POJAZDY WOJSKOWE I CYWILNE   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Tematyka związana z pojazdami cywilnymi, wojskowymi, bronią pancerną, dokumentacja, historia, linki i pogawędki w stylu "Wittmann - pogromca T34"...

Uwaga! W tym dziale NIE WPISUJEMY postow "kartonowych".


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
14-10-08 00:42  Wałki skrętne - pytanie o działanie :)
piotter 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 11
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Koledzy czołgiści, nie śmiejcie się z upośledzonego pojazdowo lotnika tylko wytłumaczcie mi jak działają wałki skrętne w pojazdach pancernych.
Wiem gdzie to jest, po co to jest, i nawet wiem jak to wygląda tylko za cholerę nie wiem jak to działa...
Gdyby ktoś z was mógł mnie ( i może nie tylko mnie ;) ) oświecić będę wdzięczny.
Mile widziane schematy, przekroje i poglądowe animacje.

PS. Już dawno miałem się zapytać alem się wstydził ;).

--
Tyle pięknych samolotów do sklejenia...

 
14-10-08 11:22  Odp: Wałki skrętne - pytanie o działanie :)
Ramolot 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Wałek skrętny ułożony jest na dnie pojazdu najczściej przez całą jego szerokość. Jeden jego koniec zamocowany jest sztywno, a drugi, wystający z burty w jakimś łożysku, które umożliwia obrót o pewien kąt. Do tego właśnie końca zamocowany (poprzecznie do wałka) jest wahacz z kołem. Koło trafiając na przeszkodę unosi się wraz z jednym końcem wahacza, natomiast drugi koniec wahacza dla którego osią obrotu jest właśnie wałek skrętny, skręca ten wałek. Po zejściu koła z przeszkody spężysty wałek rozręza się
powodując powrót wahacza z kołem do położenia pierwotnego. Modelem może być ciasno zwinięta sprężyna spiralna, którą też można w pewnym zakresie skręcić, a potem powraca do stanu wyjściowego
Najlpiej wyjaśnił by sprawę rysunek, ale nie mam żadnego pod ręką, a Ty piszesz że wiesz jak to wygląda.

 
14-10-08 12:42  Odp: Wałki skrętne - pytanie o działanie :)
piotter 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 11
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Ano wiem jak wygląda.
Czyli to znaczy że elementem giętkim , "pracującym" jest ten długi element.
Czy one są "lite" ? To nie jest żadna sprężyna ?

--
Tyle pięknych samolotów do sklejenia...

 
14-10-08 12:47  Odp: Wałki skrętne - pytanie o działanie :)
Mariusz Kita 

Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 4

Tak to jest lity wałek z odpowiedniego materiału,najczęściej kuty i potem poddany odpowiedniej obróbce termicznej.
Pozdrawiam

--
M3A1Scout Car
PAK40
SdKfz222
T34-76
M-16 Half Track

 
14-10-08 17:32  Odp: Wałki skrętne - pytanie o działanie :)
piotter 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 11
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Lity wałek ?
Hmm... rozumiem że to ze specjalnej stali, ale jak oni dobierają swoją drogą wytrzymałość i elastyczność?
No i przecież może się zdarzyć sytuacja kiedy jednego czy dwóch kół brakuje , więc reszta przenosi większe obciążenia - w końcu przy jeździe po nierównościach też.

Lity wałek, no no ...

Tak czy siak - dziękuję :)

--
Tyle pięknych samolotów do sklejenia...

 
15-10-08 09:48  Odp: Wałki skrętne - pytanie o działanie :)
vwsmok 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10


 - 2

Grupa: QWKAK

Nie zawsze lity wałek.
We wczesnych Garbusach drążek skrętny to był pęk 8-10 prętów.
Tu masz dopiero zagwozdkę z dobraniem wytrzymałości i elastyczności ;-)

--
w budowie:
Oslabja 1:200 (Nawarin modyfikowany) ; Whippet; Nieuport
Galerie:
Citroen H czyli QWKAKowóz falisty || Renault-Mgiebrow || HMVS Cerberus (96%) || Dufaux C.2 || SPAD A.2 || Camel Karo || CWS T-1 ||
Luftwaffe - "bezswastycznie" || Fokker D.VII, 15 Eskadra Myśliwska, 1920 r. || Sopwith Camel, Otto Kissenberth, Jasta 23 || AEC Dorchester, Libia 1941 r.

 
15-10-08 11:50  Odp: Wałki skrętne - pytanie o działanie :)
buzz 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Witam

Dobranie wałka skrętnego pracującego na skręcanie w zakresie sprężystości, nie jest skomplikowane. W wytrzymałości materiałów są odpowiednie wzory które opisują kąt skręcenia wałka czy też rury. Na podstawie tych wzorów można okreslić do odpowiedniej długości wałka jego średnice czy też grubość sćianki rury. Przy pęku prętów jest podobnie.
Wałek skrętny własnie spełnia to samo zadanie co spręzyna czy też resor ale sposób dzialania jest inny. Można powiedzieć że wałek skrętny jest osobliwym resorem.

Pozdrawiam

 
15-10-08 13:57  Odp: Wałki skrętne - pytanie o działanie :)
PiterATS 

Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

Wałki skrętne nie koniecznie są lite. O ile dobrze pamiętam np. w czołach radzieckich pojedynczy wałek skrętny do wiązanka wałków o mniejszej średnicy, złączonych w całość.

--

 
16-10-08 07:05  Odp: Wałki skrętne - pytanie o działanie :)
JSJ   

Jak wynika z wszystkiego powyższego, wałek skrętny jest rodzajem sprężyny lub zespolu sprężyn. Ze względu na osiowe skręcanie, przy okrągłym przekroju odkształcenia robocze są mało dostrzegalne - znacznie lepiej specyfikę tej pracy pokazałby model "wałka" w formie taśmy lub pręta o przekroju n-kątnym.
Ciekawy i genialny w swoim czasie rodzaj walkowego zawieszenia zastosowano w czołgu Panther. Dla każego koła jezdnego użyto tam dwóch drążków o grubości zbliżonej do stosowanych pojedynczo, przez co jednostkowe naprężenia zmniejszono, a efektywność działania zwiększono. W pewnym stopniu był to rodzaj "pęku" wałków.
Ideowy model takiej pary można przedstawić jako długi, zagięty w literę U sprężysty pręt. Jeden z końców typowo służył do zamocowania wahacza, drugi do mocowania przy ścianie kadłuba tuż obok, na sztywno. Szczyt (umownego) zagięcia wypadał po przeciwnej stronie kadłuba i był zaopatrzony w ośkę tam łożyskowaną. Przy pracy wahacza z kołem układ ten działał jako całość - następował ogólny skręt widoczny po tej "zagiętej" stronie, właśnie jak w przypadku teoretycznej taśmy. Tu jednak oznacza to, że oprócz skrętu wzdłuż własnych osi walki wykonywały pewien obrót wokół ośki stabilizującej przy ścianie bez koła. W ten niby prosty sposób wykorzystano dwa rodzaje pracy każdego działającego odcinka, w sumie o długości ok. 350 cm.
W praktyce nie mógł to być jeden wałek - zagięciu odpowiadało zblokowanie dwóch. Z pomocą klina śrubowego (tak jak w wahaczu) ich jednostronnie spłaszczone końcówki były wciśnięte w symetryczne jarzmo z osią obrotu przy ścianie.
Podobno było to niezwykle miękkie zawieszenie i w dużej mierze decydowało o komforcie użytkowania pojazdu. Rozwiązanie miało i wady, m.in. zabierało w kadłubie więcej miejsca, niż przy podobnym zastosowaniu wałków pojedynczych. Praca podwojonych wałków wymagała dodatkowego zapasu przestrzeni w pionie na skręcające się pary. Osiągane wychylenia wahaczy były bardzo duże, więc była to wielkość niebagatelna; całe to pracujące resorowanie musiało dawać efekt falowania układu.

 
16-10-08 09:49  Odp: Wałki skrętne - pytanie o działanie :)
piotter 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 11
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

No proszę, tyle zastanawiania i szukania a tu wszystko na tacy ;).

Swoją drogą jest jeszcze jedna rzecz której nie rozumiem.
Co decydowało ( i decyduje chyba jeszcze ) o wyższości zawieszenia na wałkach skrętnych nad innymi układami?
Jedyne co mi się nasuwa to mniej miejsca w kadłubie zajmowanego przez układ z wałkami " na szerokość". Jednak położenie wałków zajmuje więcej miejsca " na głębokość" w kadłubie, a więc chyba klasyczne "coś za coś".
A jak wygląda kwestia obsługi, wymiany uszkodzonych elementów, ew regulacji tego systemu ? Nie jest bardziej skomplikowane niż obsługa zawieszeń sprężynowych/resorowych ?
Są przecież jeszcze pojazdy gdzie konstruktorzy zdecydowali się na coś bardziej skomplikowanego czyli zawieszenie hydropneumatyczne lub kombinację "wałki/hydro".
Co więc stanowi o sile i zaletach tego rozwiązania ?

A ten szczegół budowy Panther'y stanowi dla mnie zupełną nowość - dziękuję :).

Dziękuję zresztą wam wszystkim.
Wszystkim, którym się chce mnie uświadamiać :)).

--
Tyle pięknych samolotów do sklejenia...

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024