FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
09-02-22 21:12  [G] PZL P-37B Łoś, 1:33, Kartonowa Kolekcja
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

Witam Kolegów

Po dwóch latach od rozpoczęcia prac pragnę zaprezentować Kolegom galerię sklejonego ostatnio modelu polskiego samolotu bombowego PZL 37B Łoś.



Jak wspomniałem, budowę modelu rozpocząłem ponad 2 lata temu lecz zmuszony byłem przerwać. W międzyczasie oczywiście skleiłem kilka innych modeli, a Łoś czekał na swój powrót.
Pierwszym powodem było niezamierzone uszkodzenie poszycia kadłuba samolotu podczas caponowania arkuszy. Nasączone kartki suszyłem na działce na drewnianym stole. Opary Caponu rozpuściły żywicę występującą w sękach desek stołowych, która wsiąknęła w arkusze modelu nieodwracalnie je plamiąc. Ślady nie do usunięcia. Mimo to rozpocząłem budowę modelu w nadziei, że w późniejszym okresie uda mi się uzyskać zapasowe części.
Drogim powodem było przedobrzenie podczas wykonywania kołpaków śmigieł. Chcąc utwardzić czubki kołpaków posmarowałem je od środka klejem CA, który przesiąkł na zewnątrz i skutecznie, nieregularnie je poplamił. Krótko mówiąc dałem przysłowiową plamę! Próby naprawienia kołpaków, malowania powodowały jeszcze gorszy efekt. Konieczne było wykonanie ich od nowa ale nie miałem z czego.
Łoś trafił do szuflady.

W ubiegłym roku podjąłem starania o powrót do tematu. Uszkodzonych części lub drugiej wycinanki nie udało się zdobyć.
Z pomocą przyszedł Redaktor Naczelny Kartonowej Kolekcji Pan Paweł Mistewicz, jednocześnie autor modelu. Udzielone wsparcie Pana Pawła skłoniło mnie do powrotu do modelu. Zacząłem od naprawy kołpaków, a idealne spasowanie kolejnych części tylko zachęcało do kontynuacji i pociągnięcia budowy aż do szczęśliwego końca.

O modelu i wydawnictwie trudno napisać coś nowego. Model jest świetnie opracowany (za wyjątkiem oszklenia części dziobowej), wystarczająco zdetalizowany aby mieć satysfakcję z jego wykonania. Podczas budowy skorzystałem z dedykowanych przez wydawnictwo części laserowych, żywicznych kół, żywicznych karabinów Vickers oraz dodatkowych magazynków amunicji. To znacznie ułatwiło prace.
W wydawnictwie GPM zakupiłem tłoczone kabiny (nigdzie więcej nie znalazłem innych, np .produkowanych przez Gomix), których ewidentnie nie polecam chcącym sklejać ten model. Wyjaśnię to później.
Znane są powszechnie uwagi do kształtu części dziobowej samolotu. Autor w opracowaniu poleca modelarskie uproszczenie wykonania dziobu samolotu z płaskich, stożkowo ukształtowanych szablonów przezroczystej folii. Większość jednak woli kształt zbliżony do oryginału. Także poszedłem w tym kierunku wykorzystując części z wycinanki. Efekt poniżej.

Dość pisania. Zapraszam do oglądania i komentowania. Chętnie odpowiem na wszelkie pytania związane z tym modelem.

Wygląd ogólny modelu:






Trochę szczegółowych przybliżeń:














Chcąc upodobnić model do oryginału, na podstawie posiadanej dokumentacji wykonałem szablon kształtu dziobowej części kadłuba samolotu, który posłużył do budowy tej części modelu. Zakupione w GPM owiewki mają zupełnie inny kształt i nijak nie da się ich dopasować do modelu z tego opracowania. Zmusiło mnie to do wykonania własnych. Wytłoczki z GPM posłużyły mi jako formy do wykonania kopyt, na których naciągałem folię do swoich kabinek. Z efektu jestem nawet zadowolony. A Wasze zdanie?




I jeszcze wspólne zdjęcie z mniejszym bratem Łosia, PZL P-11c wykonanym wcześniej z wycinanki Kartonowy Arsenał.




Na koniec takie marzenie – w przyszłości cała trójka modeli najbardziej znanych samolotów z Kampanii Wrześniowej 1939.




Proszę o wybaczenie za niezbyt dobrą jakość zdjęć. Z obserwacji wynika, że mój aparat chyba zbliża się do wieku emerytalnego i czas będzie poszukać jakiegoś nowego. To już do rozważań w innej bajce.

Do następnego razu.

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

 
09-02-22 21:27  Odp: [G] PZL P-37B Łoś, 1:33, Kartonowa Kolekcja
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

piękny model do kolekcji, a co najważniejsze ŁOŚ :-)

--
Się robi: coś...
skończone ORP Błyskawica 1:300 MO , OS2U Kingfisher 1:33 Orlik , Nowgorod 1:200 Pro-Model , Kamow A-7 1:33 Orlik , TKS 1:25 GPM , Od2 1:25 Modelik

 
09-02-22 21:31  Odp: [G] PZL P-37B Łoś, 1:33, Kartonowa Kolekcja
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

Taaak. Mam takie samo marzenie - na razie spełniłem je, ale w skali 1:72 :P

Łoś jest świetny - zresztą, czego innego można było się spodziewać. Idealna robota.

Kabina jest elementem ktoŸy skutecznie odwleka budowę tego modelu, a tłoczyć nie umiem :/

--
54323031

 
09-02-22 21:56  Odp: [G] PZL P-37B Łoś, 1:33, Kartonowa Kolekcja
Mejdej 



Na Forum:
Galerie - 10


 - 3

Piękna praca, a sam model wykonany bez zastrzeżeń. U mnie czeka on sobie w kolejce. Tak oszklenia zdecydowanie brak na rynku i żaden wydawca nie przygotował tego oszklenia poprawnie. Mam te oszklenia z GPM i GOMIX i są dalekie od prawidłowego kształtu. A może jest szansa na zakup u Ciebie takiego oszklenia, skoro masz już kopyto i widać że kształt i jakoś oszklenia jest jak najbardziej Ok, to ja byłbym jak najbardziej chętny :) na kilka sztuk. Jak nie to chyba sam podejdę do tego, bo w planie jest kilka Łosiów :).

--

Post zmieniony (10-02-22 11:30)

 
09-02-22 22:15  Odp: [G] PZL P-37B Łoś, 1:33, Kartonowa Kolekcja
MPaweł 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 1

Pięknie się prezentuje. Czysto i elegancko. Gratulacje. A oszklenie - pierwsza klasa.

 
09-02-22 22:34  Odp: [G] PZL P-37B Łoś, 1:33, Kartonowa Kolekcja
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Przecudownej jakości praca. Rewelacyjne jest wszystko, micha się cieszy od oglądania kolejnych fotek. WOW !!! Podpisuję się pod pytaniem/sugestią o zakup oszklenia, bo jego brak skutecznie zniechęca do rozpoczęcia pracy. Z ciekawości, to dziobowe oszklenie tłoczone w jednej części ?

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
09-02-22 22:34  Odp: [G] PZL P-37B Łoś, 1:33, Kartonowa Kolekcja
TRH 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 25


 - 5

Bardzo fajny model. Gratuluję i życzę powodzenia w realizacji wspomnianego na ostatnim zdjęciu marzenia :)

--
Podkarpacka Inicjatywa Wielbicieli Kartonowych Obiektów
TRH Paper Models - facebook

Na warsztacie:
USS "Gambier Bay" (CVE-73)
MiG-29A

 
09-02-22 22:47  Odp: [G] PZL P-37B Łoś, 1:33, Kartonowa Kolekcja
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Świetna, czysta, standardowa robota. Piękne łączenia segmentów, widać, że z BCG jesteś za pan brat.
Gratulacje!
Jeżeli jest to możliwe, opony pociąg matem.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
09-02-22 22:51  Odp: [G] PZL P-37B Łoś, 1:33, Kartonowa Kolekcja
rodrus 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Łałłłł !!! Cudeńko !!! Oszklenie wyszło fantastycznie. Model prezentuje się Przepięknie :)

Czy jesteś w stanie ocenić ten model z ostatnim (chyba 2005 r) wypustem z MM-a?

--
Modele rolnicze od podstaw
KZB 3B Vistula,DUTRA Ue 28,BIZON Z056,DUTRA D4K-B,Ursusy w natarciu,ZETOR ZTS 16245,John Deere 6150M,Ursusy C-385

 
09-02-22 22:57  Odp: [G] PZL P-37B Łoś, 1:33, Kartonowa Kolekcja
Spychacz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Piękny model. Świetna, bardzo czysta robota. Gratulacje.

Pozdrawiam.

--
Relacja: ARIZONA
Relacja z galerią: NAGATO , FUSO
Galeria: RICHELIEU , KING GEORGE V
Slayer \m/

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024