FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
22-04-17 22:10  [P] Impregnacja BCG
Forest 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Powitać Szanownych Kolegów :) Mam pytanie, dotyczące wspomnianej w temacie impregnacji BCG.

Na wstępie wspomnę, że szukałem, na wielu forach, i chyba podążyłem każdym tropem. Szeroko polecana jest impregnacja Caponem - same zalety, ale ze względu na jedną, jedyną wadę odpada: smród. Również wikol jest nieraz chwalony, ale ponownie,jest wada: możliwa łamliwość przyszłej wycinanki. Oba te czynniki raczej zniechęcają ;)

Stąd ten BCG. Chwalony, jak Świat długi, i szeroki. Niestety, na temat impregnacji tym klejem znalazłem jedynie mgliste wskazówki. Jako, że mam spory zapas tegoż, chciałbym go użyć od samego początku. Jednak już na starcie pojawia się pewien problem: wiem, że trzeba go rozcieńczyć, ale czy jakaś Dobra Dusza mogłaby choć w przybliżeniu podać proporcje? Będę zobowiązany :)

--
Pozdrawiam :) Zbyszek, Niedzielny Sklejacz ;)

 
22-04-17 22:27  Odp: [P] Impregnacja BCG
Piotr D. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 4

Nie przesadzasz z tym smrodem podczas caponowania? Wg mnie to trochę szukanie dziury w całym. Nawet jeśli będziesz impregnował caponem w pomieszczeniu, to będzie śmierdziało tylko przez chwilę, więc nie wiem po kombinować z zamiennikami. Zwłaszcza, że na dworze jest coraz cieplej, więc można to zrobić na balkonie/tarasie/ganku itp.
Z własnego doświadczenia powiem Ci, że nie warto bawić się w impregnację BCG. Podczas klejenia nawet lekko spocone palce będą Ci się kleiły do części zostawiając na nich brzydkie ślady (zwłaszcza jeśli części będą jasne).

--
pozdrawiam
Piotr


 
22-04-17 22:35  Odp: [P] Impregnacja BCG
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Może dlatego znalazłeś mgliste wskazówki, że nie używa się go do impregnacji arkuszy?

Można pociągnąć nim gotowy element, ale raczej do impregnacji arkuszy średnio się nadaje. Choćby dlatego, że to klej wodny. Rozcieńczony będzie rozciągał/kurczył papier, a na 100% powygina we wszelkie możliwe strony robiąc fale dunaju.

Ja impregnuję zwykłym lakierem Revela, lekko rozcieńczonym i nakładanym pędzlem. Impregnacja papieru specyfikami wodnymi - niby można, ale... nie lepiej użyć czegoś co nie wypacza papieru?

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
22-04-17 22:48  Odp: [P] Impregnacja BCG
IJN Łukasz 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 1
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Czasem mi coś odwali i podklejam bcg rewers (obie strony wówczas posiadają druk) i zawsze żałuje. Pokręci sie podczas wysychania jak śmigło. Ciekawe co dzieje się z całym arkuszem.

--
Optymista myśli, że świat stoi do niego otworem,
Pesymista wie co to za otwór ...


W stoczni:
IJN Fuyuzuki

Galerie :

IJN Chikuma ,
IJN Ise , IJN Akagi , IJN Yahagi , IJN Yugumo , IJN Hiei , IJN Ishigaki , IJN Shimushu , IJN Tama , IJN Kiji ,
IJN Kitakami , IJN Akitsushima , IJN Akizuki , IJN Hiburi ,
IJN Hatsushimo , IJN Isuzu .

 
22-04-17 22:55  Odp: [P] Impregnacja BCG
Forest 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

QN, bardzo konkretna odpowiedź, dziękuję :)

Piotr D., do modelu nie podchodzę bez rękawiczek lateksowych, do tej pory walczyłem tylko z plastikiem i blaszkami (miałem jedną nieudolną próbę w kartonie ;) ), zawsze odtłuszczone, więc staram się ich nie brudzić ponownie :) Nie widzę potrzeby, by zmieniać przyzwyczajenia w kartonie, dodatkowo będąc świadomym wpływu wilgoci na karton, twierdzę, iż byłoby to wręcz niewskazane :)

Jak już wspomniałem, mam spory zapas BCG, w dodatku moja dziewczyna jest cokolwiek wyczulona na zapachy chemii modelarskiej, więc to nie jest kwestia szukania dziury w całym, tylko raczej złotego środka ;)

EDIT: Łukasz, dzięki za odpowiedź :) Chyba najpierw przetestuję tę technikę na "bogu ducha winnym" kawałku kartonu :D
--

Post zmieniony (22-04-17 23:01)

 
22-04-17 23:16  Odp: [P] Impregnacja BCG
Bizon 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


 - 8

Jeśli przeszkadza ci zapach caponu, to możesz zastosować zamiennik często lakiery w sprayu akrylowe są prawie bezzapachowe.

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

 
23-04-17 00:31  Odp: [P] Impregnacja BCG
balu109 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


 - 3

Smród od kaponu można zmniejszyć, jeśli zmajstrować pionową pojemność po formacie listu A4. Powierzchnia wyparowania jest bardzo malutka, zapach mniej i podsychanie na powierzchni lakieru też

--
Pieniądze to nie wszystko

 
23-04-17 07:50  Odp: [P] Impregnacja BCG
Konsyliarz 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Pochwalę się, że "zaimpregnowałem" BCG cała kartkę A4 przy budowie latarnii. Jak wspomniałem w galerii, walec wieży zajmował ponad pół arkusza i nie wiedziałem jak go zwinąć. Przetestowalem swój pomysł na całej kartce z bloku technicznego i efekt mnie zadowolił. Wiec po wycięciu tego ogromnego, prostokątnego elementu nasączyłem go od wewnątrz BCG i zwinął się sam, w naprawdę ciasną rurkę, która po wyschnięciu musiałem wręcz prostować.
Nie wyobrażam sobie jak utrzymać sztywność tak pomazanego arkusza, ponieważ z racji tego, że BCG jest bardzo lepkim klejem nie da się go niczym docisnąć.

 
23-04-17 09:43  Odp: [P] Impregnacja BCG
Tap-Chan 

 

Bo BCG jest do stosowania na małe powierzchnie, a nie całe arkusze. Tym bardziej, że właśnie "odparowany", zagęszczony, a nie jeszcze rozrzedzony. Im więcej wody tym bardziej karton się odkształci. Ja bym posłuchał rad kolegów i użył jakiegoś lakieru w sprayu. A jak nie masz możliwości lokalowych to wtedy metodą na QNia, czyli dedykowanym lakierem modelarskim, który można rozrzedzić np. spirytusem.

 
23-04-17 10:53  Odp: [P] Impregnacja BCG
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Ja nie impregnuję arkuszy modelu w ogóle.
BCG używam jedynie do obustronnej impregnacji pojedynczych części, które po wyschnięciu mają być tłoczone na gumce. Dopiero gotowy model lub duże jego fragmenty maluję lakierem.
Lakierem śmierdzącym, nitro.
Maluję szybko, potem intensywnie wietrzę pomieszczenie.
Qń słusznie wspomniał o niemiłosiernym powyginaniu kartonu po potraktowaniu BCG. Nie warto.

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024