FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
13-05-21 21:13  [P] Skalpel olfy
Zeus12345   

Witam

pękł mi wkład skalpela z olfy to co trzyma ostrze próbowałem polutować ale nic to nie dało. Czy jest gdzieś możliwość kupienia tego wkładu .

czym różni sie skalpel olfy AK-4 od Ak-5 napewno cena , a wyglądaja prawie tak samo .

Skalpel kupiłem kiedyś w Castoramie .


https://images92.fotosik.pl/502/9b34441e03d3aa4dmed.jpg

--

Post zmieniony (13-05-21 21:14)

 
13-05-21 21:41  Odp: [P] Skalpel olfy
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Nic z tym nie zrobisz... Ja mam oba i bardziej mi leży 4. 5 ma dłuższe trzymadełko i jest ono elastyczne. Jakoś tak się wygina, że nie mam w pełni do niego zaufania. Tak czy inaczej, musisz kupić nowy skalpel.

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
13-05-21 21:44  Odp: [P] Skalpel olfy
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Sam uchwyt chyba do dostania tylko z drugiej ręki, ale czy to się opłaca?
Te trzydzieści parę złotych za skalpel z dodatkowymi ostrzami można chyba wysupłać z kieszeni:-)
AK-4 różni się od AK-5 kształtem końcówki uchwytu a przede wszystkim przekrojem.
Starszy AK-4 miał przekrój okrągły i mógł toczyć się po pochyłym blacie stołu, co mogło powodować stresujące sytuacje, gdy mając obie ręce zajęte, patrzysz jak Ci skalpel leci w stronę stopy:-)
Chyba właśnie względami bezpieczeństwa była spowodowana zmiana przekroju na sześciokątny.

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
13-05-21 22:16  Odp: [P] Skalpel olfy
Bizon 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


 - 8

AK-5 to następca AK-3.

AK-4 to nóż dużo większy na inny rozmiar ostrza i rodzaj ostrza. Tańsza odmiana AK-4 to AK-1

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

 
13-05-21 22:20  Odp: [P] Skalpel olfy
piotter 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 11
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Zdecydowanie namawiam cię do zakupu zwykłego, taniego skalpela.
Ja mam taki i nie zamieniłbym już na inny.
Do naszych celów nadaje się się w sumie każdy podobny. Ważne żeby miał metalowe uchwyty i obsadę ostrza oraz metalowy trzonek - gwarancja trwałości. Pasują też do niego inne lancety np medyczne.
Jedyne co poprawiłem w swoim to dokleilem taśmą izolacyjną kawałek patyczka na trzonku - po to żeby mi się nie turlał po stole.

Nie zapomnij porównać sobie teraz ceny Olfy, Tamiy'i, Excela i tego cudeńka. ;)

--
Tyle pięknych samolotów do sklejenia...

 
13-05-21 22:36  Odp: [P] Skalpel olfy
lee     

i znów krasomówcze teorie,
nawet się nie zakładam kiedy będą znów cytować na zagrabanicznych forumach.
Ak - 4 służy do prostego wycinania po krawędzi, poprawiona (czyt. schrzaniona) wersja Ak-1.
Ak-4 - mnóstwo plastiku , sam plastik , tylko ostrze jeszcze dzięki Bogu i brytyjskiej królowej zostawili stalowe.
Raczej pomimo okrągłego uchwytu nie obawiałbym się przy tej konstrukcji ostrza nawet przy wbiciu w nogę.
Ak - 5 - to udoskonalona wersja podstawowego nożyka Olfy z węższym ostrzem i uchwytem na drugim końcu zwężającym się w charakterystyczny pazur . Ostrze jest po to takie wąskie by móc nim manewrować na bardzo małej przestrzeni, coś jakbyś chciał robić na kształt wycinanki mazowieckiej czy robienia pisanki. Zwężenie w charakterystyczny pazur służy po to by móc tą końcówką przeciągnąć po papierze przy jej zaginaniu.
UWAGA Ostrza w Ak-5 są skonstruowane jak skalpel,
więc ja rozetniesz tym skórę bądź wbijesz w stopę to bez szycia i interwencji chirurga się nie obejdzie.

P.S.
poniżej masz opis Ak-5
https://olfa.pl/produkt/olfa-model-ak-5
ostatni link to opis Ak-1
https://olfa.pl/produkt/olfa-model-ak-1

Osobiście korzystam z Ak-1 i Ak-5 = te zdecydowanie polecam , i całej sterty innych nożyków.
Po pierwszym spotkaniu z Ak-4 / złamał mi się uchwyt/ stwierdziłem że to bez sensu. Bo za tą cenę mam 5 nożyków Harrisa ze stalową rękojeścią.

Jakbyś miał jeszcze jakieś pytania to pytaj.

Przykro mi że nie zagadnąłeś , zanim kupiłeś Ak-4 - bo to moim zdaniem szmelc o czym miałeś się okazję przekonać.
NOŻYKI Ak-1, Ak-4 i Ak-5 są cały czas w sprzedaży i nic nie wskazuje na to aby nie miały być dalej sprzedawane.

--

 
14-05-21 02:20  Odp: [P] Skalpel olfy
Zeus12345   

Dzięki za odpowiedzi

piotter -mam ale za 5 zeta z leroy wada ostrze się wygieło do góry to co trzyma ostrze jest z plastiku awaryjnie może być (nie pasują ostrza olfy )


lee -to zamawiam AK-5 bo ostrzy mam zapas chyba nawet z 30 sztuk .

wadą olfy jest to z raczka jest z plastiku a uchwyt noży chyba z aluminium i ten uchwyt mi poszedł :)

słyszałem że Ak-4 to plastik nie warty kasy

pozdrawiam

--

 
14-05-21 08:02  Odp: [P] Skalpel olfy
Kalor 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 10
Galerie - 8
 

Hmm? Na pewno mówicie o AK-4? On ma stalowy zacisk wkręcany w rączkę, w mosiężnej obudowie, trzeba się solidnie postarać żeby go zepsuć. Jedynie guma jest do wymiany po kilkunastu latach.

Poza tym jest jeszcze ta różnica że AK-3 i 5 używają mniejszych ostrzy niż 1 i 4.

--
Inne moje projekty: Batignolles-Châtillon Char 25T, STRV 103C, Trabaccolo
Przyjemność powinno się mierzyć stopniem realizacji zamierzeń, panie Liang


 
14-05-21 10:09  Odp: [P] Skalpel olfy
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Też mam wrażenie, że nastąpiło tu pewne przeinaczenie.
Na obrazu widać ak-3, ak-5 jest kontynuacją i następcą wycofanego już ak-3, ale na te same ostrza KB-3
Jeśli ktoś chce się w to bawić trochę więcej niż tylko 1 raz spróbować, to wydaje mi się, że warto kupić sobie dobry sprzęt, nie koniecznie olfe, ważne aby był praktyczny i dobry, tzn nie wqr..ał, bo nie o to tu chodzi aby się denerwować na jakieś goowno z marketa za 5pln.
Taki siaki czy inny to już sprawa indywidualna. Ja mam 2, starą ak-3 na ze zużytymi ostrzami, ale nadal dobrze tnącymi np druty i ak-5 z nowymi ostrzami do papieru i jakoś to leci: ]

BTW, jak ktoś chce bardzo cebula, to pewnie zauważyliście, że każdy woreczek ostrzy ma 1 z dziurką. Od dawna mnie ciekawi, czy przypadkiem to nie to samo ostrze co DKB-5 tylko że w całości: ] wychodzi sporo taniej.
https://www.olfa.net.pl/products/Ostrze-segmentowe-DKB-5.html

Post zmieniony (14-05-21 10:34)

 
14-05-21 12:19  Odp: [P] Skalpel olfy
Bizon 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


 - 8

Karas, tak dkb-5 to są te same ostrza co kb-3 tylko w całości. Dużo taniej to wychodzi.
Też się zastanawiam, czy przedmówcy na pewno mówią o ak-4.
Mam 2 ak-3. W żadnym mi nie pękł rdzeń trzymający ostrze. Może dlatego że nie skręcam na siłę i nigdy praktycznie nie upadł. Rdzeń czy jak to tam nazwać jest wykonany jakby z żeliwa, które jest dość kruche.

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024