęcie - pobojowisko wrzesień 1939 r. i mała gąsienicowa przyczepa.
Może ktoś ma jakieś informacje w tym temacie.

 
20-01-17 00:05  Odp: Przyczepa gąsienicowa
Jaroslav 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 3
Galerie - 10


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Rysiu, to są zupełnie nowe, nieznane zdjęcia przyczepki do TK-3/ TK-S :D Mam opracowany jej model jednak różniący się nieco od tych nowości: Znana do tej pory przyczepka kończyła się na linii, nazwijmy to umownie "błotników" nad które wyrastał stelaż pod plandekę. Nieznane były też drzwiczki nad dyszlem. Poza tym ta sztuka ma ciekawą nadbudowę nie znaną z bliźniaczych konstrukcji Carden-Loyd'a ani francuskich Renault. Prawdopodobnie to warsztatowa przeróbka wykonana "na potrzeby"
Może Wojtek będzie wiedział coś więcej, Wojteeek!!! nie śpimy!!! Ważne rzeczy wypływają ;)

PS:Znalazłeś te zdjęcia w sieci czy są może do kupienia gdzieś w oryginale?


--

Post zmieniony (20-01-17 00:10)

 
20-01-17 00:17  Odp: Przyczepa gąsienicowa
Wojciech Cięciwa   

Ale jajo !!

To wygląda na "w pełni polską" przyczepkę do TK/TKS. To co Ty Jaroslavie miałeś, to był typ wzorowany na oryginalnych przyczepach Carden-Lloyd
http://1.bp.blogspot.com/-9XeQkmYWe2o/VaUrNJkvaNI/AAAAAAAAMD8/tQJ7XkireC0/s1600/43.jpg
Przy czym daleki jestem od tego żeby się wypowiadać autorytarnie.

Ale zdjęcia przepiękne.

--
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie.
Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę.
I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.

Reinhold Niebuhr

Konradusowy serwer Discorda

 
20-01-17 00:24  Odp: Przyczepa gąsienicowa
Jaroslav 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 3
Galerie - 10


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Tu jest nawet inne mocowanie resorów do osi niż w tej pierwszej wersji 500kg przyczepki C-L którą pokazałeś. Wygląda na to, że one, choć niepozorne i mało znane, dość znacznie ewoluowały :)
Najważniejszą kwestią i do dziś nieznaną jest : Kto je w Polsce budował? Niby cichy pierd techniki, bez szczególnego znaczenia dla wroga a jednak w archiwach nic się nie ostało: (

--

Post zmieniony (20-01-17 00:27)

 
20-01-17 00:41  Odp: Przyczepa gąsienicowa
Jaroslav 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 3
Galerie - 10


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Mój błąd, przepraszam :( W zalewie optymizmu pominąłem pewien okrutnie ważny dla tematu fakt a mianowicie:
Studiując kiedyś z Wojtkiem znane zdjęcia przyczep gąsienicowych ustaliliśmy, że w Wojsku Polskim przyczepki te łączyło głównie zawieszenie.... Same skrzynie są znane w kilku różnych konfiguracjach przy czym najważniejszym wydaje się podział na skrzynie metalowe ( czy jak kto woli "blaszane"-na wzór Carden-Loyd'a ) i przyczepki z drewnianą skrzynią ( model takiej wersji zaprojektowałem ) O ile drewniana buda pojawiała się do tej pory w tej jednej znanej konfiguracji, to z blaszakami jest ten problem... Otóż, każdy znany egzemplarz różni się od pozostałych....Dzięki Tobie, Rysiu, poznaliśmy właśnie kolejną wersję :D

--

Post zmieniony (20-01-17 00:43)

 
20-01-17 07:31  Odp: Przyczepa gąsienicowa
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Szperałem i znalazłem fotki na Allegro jakiś czas temu i pomyślałem sobie, że ta przyczepka może zainteresować "pancerniaków".
Zdjęcia w/w - lokalizacja wrzesień 1939 r. okolice Łowicza
I jeszcze jedno - chyba inna konstrukcja, zapewne także z września 1939 r.

i tankietka z narciarzami


Post zmieniony (20-01-17 08:39)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024