FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
17-08-23 19:35  [R] ,,Western River " z Missisipi - Draf Model skala 1:100
Paweł O. 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Witam.

Jednak się skusiłem chociaż model miał być zaczęte po zebraniu porządnej dokumentacji. Będę ją uzupełniał w trakcie budowy i mam też nadzieję że koledzy szkutnicy pomogą by model jak najbardziej odzwierciedlał oryginał.
Wycinankę opisałem już dokładnie tutaj:

https://kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?f=23&t=19545

W budowie skorzystam z całego zestawu dostępnego u wydawcy czyli model , laserowo wycięte wręgi, laserowo wycięte części i dodatki oraz elementy drukowane w technologii druku 3D.
Całość prezentuje się tak:




Zaczynam tradycyjnie od szkieletu kadłuba. Niestety też bardzo często na tym etapie budowy modeli szkutniczych kończę bo efekt odbiega znacznie od zamierzeń. Ale początek jest niezły. Po kilku latach stosowania tylko klejów typu wikol przeprosiłem się z budasiem wolałem nie ryzykować wykrzywienie szkieletu.




Dzięki temu że dno jest na większej powierzchni płaskie wszystko wyszło równe.






Całość schnie i czeka na dalszy etap budowy.






Jak wszystko przeschnie wzmacniam i wypełniam szkielet przed przyklejeniem części podwodnej i burt. Ale to już w następnej relacji.


Pozdrawiam.

Paweł O.

--

 
18-08-23 13:19  Odp: [R ],,Western River " z Missisipi - Draf Model skala 1:100
Pablos 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 6
Galerie - 4
 

No prosze.. planuje go nabyc we wrzesniu w Przeciszowie..

--
Model udany, to model który sprawił nam przyjemność i nauczył nas czegoś nowego

 
18-08-23 17:09  Odp: [R ],,Western River " z Missisipi - Draf Model skala 1:100
Piterkowiec 

Na Forum:
Galerie - 12
 

Dzień dobry, mam pytanie ile wynosi całkowita długość tego statku ?

--
Pozdrawiam

Piterkowiec

"Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku" Lao-tzu, chiński filozof

 
18-08-23 17:43  Odp: [R ],,Western River " z Missisipi - Draf Model skala 1:100
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

O la, la, la ! Będzie się działo ! Doskonały wybór Panie Pawle !
Ciekawostka - pod koniec XIX w. parowych statków pływających po Missisipi było... ok. 10 tysięcy !
Powodzenia w budowie,
Pozdrawiam - Ryszard

 
18-08-23 18:53  Odp: [R ],,Western River " z Missisipi - Draf Model skala 1:100
Paweł O. 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Witam.

Wielce cieszy że model chociaż bez dział i innego militarnego złomu na pokładzie wzbudza zainteresowanie.
Co do wymiarów to nie ma napisane jakie one są ale rysunek zestawieniowy jest w skali 1:1 z modelem i mierząc go wyszło:
Długość od końca koła po trap na dziobie 388 mm szerokość to 69 mm a wysokość to 163 mm czyli model w kategorii średnio rosłych.

Pozdrawiam.

Paweł O.

 
21-08-23 17:19  Odp: [R ],,Western River " z Missisipi - Draf Model skala 1:100
Paweł O. 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Witam.

Chroniczny brak czasu to i postępów w budowie jak na lekarstwo. Przez ostatnie kilka dni udało się wzmocnić szkielet i przygotować go do oklejenia poszyciem.
Z przyciętych wykałaczek zrobiłem wzmocnienie dna kadłuba by zachowało właściwy kształt.




Jak wszystko wyschło zrobiłem wypełnienie dziobowej części kadłuba





Podobnie na górnej części, tutaj jednak wzmocnienia przede wszystkim przy burtach by się nie zapadły.






Na zakończenie tego etapu przykleiłem podkładkę pod pokład właściwy który w międzyczasie zabezpieczyłem kilkoma warstwami lakieru bezbarwnego i dałem mu czas by dobrze wysechł podobnie jak szkielet.





Wszystko przygotowane do najważniejszego etapu czyli oklejania poszycia i naklejenia fornirowego pokładu. Mam nadzieję że nic nie zmaszczę. :)


Pozdrawiam.

Paweł O.

--

 
26-08-23 10:34  Odp: [R ],,Western River " z Missisipi - Draf Model skala 1:100
Paweł O. 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Witam.

Krótka przerwa między zmianami można zamknąć pierwszy etap budowy statku. Najpierw zgodnie z instrukcją przykleiłem fornirowy pokład. Tutaj też użyłem butaprenu w obawie by nie wykrzywiło całości. Wyszło dobrze.




Na rufowej części pokładu zrobiłem doświadczalne poletko w temacie lakierowania i zapuszczania linii podziału.




Jak całość związała się z kadłubem jak Jaś z Małgosią zacząłem oklejanie poszycia na początek rufa.




Dalsze oklejanie też poszło nadspodziewanie gładko. Jestem bardziej niż zadowolony z efektu. Wszystkie drobne elementy pięknie się ułożyły.






Teraz całość do porządnego lakierowania tak minimum trzy warstwy potem retusz białych krawędzi. ale to już następnym razem.


Pozdrawiam.

Paweł O.

--

 
26-08-23 16:31  Odp: [R ],,Western River " z Missisipi - Draf Model skala 1:100
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Wpierw lakierowanie a potem retusz ? Chyba, że się mylę...? :-)

 
20-10-23 19:30  Odp: [R] ,,Western River " z Missisipi - Draf Model skala 1:100
Paweł O. 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Witam.

Prace nad modelem cały czas trwają tylko pochwalić się tym nie było czasu.
Kadłub pomalowany bezbarwnym i wyretuszowany zaczynam oklejać poszycie części maszynowej. Delikatny grawer desek i napisu fajnie wygląda, ciekawe jak zachowa się podczas malowania.





Jak całość wyschła zabezpieczam pokład i burty i najpierw lakierem bezbarwnym gruntuję a po wyschnięciu na drugi dzień białą X2 od Tamki maluję trzy warstwy mokre na mokre.





Zaczynam budowę nadbudówki załogi i kotłowni, na początek montaż szkieletu i sprawdzenie jak całość pasuje do tego co już udało się zbudować.




Szkielet oklejam poszyciem i robię dodatkowe wzmocnienia a także ścianę oddzielającą pomieszczenia załogi od kotłowni






Jak całość porządnie wyschła najpierw lakier bezbarwny jako grunt a potem X-2 od Tamki razy trzy i do porządnego wyschnięcia.





Całość po przeszkleniu mocuję do pokładu, jak na razie wszystko bez problemów.






Na zakończenie tego etapu budowy montuję piec w kotłowni, wykonanie pieca to czysty standard.






Następnym etapem budowy będzie pokład spacerowy i nadbudówki dla pasażerów.

No to tymczasem....


Pozdrawiam.

Paweł O.

--

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024