FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
16-06-08 10:04  [Relacja\Galeria] Neger - czyli murzyn po niemiecku
pulpetto 

Na Forum:
Relacje z galerią - 20
Galerie - 24
 

Guten Morgen - jak mawiają Anglicy po polsku.
Ostastnio trza być trendi (można kupić sobie na przykład torbę ekologiczną biodegradowalną - mam taką), można przyczepić flagę do samochodu (nie mam niestety), można też sobie zaprojektować model. Ponieważ jezdem już bardzo doświadczonym projektantem (mam dwa projekty bojowe - super barkę desantową dla Asteriksa i wyrzutową katapultę), postanowiłęm rzucić się na bardzo głębokie wody i zrobić sobie łokręt "prawie" podwodny, a mianowicie niemiecką ludzką torpedę typu "Neger".

Trochę materiałów historyczno - źródłowych (za Wikipedią):

Neger - typ niemieckich "żywych torped" z okresu II wojny światowej.
W marcu 1944 pod okiem inż. Richarda Mohra, w zakładzie produkującym torpedy w Eckernförde, opracowano pojazd podwodny, który składał się z przerobionej torpedy G7e wyposażonej w miejsce dla jednego członka załogi, który nią sterował i jednej podwieszanej torpedy bojowej G7e kaliber 533 mm. Pierwsze gotowe egzemplarze przekazano Kriegsmarine jeszcze w marcu 1944. Pierwszą akcją bojową był atak na flotę aliancką pod Anzio w kwietniu 1944 roku. Z 30 jednostek typu Neger zwodowano wówczas 17, ale tylko jednej, dowodzonej przez podchorążego Potthasta udało się zatopić stary okręt pomocniczy Aliantów. W lipcu 1944 na większą skalę użyto jednostek typu Neger przeciwko flocie alianckiej uczestniczącej w lądowaniu w Normandii. W ataku z 5 na 6 lipca 26 jednostek, które wyszło w morze, zatopiło dwa brytyjskie trałowce: HMS Cato i HMS Magic. Tylko 14 jednostek powróciło z tej misji do bazy. Drugi atak przeprowadzono w nocy z 7 na 8 lipca i wzięło w nim udział 21 jednostek typu Neger. Tuż przed atakiem zostały one wykryte i zaatakowane przez okręty eskorty i lotnictwo. Kilka "Negerów" wystrzeliło torpedy w następstwie czego zatopiony został kolejny trałowiec HMS Pylades i ciężko uszkodzony został polski krążownik ORP "Dragon". Na pokładzie polskiego okrętu trafionego torpedą przez znanego spod Anzio podchorążego Potthasta zginęło 37 marynarzy, a 14 odniosło rany. Ta akcja kosztowała Niemców utratę prawie wszystkich pilotów (wrócił jedynie kapral Gerhold). Operacja z 20 lipca 1944 roku przyniosła sukces w postaci zatopienia brytyjsiego niszczyciela Isis. Jeszcze w sierpniu 1944 roku Niemcy wypuścili na wody niderlandzkie 16 żywych torped "Neger", ale nie odniosły one żadnego sukcesu, a do baz powróciło jedynie 2 pilotów.
I na tym można by zakończyć historyczne informacje o "Murzynach". Może jeszcze jedno zdanie: "Mimo, że konstrukcja zakładała przeżycie pilota, to odsetek marynarzy którzy zginęli w trakcie akcji bojowych z ich użyciem, każe nazywać tą broń bronią samobójczą" - a myślałem, że tylko Japończycy mieli takie dziwne pomysły.

Materiałów do tego typu okręciku jest naprawdę bardzo niewiele. Całe szczęście, że jego konstrukcja to praktycznie dwie torpedy, jedna nad drugą, a wymiary torped niemieckich są dobrze znane. Pozostały tylko pewne przeliczenia i rysowanie.,
Model jest w skali 1:25
Ci co byli na konkursie w Radomiu mogli zobaczyć surówke modelu.
O taką:



A ja w relacji pokażę wersję "pokolorowaną". Lekko poprawioną. Taka tam kosmetyka.

Na początek jedna rura, czyli środkowa część torpedy (żeby nie było, że zaczynam relację i nie daję fotów):



Pozdrawiam

--

KMH Sokół Radom

Post zmieniony (05-05-09 10:30)

 
16-06-08 18:31  Odp: [Relacja] Neger - czyli murzyn po niemiecku
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

No cóż, w przypadku normalnych u-bootów też założenie było, że maja wracać, a pod koniec wojny mało który wracał z pierwszego rejsu...

--
Nie jestem przesądny, bo to przynosi pecha.

 
16-06-08 19:23  Odp: [Relacja] Neger - czyli murzyn po niemiecku
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

No i wzioł mnie i ubiegł...!!! Za kare, ze nie zdążyłem przed tobą zaprojektować tego ciekawego "okrętu" marynarki niemieckiej, to zgłaszam sie na testowego sklejacza wersji surowej (czyt: białej). Kontakt sie znajdzie ;P

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 
19-06-08 08:57  Odp: [Relacja] Neger - czyli murzyn po niemiecku
pulpetto 

Na Forum:
Relacje z galerią - 20
Galerie - 24
 

Heloł evrybady
Czas na kolejne odcinki rury podwodnej zwanej z niemiecka "torpedos"
Idziemy na razie ku przodowi i widzimy takie dwa kawałki:



Potem robimy inny kawałek, taki od tylca, troche innego koloru, następnie niby zapalnik, układamy to obok siebie i robimy fotkę. Ale nie taką, żeby wszystko było widać. Supertajna część, czyli zapalnik jest rozmyta, co spowodowane jest cenzurą małego kaprala. I rura prawie gotowa. Prawie.
Gotowa będzie w następnym odcinku.



I tyle na dziś.
Pozdrawiam

--
KMH Sokół Radom

 
30-06-08 12:03  Odp: [Relacja] Neger - czyli murzyn po niemiecku
pulpetto 

Na Forum:
Relacje z galerią - 20
Galerie - 24
 

Łilkomen, jak mawiają starożytni.... ktośtam
Rura podwodna sztuk jeden gotowa.
Teraz czas brać się za rurkę z dziurką, czyli miejscem dla tzw. "jeźdźca torpedowego".

I fotka, jedna, a dlaczego jedna?
Bo tak.



Pozdrowionka

--
KMH Sokół Radom

 
30-06-08 23:00  Odp: [Relacja] Neger - czyli murzyn po niemiecku
kopajt 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 1

Gdyby nie to śmigiełko z tyłu, to prawie jak długopis ;)

--
Pozdrowionka - najlepsze modele dopiero przed nami
w produkcji: TITANIC 1:50, NAGATO 1:100, CHINOOK 1:16 i co sobie jeszcze wymyślę ;)
Radomski Klub Modelarsko - Historyczny SOKÓŁ

 
02-07-08 08:21  Odp: [Relacja] Neger - czyli murzyn po niemiecku
pulpetto 

Na Forum:
Relacje z galerią - 20
Galerie - 24
 

Łelkom po raz kolejny
Ostanio mam jakies przyspieszenie klejowe, a i fotek więcej pstrykłem.
Na początek dwie fotki "cygara". Troszki lepsze niż poprzednio
Całe "cygarko":



I jego "zadek napędowy"



Jako, że robota poszła całkiem nieźle do przodu, zrobiony został prawie cały pojazd jeźdźca torpedowego, czyli niedoszłego samobójcy. A tak on sobie wygląda leżakujący obok torpedy:



I dwa "zadki" - jeden nieskończony:



I tyle.
Pozdrawiam

--
KMH Sokół Radom

 
14-07-08 08:08  Odp: [Relacja] Neger - czyli murzyn po niemiecku
pulpetto 

Na Forum:
Relacje z galerią - 20
Galerie - 24
 

To znowu ja, nie dam Wam odpocząć od mojej męczącej osoby.
Ale już niedługo koniec tej relacyji. Jakiś jeden, ewnetualnie dwa odcinki.
Zmontowałem już część dla niedoszłych (albo doszłych) samobójców. Jak sie prezentuje zobaczycie sami. Doszło tam tez kilka pomalowanych na czarno druciaków. A jak toto wygląda, zobaczcie sami:



Jest też podstaweczka, jak widać na załączonych obrazkach.
Pozdrawiam

--
KMH Sokół Radom

 
14-07-08 16:29  Odp: [Relacja] Neger - czyli murzyn po niemiecku
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

Ten nosek to pozostałość po zapalniku? Bo chyba nie zapalnik?

--
Nie jestem przesądny, bo to przynosi pecha.

 
14-07-08 17:26  Odp: [Relacja] Neger - czyli murzyn po niemiecku
pulpetto 

Na Forum:
Relacje z galerią - 20
Galerie - 24
 

Ta część "murzyna" przynajmniej teoretycznie miał służyć do przewiezienia jeźdźca tam i z powrotem. Raczej nie miała zapalnika. Zapalnik to niby ten stożek na torpedzie. Widziałem gdzieś fotkę takiego cusia w necie. Były różne typy zapalników i wydaje mi się, że ten zły nie jest.

--
KMH Sokół Radom

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024