FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
07-01-23 14:46  [R] DD-356 USS PORTER, NEPTUNIA, by QN - 1:200
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Będąc w tamtym roku na konkursie w Czarnej Białostockiej nabyłem sobie piękny model niszczyciela USS PORTER DD-356 z wydawnictwa NEPTUNIA.

Jak na niszczyciel, to całkiem spore opracowanie – 14 arkuszy A4 z częściami, 20 stron A4 z rysunkami i szablonami drutów. Czyli model opracowany tak, jak Qniki lubią najbardziej.

Model kleił będę po swojemu, bazując na częściach z wycinanki, które sobie przerysowuję i przerabiam nieco po swojemu.

Sam kadłub zacząłem robić jakiś rok temu. Ot, tak sobie, po kawałeczku dłubię. W końcu mam co pokazać, więc postanowiłem coś na forum wrzucić.



Szkielet jest bardzo bogaty, jak na takie maleństwo. Odstęp pomiędzy wręgami to 28mm, a więc kształt kadłuba będzie pięknie oddany.

Wręgi zmniejszyłem po zewnętrznej o ok. 0,6 mm. Kadłub oklejałem tekturą 0,5, na której przyklejone były element drukowane na papierze z drukarki. Pod pokładem i na wodnicy dodałem dodatkowe wzmocnienia, które zapobiegną wsuwaniu się poszycia zbyt gęboko.



Tu widać pierwszy etap oklejania – burty powyżej linii wodnej. Dzięki takiemu rozwiązaniu powstanie skrzynka, która zapobiegnie ewentualnemu wichrowania się kadłuba.
Dopiero po oklejeniu burt dokleiłem wręgi dennej części kadłuba. Dodatkowo, jak zwykle po swojemu, dodałem rurki wchodzące w kadłub przez 3 wręgi, żeby zapewnić właściwe ułożenie wałów napędowych. Rurka po oklejeniu poszyciem jest obcinana.



Tu widok kadłuba po oklejeniu. Elementy, które naklejałem na tekturkę poszły do wewnątrz. Dzięki temu, po zewnętrznej pozostała miękka tekturka. Została ona wstępnie oszlifowana i gruntownie zaglutowana. Robiłem to latem, na zewnątrz, żeby nie udusić się oparami.

Taki sztywny i twardy kadłubek przeszedł długi proces drobnego szpachlowania, szlifowania, gruntowania i znów szlifowania i tak do skutku… Na końcu pozostał wyszlifowany biały podkład. Czyli baza do dalszej pracy.



A na tym podkładzie, bazując na wspaniale opracowanej wycinance, odtworzyłem ołówkiem rysunek podziału blach kadłuba, który następnie trzeba będzie odtworzyć w 3-D. Przerysowanie linii zajęło mi coś koło 6 godzin.

--

Post zmieniony (07-01-23 14:48)

 
07-01-23 15:42  Odp: [R] DD-356 USS PORTER, NEPTUNIA, by QN - 1:200
żółtodziób 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

bardzo ładnie wyszlifowany skeg. Powstał rysunek linii wzdłużnic teoretycznych . Zastanawiam się tylko czy on na linii dna schodził się tak na ostro czy była stosowana płaska płyta. Oba rozwiązania są stosowane, choć to drugie łatwiejsze technologicznie jest.

--
pozdro
Wojtek
...może i lepię powoli, ale za to beznadziejnie....
Ja każdy model potrafię schrzanić, a jaka jest twoja super-moc ?
-------------------------------------------------------------------------------------
W lepieniu: Luxtorpeda , Cerkiew
Polepione : Kaplica M.B.Śnieżnej

 
07-01-23 18:37  Odp: [R] DD-356 USS PORTER, NEPTUNIA, by QN - 1:200
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

nie rozumiem za bardzo czemu ma służyć ta ekspresja na kadłubie? Tzn jaki masz z tego benefit, że pomalowałeś sobie te podziały?
Poza tym, masz we mnie wiernego fana Qńowszczyzny: ], pozdr i czekam z niecierpliwością na kontynuację.

 
07-01-23 19:13  Odp: [R] DD-356 USS PORTER, NEPTUNIA, by QN - 1:200
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Ta ekspresja jest po to, żeby równo poprzyklejać blachy poszycia.

Co do układu blach - nie mam pojęcia jak wyglądało to naprawdę. Zrobiłem tak, jak było w wycinance.
Nie mam dobrych materiałów źródłowych do tego okrętu. Tylko trochę zdjęć, które znalazłem w necie.


Będzie trochę zabawy...

--

Post zmieniony (07-01-23 19:17)

 
07-01-23 19:45  Odp: [R] DD-356 USS PORTER, NEPTUNIA, by QN - 1:200
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

No, no nieźle! Zasiadam i podpatruję. :-)

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
07-01-23 21:26  Odp: [R] DD-356 USS PORTER, NEPTUNIA, by QN - 1:200
wieslaw_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

No QNniu wreszcie nowa budowa. Patent z rurkami na wały śrubowe bezcenny. Jak wyżej napisał Karasek, również we mnie masz wiernego fana QNskiej roboty :)

--
Relacje: IJN Fuso, ORP Piorun
Galerie: ORP Piorun,
Poradniki: Przygotowanie do druku 3D

 
08-01-23 00:05  Odp: [R] DD-356 USS PORTER, NEPTUNIA, by QN - 1:200
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Oo, kolejny Qński okręt wjechał na pochylnię. Będę świadkiem tej epopei.
Czy dziury pod wały były zaznaczone na kolejnych wręgach, czy sam jakoś wyznaczyłeś miejsca przebicia?

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
08-01-23 08:18  Odp: [R] DD-356 USS PORTER, NEPTUNIA, by QN - 1:200
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

W wycinance są piękne rysunki, w tym plan generalny z rzutami (bok, przód, tył) . Kąt odchylenia i rozstaw wałów ustaliłem na podstawie tych rysunków i dodałem je sobie na wręgach (podział wręg też jest na rysunku).

Wystarczyło tylko sobie trochę rysunek przeskalować.

W końcu części powstawały w oparciu o ten sam model 3D co rysunki ;-)

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
08-01-23 08:54  Odp: [R] DD-356 USS PORTER, NEPTUNIA, by QN - 1:200
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Trzy relacje z budowy niszczycieli w tym samym czasie na forum.
Wybornie :-)
Trzecia to oczywiście relacja Waldka K.
A właściwie cztery. Nie można zapominać o legendarnej już relacji
jhradcy :-)

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
08-01-23 21:40  Odp: [R] DD-356 USS PORTER, NEPTUNIA, by QN - 1:200
IJN Łukasz 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 1
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Siemano QŃ, fajnie będzie podpatrzeć znowu coś z Twojego warsztatu. Jak to mówią " co się zobaczyło to się nie odzobaczy".

--
Optymista myśli, że świat stoi do niego otworem,
Pesymista wie co to za otwór ...


W stoczni:
IJN Fuyuzuki

Galerie :

IJN Chikuma ,
IJN Ise , IJN Akagi , IJN Yahagi , IJN Yugumo , IJN Hiei , IJN Ishigaki , IJN Shimushu , IJN Tama , IJN Kiji ,
IJN Kitakami , IJN Akitsushima , IJN Akizuki , IJN Hiburi ,
IJN Hatsushimo , IJN Isuzu .

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024