FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
20-10-22 17:35  [P] Samoloty w (nie)normalnych skalach
Broda Geodety 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Witam,

Zaciekawiony modelami z ecardsmodels zacząłem się zastanawiać nad tymi "dziwnymi" skalami. Bo jak jeszcze 1:48/50 nie dziwi mnie (zwłaszcza dla dużych maszyn), to nieco mnie dziwią skale 1:72 i 1:100 dla Spitów, Meśków i podobnych. Czy ktoś z Was kleił takie maleństwa? Ma to sens czy jest to bardziej z pogranicza szaleństwa i masochizmu?

PS
Tak, wiem, ze są tacy, co kleją w skalach 1:200-1:350 dla lotniskowców, ale to inna kategoria ludzi. ;)

 
20-10-22 20:37  Odp: [P] Samoloty w (nie)normalnych skalach
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Ja kiedyś roboczo skleiłem bryłę Spita z darmowej wycinanki Emila Żarkowa przeskalowaną do, a jakże, 1:100. Da się to skleić, choć aż tak bardzo się nie przykładałem. Na końcu okazało się że to maleństwo nawet nieźle lata lotem ślizgowym ;-)
Na zachodnich forach jest dużo wątków z budowy takich małych modeli (także w 1:87)

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
20-10-22 21:27  Odp: [P] Samoloty w (nie)normalnych skalach
piotter 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 11
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

To się całkiem przyjemnie da skleić. :)
I ma sporo zalet z których jedną z najważniejszych jest łatwość magazynowania.
Wybór modeli w tych mikroskalach (powiedzmy poniżej 1:50) jest całkiem spory i można śmiało myśleć o zakładaniu kolekcji.
Intrygowały mnie zwłaszcza "zestawy" danego samolotu w różnych malowaniach. Nieraz po kilkadziesiąt wariantów! Istnieją też "paczki" tematyczne np samoloty jakiegoś asa, kraju czy konfliktu. Ot, choćby taki zestawik .
Ceny też mogą być przyjemnie - 20-50 plnow za kilkanascie różnych modeli. Darmowych też jest masa.
Można sobie owe drobnoustroje powiększać lub zmniejszać do woli coby je sensownie zestawić na półce. Albo raczej półeczce.;)
Krzysiek Wagner wzbudził kiedyś sensację na którymś z WAKów przywożąc całą kolekcję tych swoich knypkow w jakimś mini-pudełku. :))
Oczywiście niektóre potrafią być strasznie uproszczone. Tu już trzeba sprawdzać konkretnego autora - polecam fora Papermodelers i polskie Mikromodele. Jednak nawet uproszczony model w lilipucuej skali wygląda ciekawie.
Modele wspomnianego Krzyśka są świetne - szkoda że już nie będzie ich więcej...
Rozpisalem się jakoś.

Konkluzja?
POLECAM. :)

--
Tyle pięknych samolotów do sklejenia...

 
20-10-22 22:14  Odp: [P] Samoloty w (nie)normalnych skalach
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

To jeszcze na zachętę link do innego forum (sorry) gdzie masz stokilkadziesiąt stron z różnymi małymi samolotami :-)
https://www.papermodelers.com/forum/aviation/40363-my-scissors-planes-collection-1-100-take-2-a.html

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
21-10-22 11:16  Odp: [P] Samoloty w (nie)normalnych skalach
=Kondzik= 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Tutaj kanał modelarza chyba ze stanów, który sobie przeskalowuje nasze znane wydawnictwa z 1:33 na 1:72 i takie klei https://www.youtube.com/channel/UCzhaqpFRX2ijgcW554tB2Ag/videos.

 
21-10-22 19:11  Odp: [P] Samoloty w (nie)normalnych skalach
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

Witam Kolegów
I jeszcze jeden głos.
Budując (klejąc) modele okrętów w skali 1:200 często musimy skleić wodnosamoloty, w które te okręty były wyposażone.
Owszem, bardzo uproszczone jednak dla zgodności modelu okrętu niezbędne.
Ja w swoich (USS Indianapolis, RM Giuseppe Garibaldi) nawet zrobiłem wnętrza kabin i przeszklenia.

Tak więc można sklejać mikromodele samolotów z niezłym efektem. Rzecz gustu.

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

 
21-10-22 20:08  Odp: [P] Samoloty w (nie)normalnych skalach
IJN Łukasz 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 1
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Daje radę nawet upchnąć silnik jak by się uprzeć. Nie chcę robić sobie reklamy ale można zerknąć w galerie Hiei w linku do googledrive jest więcej fotek. Już nie wspominam, że można nawet natrasować linie podziału blach jakby kto zapragnął i oddzielić powierzchnie sterowe.

--
Optymista myśli, że świat stoi do niego otworem,
Pesymista wie co to za otwór ...


W stoczni:
IJN Fuyuzuki

Galerie :

IJN Chikuma ,
IJN Ise , IJN Akagi , IJN Yahagi , IJN Yugumo , IJN Hiei , IJN Ishigaki , IJN Shimushu , IJN Tama , IJN Kiji ,
IJN Kitakami , IJN Akitsushima , IJN Akizuki , IJN Hiburi ,
IJN Hatsushimo , IJN Isuzu .

 
21-10-22 20:48  Odp: [P] Samoloty w (nie)normalnych skalach
piotter 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 11
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Pewnie że można. Wszystko jest kwestią pewnych założeń jakie się poczyni. Z kartonowego samolotu w mikroskali można zrobić wspaniały model.
Podziwiam bardzo tych co pakują silniki albo wnętrza kokpitów do takich maluchów. Dwa razy kleiłem samolot w "dwusetce" i mnie zmęczyły choć w sumie było fajnie. ;)
Chciałbym zwrócić uwagę na aspekt kolekcjonerski modeli w małych skalach. Nie dość że mamy mnogość konkretnych malowań znanych typów ( 50 sztuk Albatrosów D Va w tęczowych kamuflażach!!) to jeszcze możemy skleić wymarzony samolot niedostępny w "normalnym" obiegu.
Taką Pucarę, FB.5 albo S.6B mamy tylko "setce" - aż szkoda że nie da się porządnie powiększyć...

--
Tyle pięknych samolotów do sklejenia...

 
22-10-22 01:15  Odp: [P] Samoloty w (nie)normalnych skalach
Cypis2012   

Samoloty w takiej mniejszej skali ma także Pan Marek Pacyński , kiedyś był w sieci jego sklep internetowy z modelami do pobrania. Ale teraz nie mogę tego znaleźć. Oprócz ecardmodels , jest jeszcze jeden duży sklep z plikami do samodzielnego wydruku , ale nie pamiętam nazwy

 
22-10-22 05:24  Odp: [P] Samoloty w (nie)normalnych skalach
piotter 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 11
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Myślę że chodziło ci o Zarkovmodels.

--
Tyle pięknych samolotów do sklejenia...

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024