FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
13-05-21 12:49  Powrót do sklejania po latach - prośba o porady
NiKON   

Hej,
Witam się tym postem na forum!
Jestem pod wielkim wrażeniem modeli jakie tutaj prezentujecie i mam nadzieję, że kiedyś uda mi się was dogonić w umiejętnościach chociaż w połowie.

Ponad 20 lat temu, może nawet 25 lat temu, próbowałem skleić kilka modeli, niestety nie jest w stanie powiedzieć co to były za modele - jeden z nich to chyba był ORP Błyskawica z MM. Nie były to jakieś udane próby i raczej nie miałyby zadatków na jakąś relację tutaj, ale sklejanie tych "ulepków" sprawiało mi przyjemność.
Ostatnimi czasy przypomniałem sobie o modelarstwie i pomyślałem, że mogła to by być fajna odskocznia od codziennych obowiązków w ramach odpoczynku i teraz pytanie od czego tutaj zacząć? Największą podjarkę czuję jak pomyślę o sklejaniu żaglowców jednak wiem, że mogłoby się to na ten moment skończyć wielką porażką. Pytanie czy jest ew. jakiś prosty żaglowiec od którego mógłbym zacząć lub może jakaś lista modeli która pomoże mi rozwinąć umiejętności, żeby za jakiś czas (rok, dwa lata) zacząć kleić fajne żaglowce w stylu Daru młodzieży itp.?
Nie wiem jak z żaglowcami ale zdążyłem się zorientować, że dobrym modelem na początek może być For Tfc z wydawnictwa modeli, co prawda nie jest żaglowiec i z wodą ma mało wspólnego ale jeżeli pozwoli mi się to jakoś rozkręcić to czemu nie ;)

Co do narzędzi to póki co lista moich zakupów wygląda w ten sposób:
- skalpel Olfa AK-4, AK-5,
- mata CM-A3
- Olfa CMP-1 do kółek
- zestaw do formowania https://studio75.pl/Narzedzia-kulkowe-m ... atow-p6143 + jakieś śrubokręty z domowego arsenału + podkładka pod mysz.
- Vallejo 70103 Farby Model Color Wargames Basic - nie ma pewności tutaj, ale wygląda jakby ten zestaw miał wszystkie podstawowe kolory z których będzie można już sobie coś domieszać.

Pytanie jeszcze o pęsety. Czy jest ew. jakiś zestaw potrzebnych pincet czy raczej kupować je osobno? Może macie jakieś swoje sprawdzone i możecie podzielić się linkiem do sklepu itp.?

Co do klejów to nie wiem do końca w który inwestować bo zależy mi, żeby były jak najmniej szkodliwe (dzieci w domu), na pewno jakiś CA będzie przydatny i na tym się kończy moja wiedza.

To chyba tyle. Pomożecie? :D

Post zmieniony (13-05-21 13:39)

 
13-05-21 12:54  Odp: Powrót do sklejania po latach - prośba o porady
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

Pęsety polecam zestaw fine-art. Kleje - Wikol, Butapren. Farby polecam tempery.
Resztę masz na liście, działaj!

--
54323031

 
13-05-21 13:37  Odp: Powrót do sklejania po latach - prośba o porady
NiKON   

Dzięki!
Butaprenu jednak chciałbym uniknąć bo jest dość szkodliwy a w domu dzieci. Może jest jakiś lepszy, mniej trujący zamiennik?

 
13-05-21 13:40  Odp: Powrót do sklejania po latach - prośba o porady
97 



Na Forum:
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

zacznij sklejać, reszta sama Cię znajdzie :-D
za dużo sprzętu, raczej będzie przeszkadzać niż pomagać, bo zaczniesz kombinować "zajęcie" dla nich a z klei, to jak małe dzieci czy raczej chcesz uniknąć pytań - a co to za mirra w nozdrzach smyra? można polecić "magic", klej wodny, winylowy, po wyschnięciu bezbarwny

--
----------------------------------------------------------------------------
o tu choszm ... o takie
F4 Phantom II A10 Thunderbotl II

 
13-05-21 14:06  Odp: Powrót do sklejania po latach - prośba o porady
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

Do niektóreŸich rzeczy niezbędny jest klej nie na bazie wody - jak np podklejanie wręg. Mniej smrodliwy jest Hemol, ale też tanieje.

--
54323031

 
13-05-21 15:26  Odp: Powrót do sklejania po latach - prośba o porady
pzl130tc   

Znam ból z butaprenem - mam żonę dbająca o zdrowie i walcząca ze wszelką chemią
Ponieważ Butaprenu używam tylko do podklejania wręg - prowadzę ten proces w piwnicy - tam się małżonka nie zapuszcza:)
Na górę przynoszę już podklejone, nie pachnące

--

 
13-05-21 15:34  Odp: Powrót do sklejania po latach - prośba o porady
brzydal 

Na Forum:
Galerie - 1


 - 3

Polecam takie kleje:

1. Pelikan PELIFIX Craft glue Link
Jest to klej na bazie wody, nietoksyczny i bez zapachowy. Zastyga na przeźroczystą, elastyczną spoinę. Zachowuje się bardzo podobnie do popularnego kleju Magic (klej introligatorski CR), ma jednak gładszą konsystencję, przez co łatwiej precyzyjnie go nakładać igłą lub wykałaczką. Dobrze klei na styk. Opakowanie jest bardzo wygodne, wygodniejsze niż klasyczna tubka Magica. Ponadto, Magic ma tendencję do rozdzielania się z czasem na wodę i gęściznę a PELIFIX trzyma konsystencję dużo dłużej (używam jednego opakowania od prawie 2 lat i nic się z nim nie dzieje).
Jak każdy klej na bazie wody, w dużej ilości może odkształcić karton, więc nie nadaje się do podklejania części kartonem. Słabo również łapie powierzchnie lakierowane.
Klej dostępny na empik.com (można zamówić z darmową dostawą i odbiorem w wybranym salonie).

2. Klej uniwersalny polimerowy Dragon (opakowanie 0,25 L) Link
Klej na bazie denaturatu, więc śmierdzi ale jego toksyczność jest mniejsza niż innych klejów na bazie benzenu czy innych świństw. Ma właściwości podobne do dawnego Hermolu. Wadą jest to że ciągnie się w nitki, co bywa denerwujące. Kleju tego używam jednak tylko do podklejania części kartonem. Polecam butelkę 0,25 L, gdyż łatwo wyciska się z niej klej prosto na karton. Potem rozprowadzam w równą warstwę starą kartą do bankomatu, przykładam podklejane elementy, przykrywam gazetą i dociskam. Butelka ma jeszcze tą przewagę nad tubką, że można ją odkręcić i dolać do środka odrobinę denaturatu aby rozcieńczyć zbyt gęsty klej. Rozcieńczony klej łatwiej się rozprowadza, lecz trzeba uważać aby nie przesadzić - za rzadki na potęgę wsiąka w karton i za szybko zasycha.
Klej dostępny w marketach budowlanych.

3. Super klej Pattex Standard Link
Paskudny truciciel (jak każdy cyjanoakryl), lecz jeżeli masz zamiar lakierować model to będzie konieczny aby najdrobniejsze elementy dobrze chwyciły lakierowaną powierzchnię. Jeżeli nie lakierujesz, to zamiast niego wystarczy ci PELIFIX.
Super klejów jest multum, lecz ja polubiłem właśnie ten. Jest trochę gęstszy niż Kropelka i wolniej schnie dając kilka sekund więcej na dopasowanie przyklejanego elementu. Kropelka ma też tę wadę, że w okolicach spoiny może się pojawiać biały nalot od parującego kleju. Nalot ten, co prawda, staje się przeźroczysty i niewidoczny po przykryciu go lakierem bezbarwnym, lecz dla Pattexa ten problem prawie nie występuje (no chyba że na prawdę obficie nim podlejemy).
Klej dostępny w marketach zwykłych i budowlanych.

Obecnie używam tych trzech klejów i jestem z nich zadowolony. Należy jednak pamiętać, że każdego kleju trzeba się nauczyć - poćwiczyć i poznać jego właściwości.


Pozdrawiam i życzę powodzenia w budowie!

 
13-05-21 17:30  Odp: Powrót do sklejania po latach - prośba o porady
yak   

https://www.youtube.com/watch?v=XNAF5pAQENI
:-)

 
13-05-21 17:38  Odp: Powrót do sklejania po latach - prośba o porady
Bialy 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 32


 - 7

No a ja na ten przykład stosuję do podklejania części na tekturę kleju biurowego w sztyfcie w żółto zielonej tubie a resztę kleję tylko BCG i nawet wszystkie okienka i bulaje "szklę" BCG i jakoś mi z tym dobrze. ;-)

 
13-05-21 19:46  Odp: Powrót do sklejania po latach - prośba o porady
NiKON   

@pzl130tc
Chyba tak będzie trzeba kombinować, z tym, że u mnie piwnice będzie trzeba zastąpić balkonem ;)

@brzydal
Dzięki za szczegółowy opis. Wszystkie kleję wydają się ciekawym rozwiązaniem, zwłaszcza pierwsze dwa ze względu na dość praktyczne opakowania.

@Biały
Czytałem też o BCG i jest to dość popularne rozwiązanie.



Co do klejów to nie jest to chyba jakiś super wydatek i więc wybiorę kilka z proponowanych przez was i potestuję co mi najbardziej przypasi.



Powiem wam, że przeglądałem właśnie relacje budowy takie jak Wodnik Seahorse, Spray Hastura, Leudo Kudłatego czy Sao Gabriel Gucia i nie mogę się napatrzeć!! Nie mogę się doczekać aż będę w stanie coś takiego skleić i wraca do mnie pytanie o modele... Powiedzcie mi czy istnieje jakaś prosta żaglówka do której mógłbym się zabrać np. po sklejeniu Forda Tfc? Jakie modele polecilibyście mi, żeby stopniowo podwyższać sobie poprzeczkę??

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024