FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
06-05-21 17:18  Powrót do modelarstwa po 15 latach...Parowozy 1:25.
Paweł   

Witam planuje powrót do modelarstwa i planuję sklejanie parowozów.Mam pytanie jakimi farbami maluje się podwozie,dymnice czy tender a może malować nie warto?Nie mam aerografu więc będę malował tylko pędzelkiem.Jeżeli będą to farbki akrylowe to czy nie pofałdują modelu a może innych się używa?Kolejne pytanie czy warto zrobić impregnacje papieru np.kaponem czy lepiej polakierować na końcu?Jak ma się impregnacja do farbek którym będzie pomalowany model.Dziękuję.

 
06-05-21 18:17  Odp: Powrót do modelarstwa po 15 latach...Parowozy 1:25.
Adam 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Witaj na forum i w gronie pasjonatów modelarstwa.
Trudno odpowiedzieć na Twoje pytania jednoznacznie.
To zależy od wielu czyników:
Maluję akrylem bez impregnacji i z impregnacją.
Bez impregnacji trudniej się szlifuje. Karton jest miej elastyczny. Pierwsza warstwa farby podkładowej, którą szlifuję służy jako impregnacja.
Myślę, że najcenniejsze z tego czego nauczyłem się na forum to, że warto próbować samemu różnych technik. To co komuś nie wychodzi Tobie może się udać.
Myślę, że skoro wracasz to nie wiem czy wiesz, ale bardzo, ważne jest z jakiego projektu skorzystasz. Może się okazać że zostaniesz projektantem aby ukończyć model.
Twoje pytania są tak ogólne, że może nikt nie odpowie.
Do malowania daleka droga. Zacznij sklejać.
I jeszcze jedno, jeżeli Twoją intencją malowania jest ukrycie niedoskonałości sklejania to błąd.
Bez prawidłowego przygotowania do malowania błędy będą wyraźniejsze.
Sklejam modele kilka lat. Plastik, drewno i karton. Cały czas się uczę. Na każdym rozwijam inną technikę bo modelarstwo to sztuka. Liczy się zabawa i odpoczynek.
Powodzenia.
P.S.
Jaki model wybrałeś?

 
06-05-21 18:30  Odp: Powrót do modelarstwa po 15 latach...Parowozy 1:25.
Paweł   

Mam kilka modeli parowozów ale chyba skuszę się na OL 49 .

 
06-05-21 18:33  Odp: Powrót do modelarstwa po 15 latach...Parowozy 1:25.
Paweł   

A jakie pomysły na szybkie i łatwe wykonanie imitacji blachy ryflowanej i nitów w parowozach ?

 
06-05-21 19:24  Odp: Powrót do modelarstwa po 15 latach...Parowozy 1:25.
Primo 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3
 

Witaj na forum
Farby arylowe w zasadzie nie są na bazie wodnej , przynajmniej TAMIYA której ja używam do malowania parowozów.
Używam czerwonego XF-7 czarnego XF-1 obie są matowe. Zielony to w zasadzie trzeba dobierać do konkretnego modelu.
Blachę ryflowaną wykonywałem i jeszcze czasem to robię ze starej firanki (trzeba poszukać z odpowiednimi oczkami) .
Naklejam na karton potem maluję i po sprawie. Nity najlepiej kupić żywiczne cena około 8 zł za 100 szt.
Co do OL-ki to szczerze ci powiem zbudowałem ten model z drugiego wydania które było poprawione ale i tak masa błędów.

--
Kleić każdy może trochę lepiej lub trochę gorzej

pod młotkiem :KOF II
na bocznicy ; P3.1, Pruski wagon bagażowy , ADLER , Tx4 , OL 49 , Tkt48 , Cn2t Las


 
06-05-21 19:42  Odp: Powrót do modelarstwa po 15 latach...Parowozy 1:25.
Paweł   

A jakie farby w sprayu jako zamiennik Tamiya? Czy konieczny jest podkład czy od razu można malować?

 
06-05-21 19:59  Odp: Powrót do modelarstwa po 15 latach...Parowozy 1:25.
Primo 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3
 

Zamiennika ci nie polecę bo innych nie używam , a maluję areografem więc spray-i nie używam. Maluję podkładami bo wszystkie niedoskonałości są widoczne jak na dłoni i można je poprawić szpachlując.
Spray-e są stosunkowo drogie , a przy drobnych elementach nie ekonomiczne.

--
Kleić każdy może trochę lepiej lub trochę gorzej

pod młotkiem :KOF II
na bocznicy ; P3.1, Pruski wagon bagażowy , ADLER , Tx4 , OL 49 , Tkt48 , Cn2t Las


 
06-05-21 20:44  Odp: Powrót do modelarstwa po 15 latach...Parowozy 1:25.
Adam 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Primo czy wiesz gdzie jeszcze kupić nity żywiczne oprócz mariomodelario. Tam jest kłopot.

 
06-05-21 20:49  Odp: Powrót do modelarstwa po 15 latach...Parowozy 1:25.
Primo 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3
 

Ja zawsze zamawiam w Model-kom i zawsze w klika dni mi przychodzą.

--
Kleić każdy może trochę lepiej lub trochę gorzej

pod młotkiem :KOF II
na bocznicy ; P3.1, Pruski wagon bagażowy , ADLER , Tx4 , OL 49 , Tkt48 , Cn2t Las


 
06-05-21 20:58  Odp: Powrót do modelarstwa po 15 latach...Parowozy 1:25.
Adam 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Paweł,
Nie znam Ciebie i Twojej znajomości parowozów. Wiem że Ol49 to piękny parowóz. Też go mam nawet dwa wydania i z pokorą odłożyłem. Projekt kierownika Jana Kołodzieja proponuję. Ol był tylko poprawiany przez Niego. Jest kontakt na forum dla mnie wzór do naśladowania, nie zostawia modelarza w potrzebie. Instrukcja i rysunki inny poziom. Oczywiście zrobisz jak zechcesz też tak miałem:).
Mama tłumaczyła a i tak nabieraliśmy sami doświadczenia:)).

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024