FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
08-08-04 19:29  MM 7-8/97 ORP Błyskawica - kto jest autorem
Kojak 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 6
 

Jak w temacie? Kto jest autorem opracowania ORP"Błyskawica" z MM 7-8/97. Przeglądałem ten model i nie znalazłem tej informacji. Jest tylko że, model opracowano w stanie na rok 1944 na podstawie Planów Modelarskich nr 85. Rysunek na okładce: Paweł Mistewicz. I tyle :( A MM zawsze podawał autorów.

PozdrawiamKojak

 
08-08-04 19:40  Re: MM 7-8/97 ORP Błyskawica - kto jest autorem
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Śmiem twierdzić, że autor okładki i autor modelu to ta sama osoba:) Pan Paweł swoje modele zawsze (albo zazwyczaj) okrasza okładkami własnej produkcji:)

Pozdrawiam

StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
08-08-04 22:02  Re: MM 7-8/97 ORP Błyskawica - kto jest autorem
Kojak 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 6
 

No tak też sobie myślę. Ale w MM ORP Piorun autorem okładki jest pan Adam Werka, jak w CROMWELL-u nie wiem bo go nie mam. Ale dzięki za odpowiedź

PozdrawiamKojak

 
08-08-04 22:28  Re: MM 7-8/97 ORP Błyskawica - kto jest autorem
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Okładka do Cromwella jest dziełem Pana Mistewicza (chociaż do dzieła to mu trochę brakuje:)), a okładka Pioruna...? Raz, ze jest tragicznie zmaszczona w stosunku do oryginału z 88 roku, a dwa... widać, ze to nie ręka Mistewicza ją malowała:P

Pozdrawiam

StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
08-08-04 22:35  Re: MM 7-8/97 ORP Błyskawica - kto jest autorem
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Wznowienie? Nie do końca chyba... Jak już to tylko wchodzi w grę "oparcie" się na opracowaniu p. Jakucia z 1981 roku, bo tamta Błyskawica jest z okresu powojennego z numerem burtowym 271, a ta o której pisze Kojak, to wersja wojenna.. bodajże z 1944, już nie pamiętam:)

Pozdrawiam

StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
09-08-04 10:01  Re: MM 7-8/97 ORP Błyskawica - kto jest autorem
Kojak 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 6
 

Może McGregor coś wie na ten temat?

PozdrawiamKojak

 
09-08-04 10:27  Re: MM 7-8/97 ORP Błyskawica - kto jest autorem
MacGregor 



Na Forum:
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Wznowienie (ja traktuję to jako wznowienie) "Błyskawicy" z 1997 roku stan na 1944 rok jest przerysowanym modelem starej "Błyskawicy" z 1981 roku autorstwa śp. Sławomira Jakucia z uwzględnieniem (mniej więcej) wyglądu na 1944 rok. Choć model Jakucia sklejał się fantastycznie i jako opracowanie jest do tej pory jednym z lepszych modeli "MM" to niestety, powstał według nienajlepszych "Planów Modelarskich" opracowanych daaaaawno temu. Błędne były linie teoretyczne (choć na szczeście tylko w niewielkim zakresie), urposzczone nieco nadbudówki i stanowiska dział 102 mm, które niewiele miały wspólnego z oryginałem. Inaczej nieco powinien wyglądać także pokład główny. Model z 1997 roku powiela wszystkiebłędy bezkrytycznie, choć nadano mu zachęcający kamuflażyk. Autor? Niestety, nie dowiemy się, kto model przerysował... Ale może i lepiej, bowiem ukazał się też "MM" ze wznowieniem ORP "Dzik" i tam autor się podpisał imieniem i nazwiskiem jako AUTOR opracowania! Choć dla nikgo, kto sklejał, lub miał chociażby w rękach model "Dzika" z "MM" 1980 roku (Sławomira Jakucia!) nie ma wątpliwości, że model został dokładnie przerysowany...

Przykre to, że tak traktuje sie opracowania nieżyjącego autora.
Wyjątkiem jest tu wyd. A.Halińskiego, które swoje modele S.Jakucia wznowiło w porozumieniu z żoną i córką autora.

MacGregor

 
09-08-04 11:51  Re: MM 7-8/97 ORP Błyskawica - kto jest autorem
Kojak 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 6
 

Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź. Wiedziałem ,ze na Ciebie MacGregor można było liczyć. :):)

PozdrawiamKojak

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024