FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
14-06-23 08:42  [R] USS SAN FRANCISCO 1:200 MODELIK
Kuba2025 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Dzień dobry,

Jak wspomniałem w relacji z VK 45 - doskonale bawiłem się przy wykonywaniu podposzycia dla wieży. Satysfakcja była na ryle duża, że postanowiłem przeskalować zakres tych prac i wykonać model nieco większego "tanka" - czyli okrętu. Długo wybierałem temat. Zdecydowały dwa czynniki: skala trudności i subiektywna ocena sylwetki na zasadzie podoba się / nie podoba się. Pierwszą decyzją był wybór klasy okrętu - tutaj postawiłem na krążownik jako okręt średniej wielkości (nie za mały, nie za duży) który posiada dużo różnorodnego wyposażenia. Potem wybrałem nacje - okręty flory IJN odpadały w przedbiegach (pomimo początkowej fascynacji) z uwagi duży stopień skomplikowania (obłości) i wszechobecnej drutologi - w czym nie czuje się mocny. Postawiłem na okręty USS jako średnio skomplikowane. Finalnie na matę do pocięcia trafiło opracowanie wydawnictwa MODELIK - USS San Francisco. Opracowanie znane więc nie będę się rozpisywał nad samą wycinanką. W pierwszej kolejności wykonałem kopie zapasową (ksero x2) i zakaponowałem arkusze (2x po stronie zadrukowanej)

Na początek przepisowa okładka.



Skorzystałem z dedykowanego zestawu szkieletu wycinanego laserowo - głownie z uwagi na nietypową (jak dla mnie) grubość tektury - 1,5mm jaką miał być podklejony szkielet. Strasznie przyspieszyło to prace. Na szkielet nakleiłem (podklejony 1mm tekturą) pokład, co finalnie nie było dobrym pomysłem na tym etapie, gdyż podczas manewrowania kadłubem, pokład nieco się powycierał na krawędziach i uszkodził na zeskoku pokładu. W następnym modelu nakleję najpierw ksero pokładu na tekturę (tak aby usztywnić górę), a następnie po wykonaniu poszycia dna a przed burtami - dopiero przykleję docelowy pokład. Notabene ciekawe doświadczenie - zupełnie inaczej pracuje się z kadłubem 25-30 cm przy czołgach a zupełnie inaczej z prawie metrowym "cygarem" - strasznie trzeba panować nad tym aby nie zawadzić o lampkę, szafki, ściany itd....



W dalszej kolejności wykorzystując ksero szkieletu, pogrubiłem z obu stron wszystkie wręgi, podłużnice i wodnice, z off setem 1mm od krawędzi - tak aby tworzyło po obwodzie podparcie dla podposzycia. Nastepnie wkleiłem jeszcze dla pewności pojedyncze paski tektury pomiędzy wręgi - tak aby być pewnym że nie zapadnie mi się podposzycie w środkach rozpiętości (z tego etapu niestety nie mam zdjęcia). Po takich zabiegach kadłub stał nie niesamowicie sztywny.



W dalszym etapie wypełniłem pola tekturą.





Powiem tak - nie zdawałem sobie sprawy jak przyjemne jest takie "miętoszenie" tektury przy budowie podposzycia. Kwintesencja kartonowej przyjemności. :D Po wykonaniu podposzycia dokonałem małego szpachlowania, szlifowania i malowania miejsc styków docelowego poszycia.



Zaznajomiony z opiniami o projekcie dna, rozbieżności w mocowaniach wałów napędowych - zakładam wykonanie poszycia dna z kartonu barwionego w masie - ale to w następnym wejściu antenowym :)

Pozdrawiam,
Kuba

 
14-06-23 09:04  Odp: [R] USS SAN FRANCISCO 1:200 MODELIK
dokker 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 7


 - 3

Dobry wybór
Model efektowny i chyba dobrze opracowany. Kibicuję
Pzdr

 
14-06-23 09:18  Odp: [R] USS SAN FRANCISCO 1:200 MODELIK
żółtodziób 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

Pięknie się zapowiada - zasiadam

--
pozdro
Wojtek
...może i lepię powoli, ale za to beznadziejnie....
Ja każdy model potrafię schrzanić, a jaka jest twoja super-moc ?
-------------------------------------------------------------------------------------
W lepieniu: Luxtorpeda , Cerkiew
Polepione : Kaplica M.B.Śnieżnej

 
14-06-23 10:37  Odp: [R] USS SAN FRANCISCO 1:200 MODELIK
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Ładnie się zapowiada.
Chętnie rzucę okiem ;)
Powodzenia, bo projekt ponoć nie pozbawiony wad :P

Pozdrawiam

--

 
14-06-23 16:31  Odp: [R] USS SAN FRANCISCO 1:200 MODELIK
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

A nie chciałbyś odtworzyć poszycie kadłuba tak, jak było oryginalnie tzn. z podłużnych pasów? Masz już solidną bazę pod takie rozwiązanie.
https://www.navsource.org/archives/04/036/0403645.jpg

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
14-06-23 16:41  Odp: [R] USS SAN FRANCISCO 1:200 MODELIK
żółtodziób 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

I już dziki zdjęciu od Waldka widać babola w opracowaniu, bo na dolnej krawędzi pasa pancernego jest ewidentny kant (knuckle) którego w kadłubie modelu nie ma :()

EDIT: dodatkowo poniżej znaków zanurzenia widać deliktną gruszkę dziobową a w modelu dziobnica jest zakończona na ostro - tu możesz jeszcze poprawić jeżeli ci zależy

--

Post zmieniony (14-06-23 20:50)

 
14-06-23 16:51  Odp: [R] USS SAN FRANCISCO 1:200 MODELIK
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

No i elegancko, powodzenia życzę: ]

--
Zwodowane: Shima, HMS Fiji
Stocznia: pampers HMS Suffolk, USS Somers
Wymęczone: zbiornik M6oA2


 
14-06-23 23:21  Odp: [R] USS SAN FRANCISCO 1:200 MODELIK
Piotr P. 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 1

Wygląda świetnie. Będę podglądał i dopingował bo mi też pływadła zaczynaja po głowie chodzić ;-)

--
Pozdrawiam
Piotrek

 
16-06-23 23:07  Odp: [R] USS SAN FRANCISCO 1:200 MODELIK
Sprudin 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6
 

Ładnie :) To jest jeden z tych okrętów, które zawsze mi się podobały. Sam zresztą rozważam czy nie wziąć go teraz na warsztat. Działaj dalej :)

--
Hope is the first step on road to disappointment.

 
17-06-23 11:30  Odp: [R] USS SAN FRANCISCO 1:200 MODELIK
Kruszyna 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 1

Jestem i ja!

--
W budowie:
Szkuta Wiślana | Łódź z Gokstad
Ukończone:
A7V | Wieża Nyska w Otmuchowie | Crusader III | Tiger I
Zawieszone:
Mark I

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024