POJAZDY WOJSKOWE I CYWILNE   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Tematyka związana z pojazdami cywilnymi, wojskowymi, bronią pancerną, dokumentacja, historia, linki i pogawędki w stylu "Wittmann - pogromca T34"...

Uwaga! W tym dziale NIE WPISUJEMY postow "kartonowych".


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
28-06-07 22:26  [Foto-dokumentacja] T-34/85 pomnik w Mirosławcu 06_2007
Astra28 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 2
Galerie - 8
 

Witam wszystkich serdecznie. Poniżej zamieszczam całą serię zdjęć pomnikowego T-34/85. Czołg znajduje się w centrum miasta, w parku przy Muzeum Wału Pomorskiego. Zdjęcia zostały wykonane na początku czerwca 2007.
Ufam, że poniższe fotki przydadzą się w czasie budowy modeli. Oglądających bardzo proszę o wskazywanie zmian w stosunku do czołgów wojennych.





















































--
Pozdrawiam cieplutko wszystkich. Astra28 - Niech karton będzie z Wami :-)
W pracy robię TO, a w domu TO. Moje projekty za FREE
Zapraszam Czechofilów Czeskie klimaty okiem Polaka

 
29-06-07 02:00  Re: [Foto-dokumentacja] T-34/85 pomnik w Miros?awcu 06_2007
JSJ   

Intrygujacy egzemplarz. Jest to ogólnie trafnie kojarzona postac czolgu produkowanego przy koncu wojny w Niznym Tagile(u) - tamtejszy Zaklad 183. Brak hybrydowych polaczen wiekszych elementów.
Jest jednak pewien margines dla przypuszczen, ze pojazd moze pochodzic juz z powojennego okresu, gdyz w widocznych cechach podstawowej bryly trudno zauwazyc jakies pózniejsze transformacje. Nie mozna tez wykluczyc, ze taki zestaw podwozia i wiezy powstal juz w produkcji licencyjnej, bo jej poczatki tona w "pomroce dziejów". Wprawdzie tylko kadlub odpowiada temu, co znamy z polskich T-34, ale podobno sa zdjecia obrazujace takze uzycie tej charakterystycznej wiezy (jeszcze na nie nie trafilem).
Domniemania te dorzucam tu glównie ze wzgledu na przód wanny, zrobiony w ostry "dziób", bez belki laczacej. Rozwiazanie to, powstale chyba wiosna 45., objelo jakis nikly ulamek wojennej produkcji "85" w. w. zakladu - szerzej znane jest tylko z czolgów polskich i czechoslowackich. Niestety, systemy oznaczen fabrycznych pozostaja nieprzeniknione i nawet widoczne symbole nic nie rozstrzygaja.
Na czolgu sa slady powojennego uzytkowania. Glówne z nich to szereg ramek, kolnierzy i oslon do mocowania pokrowców uszczelniajacych i innych rzeczy potrzebnych do przepraw wodnych.
Niewiele wiem o owych modyfikacjach, wiec tylko zwróce uwage na miejsca z dodatkami tego rodzaju: na wiezy - oslony wentylatorów, zamek wlazu, gniazdo peryskopu przed kopulka, obrzeza wneki na oslone armaty, szczelina miedzy oslona i lufa, na kadlubie - gniazdo przegubu w jarzmie km., posadowienie pokrycia nadsilnikowego, blaszana oslona nad transmisja, wyloty rur wydechowych.
Uklad jezdny, pomijajac subtelnosci niezbyt jasne w swietle "zródel", jest zgodny z tym, co zdazono wprowadzic w czasie wojny, chociaz jego elementy zapewne niejednokrotnie byly wymieniane.



Post zmieniony (29-06-07 06:24)

 
06-07-07 12:20  Re: [Foto-dokumentacja] T-34/85 pomnik w Mirosławcu 06_2007
PiterATS 

Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

JSJ- ja tu widzę późniejsze transformacje. Przeca jak byk widać na zdjęciach, że ten czołg został przerobiony po wojnie- dodano mu zestaw kołnierzy na wentylatorach, żaluzji transmisji, osłonie Km-u i jarzmie armaty, do których montowano elementy umożliwiające pokonywanie przeszkód wodnych po dnie.

--

 
06-07-07 15:24  Re: [Foto-dokumentacja] T-34/85 pomnik w Miros?awcu 06_2007
JSJ   

Tak, te rzeczy widac na zdjeciach, ale przeciez i w moim tekscie (czy sie myle?).
Jednak, zestaw takich elementów to nie jest przeróbka czy transformacja podstawowej bryly, o której myslalem. Myslalem o takiej, która (bez wzgledu na rózne powojenne wtrety i podmiany) pozwalalaby odróznic korpusy kadlubów czy wiez danego producenta z konca wojny i np. roku 1947.



Post zmieniony (06-07-07 17:45)

 
08-07-07 23:22  Re: [Foto-dokumentacja] T-34/85 pomnik w Mirosławcu 06_2007
kari   

A ja myślałem, że Mirosławiec słynie z czego innego, a miamowicie z: 12 BL (bazy lotniczej) :-)
-----------------------------
..., ale ta imponująca ilość fotek "teciaka" chyba przełamie moje stereotypy o Mirosławcu :-)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 
21-01-08 00:38  Odp: [Foto-dokumentacja] T-34/85 pomnik w Mirosławcu 06_2007
darek   

Do tematu t-34 w Mirosławcu-zasadniczo sam kadłub trudno odróżnić od wojennych, tutaj widać płytę czołową łączoną zwanną w kant to sugeruje powojenna produkcję, jednak odlew wieży jest chropowaty to typowe dla czołgów wojennych,spłaszczenia boków wieży i spawy wieży wojenne. Inne elementy pomijam bo to modyfikacje powojenne. Wieża tego T-34 jest typowa dla zakł.183 z 1944.tzn.spawy proste po obu stronach działa kliny, wybrzuszenie z lewej strony wieży na mechanizm obrotowy wieży i oczym wspomniałem spłaszczenia boków wieży.Pozdrawiam.

--
darek

 
21-01-08 03:36  Odp: [Foto-dokumentacja] T-34/85 pomnik w Miros?awcu 06_2007
JSJ   

Przepraszam, ale:
Gdyby wieza byla typowa dla roku 44., sprawa bylaby znacznie prostsza, bo to by byl z pewnaoscia jakis skladak. Ale tu jest wieza typowa dla roku 45., wyposazona w powiekszona kopulke z jednym otwieranym elementem pokrywy. Co wiecej, ta pokrywa lezy na daszku / okapie lozyska, co jest typowe dla licencyjnych wozów, a zupelnie nietypowe dla tych z wojny.
Wieza do "85" powstala bez wybrzuszenia z przodu lewej sciany i taka byla produkowana przez zaklad 183 do póznych miesiecy roku 44. (wybrzuszenie jest kojarzone z przejsciem na armate Zis-S-53 od listopada). Brak blizszych danych, ale ogólnie tak sie rzecz przedstawia z wiezami tego producenta.
Tak wiec, mówienie o typowosci wiezy dla roku 44. wprowadza niepotrzebne zamieszanie. Niestety, aby wniesc tu cos nowego, trzeba sie bardziej postarac, bo na podstawie cech widocznych - juz wyzej napisalem, jakie sa mozliwosci. Przypomne:
- moze produkcja radziecka z konca wojny,
- moze produkcja radziecka powojenna,
- moze produkcja licencyjna.
Ostatnia mozliwosc odpadnie, gdy ktos dotrze do materialów przedstawiajacych wiarygodnie pierwsze teciaki polskie lub czechoslowackie i okaze sie, ze wieze splaszczone na bokach na pewno nie byly juz na nich stosowane. Rzecz jest ciekawa sama w sobie, bo mimo braku bocznych splaszczen, wieze "naszych" czolgów sa bez watpienia wywiedzione w formie ogólnej z wersji zakladu 183 (nic dziwnego zreszta; to byla jednostka wiodaca)
Bardzo malo wiemy naprawde o tym czolgu i wciaz sa nowe na to potwierdzenia. Ale skoro na tym forum i nie tylko tu mamy okazje zobaczyc tak wiele detali, to warto sie im przygladac i lepiej rozumiec. Np. juz "obciachowe" powinno byc mówienie o "spawach" wiezy - wieza nie jest spawana, tylko forma jest skladana z bloków, których polaczenia wychodza na odlewie.
Naiwne nieco jest ocenianie starosci po chropowatosci odlewu. Rózne perturbacje technologiczne powodowaly, ze niektóre starsze wyroby danego zakladu bywaly gladsze od nowszych. Wsród polskich tez zapewne wystepowalo to zjawisko, wiec ostroznie z uogólnieniami.
Nie moglem sie powstrzymac przed tymi paroma uwagami, chociaz raczej nie jest to miejsce na nie. Tu sa prezentowane zdjecia i mysle, ze jesli przypadek jest szczegónie ciekawy i dyskusyjny, lepiej go przemaglowac w watku "T-34 - jaki byl naprawde?" Tam naprawde mozna sobie pozwolic na wszelkie domniemania, wyjasnienia i spory w dowolnym aspekcie. Jesli z nich cos wyniknie, moze dopiero wtedy wnosmy stosowny wpis tutaj?

 
23-01-08 14:32  Odp: [Foto-dokumentacja] T-34/85 pomnik w Mirosławcu 06_2007
PiterATS 

Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

Tak sobie czytam i pojawia mi się uśmiech na twarzy, gdy słyszę określenie ,,spawy na wieży". Przecież to nie żadne spawy, tylko ślady po łączeniu form odlewniczych. Biorąc to na prosty, modelarski rozum, można to przyrównać do np. śladów łączenia połówek form na ramkach w modelach plastikowych. Idea taka sama;-)

--

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024