FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
20-06-20 12:35  [R] JAK-52 / Hobby Model / 1:33
lord_karton 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Dzień dobry wszystkim! Forum przegadam od kilku lat, niedawno postanowiłem się zalogować i posklejać
coś własnego :). To moja pierwsza relacja na jakimkolwiek forum i drugi i pół model, jaki sklejam.
Drugi i pół, ponieważ jeden z modeli uległ całkowitemu zniszczeniu podczas budowy:P
Taki ze mnie modelarz niedzielny a może i dzielny zobaczymy ;) Zapraszam do śledzenia relacji,
która będzie raczej bardzo nieregularna :)

Na warsztat trafił model z wydawnictwa Hobby Model przedstawiający całkiem ładną
maszynę JAK-52, czyli samolot szkolno-treningowy. Model narysowany ręcznie, co skutkuje tym, że
niektóre części nie są tak symetryczne, jak być powinny :P. Jestem świadomy, że to może niezbyt mądry
wybór na początek, ale jak się nie uda, to nie będzie mi szkoda, a jakieś doświadczenie zawsze zostanie ze mną.


Okładka i części wycinanki:






Wręgi podklejone na karton 1 mm klejem szewskim (bo szybko schnie).


Części wycinane nożykiem Olfy. Po wycięciu krawędzie nasączam klejem BCG, który do tego celu lekko rozrzedziłem wodą, by wniknął głębiej w karton.


Po wyschnięciu kleju szlifowanie krawędzi.


Następnie wycinam pierwszy segment. W tym modelu ściąłem linie obrysowe, bo są dość szerokie.
Standardowo tnie się po linii obrysu. Proste linie tnę przy pomocy stalowej linijki. Łuki to przeważnie nożyk Olfy
z wykorzystaniem krzywików kreślarskich. Czasem używam nożyczek do obcinania paznokci - takich w lekko łukowatym kształcie.
Ułatwiają mi wycinanie mniejszych części.



Po wycięciu zaczynam zabawę z formowaniem części:


Przymiarki i dopasowania:


i wreszcie coś zostało sklejone :P


Tablicę i tylną ściankę kabiny podkleiłem na karton 1 mm. Do podłogi kabiny przykleiłem tyle papieru,
żeby cała wanna kabiny opierała się na dźwigarze skrzydła. Miałem przeczucie, że tak będzie lepiej
i łatwiej będzie to wpasować w oklejkę kadłuba.






Z rozpędu wkleiłem także wręgę przed i za kabiną, a po jakimś czasie stwierdziłem,
że nie przewidziałem wzmocnienia na przednie podwozie :D. Cóż... :P



Pierwszy wpis wyszedł trochę przydługi, nie mam jeszcze wyczucia ;)
Dziękuję za uwagę :)

PS: Jeśli w tekście pojawiły się jakieś literówki itp., proszę, dajcie znać, poprawię.

--

Post zmieniony (20-06-20 13:26)

 
20-06-20 13:02  Odp: [R] JAK-52 / Hobby Model / 1:33
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Witaj na Forum, życzę powodzenia w budowie !
PS - popraw proszę:
- wykożystałem - wykorzystałem
- wnikną - wniknął
- ściołem - ściąłem
:-)

 
20-06-20 13:06  Odp: [R] JAK-52 / Hobby Model / 1:33
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Witaj u nas!
Poczàtki bardzo fajne. Kleisz starannie i czysto.
Popraw tylko błędy pisowni (“...by wniknà głębiej...” - by wniknàł ) ( “...ściołem...” - ściàłem ) i bédzie ok.

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
20-06-20 13:34  Odp: [R] JAK-52 / Hobby Model / 1:33
lord_karton 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Poprawione. Tak właśnie wygląda życie z dysortografią i dysleksją. Pomimo sprawdzania tekstu w programach i kilkukrotnego czytana zawsze coś przeoczę :(.

 
20-06-20 14:08  Odp: [R] JAK-52 / Hobby Model / 1:33
piotter 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 11
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Bardzo fajny wybór tematu.
Podpowiem ci prosty patent na stosowanie BCG - wykombinuj sobie pustą buteleczkę po lakierze do paznokci.
Po solidnym umyciu pędzelek świetnie się sprawdza przy impregnacji czy klejeniu. Ja mam kilka, z różnym kształtem pędzelka i różnym stężeniem kleju.
Nie wiem jak inni to widzą ale sądzę że lepsze byłyby miniaturki niż pełne zdjęcia- ciężko się ogarnia w wersji mobilnej.

Moje modele nie są tak czysto klejone. ;)

--
Tyle pięknych samolotów do sklejenia...

 
21-06-20 11:23  Odp: [R] JAK-52 / Hobby Model / 1:33
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

Witaj na Forum.
Oby na długo, efektywnie i efektownie.

Początek świetny! Radzisz sobie bardzo dobrze.
Powodzenia do samego końca.

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

 
12-07-20 20:04  Odp: [R] JAK-52 / Hobby Model / 1:33
lord_karton 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Dzień dobry! :)

Dziękuję za ciepłe przyjęcie, jest to niezwykle motywujące!

Ryszard, MARIUSZ, Winek dzięki!

piotter ciekawy pomysł z tymi buteleczkami po lakierze do paznokci, co do zdjęć to nie wiem jak zrobić miniaturki (korzystam z OneDriva)
i dodatkowo za nimi nie przepadam;)
Comet wyszedł ci bardzo ładnie.

W modelu trochę przybyło:




Łatwo nie było i niestety pojawiły się pierwsze krowie żebra, ale palcem nie będę pokazywał ;)
Po połączeniu dwóch segmentów przyszedł czas na statecznik i tu postanowiłem, że troszkę dodam od siebie. Spróbowałem odtworzyć wzmocnienia
na sterze kierunku.









Jestem z tego rozwiązania zadowolony i zastosuję je również na sterach wysokości i lotkach.
Tak to wygląda po złożeniu i maźnięciu czerwoną farbką Ammo MIG 049, jest delikatnie ciemniejsza niż druk, ale może być.





Jedna strona modelu zeszła się dość dobrze a druga trochę mniej, ale to chyba taki urok tego opracowania :)





Jest też mała ciekawostka związana z okładką tej wycinanki, bo chyba została zaczerpnięta z pudełka tego modelu:
https://www.scalemates.com/kits/amodel-7270-yak-52-52--138693

To tyle na dzisiaj. Prace posuwają się dość powoli ze względu na dość uciążliwe upały.
Dziękuję za uwagę i pozdrawiam :)

--

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024