FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
29-12-04 16:15  [Narzędzia] Czyszczenie pędzelka po malowaniu - jak?
grzybek   

Witam

Czy znacie dobry i skuteczny sposób, aby po malowaniu pędzelek przywrócić do stanu używalności ?
Do malowania używam w chwili obecnej farb olejnych.

Pozdrawiam



Post zmieniony (29-12-04 16:50)

 
29-12-04 16:34  Re: Malowanie
Yaris 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 4
 

To zależy co w czasie malowania robisz z tym pędzelkiem, że potem nie nadaje się do użytku ;-))

A tak na serio, to rozumiem że chodzi Ci o malowanie farbami olejnymi, myślę, że najlepiej umyć go odrazu po użyciu w rozcieńczalniku - ja użwywam do tego bezzapachowej benzyny lakowej i wysuszyć, np. na chusteczce higienicznej.
Ewentulanie, jeżeli farba jeszcze nie przyschła, wystarczy wyczyścić pędzel w wodzie z mydłem - włosie pędzla nie niszczy się tak jak przy rozpuszczalnikach.

A w przypadku akryli, to chyba tylko woda??

Pozdr.

Yaris

 
29-12-04 16:59  Re: Czyszczenie pędzelka po malowaniu
Łukasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

Ja zaraz po malowaniu myję mydłem w ciepłej wodzie. Rozpuszczalnikiem tylko w ostateczności, bo pędzel niszczy się znacznie szybciej. Oczywiście mycie w wodzie trwa znacznie dłużej.

 
29-12-04 19:14  Re: Czyszczenie pędzelka po malowaniu - jak?
NowyWojtek 

 

Po farbie właściwy rozpuszczalnik (benzyna lakowa lub ekstrakcyjna albo terpentyna do olei, zmywacz Wamodu do akryli), potem woda z mydłem. Rozpuszczalnik usuwa świetnie resztki farby, ale wysusza włosie, które staje się łamliwe, kruszy się, krzywi itp. Woda z mydłem usuwa resztki tegoż, więc umycie pędzla po rozpuszczalniku jest niezbędne. Oprócz tego można nie spłukiwać mydła tylko pozostawić na włosiu i dzięki temu ukształtować odpowiednio końcówkę i zostawić do wyschnięcia. Przed kolejnym malowaniem wystarczy otrzepać i jest OK.

 
29-12-04 20:39  Re: Czyszczenie pędzelka po malowaniu - jak?
Agand 

 

jak NowyWojtek, z tym że po umyciu w wodzie z mydlem i oplukaniu - palcem po mydle i po wlosiu - po czym ksztaltuje sobie jak trzeba. Po wyschnięciu jest taki ładny w szpic :))

Pozdrówka
Agand

 
29-12-04 23:26  Re: Czyszczenie pędzelka po malowaniu - jak?
Stupalczasty 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

a ja to robie z kolei tak:
-jeżeli malowalem farbą olejną lub czymś podobnym to najpierw czyszcze w gazolinie
-teraz ciepławoda z mydełkiem i gotowe..

pozdrawiam Stupalczasty

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024