FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
25-05-20 20:54  [G] Niemieckie drezyny pancerne Schienenpanzer Steyer- GPM nr 226
Sławomir Bloch 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 77


 - 28

Witam Forumowiczów!
Przez turystykę po Beskidzie Niskim i Bieszczadach (relacje na Facebooku) oraz pracę zdalną trochę zaniedbałem moje modele, a w zasadzie bardziej to zamieszczanie ich zdjęć, bo absolutnie nie zaniedbałem ich wykonywania.
Tu chciałbym przedstawić swoje kolejne, w zasadzie dwa, ale przy wykonaniu odpowiedniego fotomontażu można by pokazać trzy modele niemieckich drezyn pancernych Schienenpanzer Steyer wykonanych z wycinanki GPM-u nr 226 seria „E” Kartonowe ABC 3/2005. Jednym z nich jest wersja Kommandowagen, który zrobiłem tak, aby przez zmianę wieżyczki i wyciągnięcie anteny ramowej „przezbroić” drezynę dowodzenia na Flakwagen, czyli pojazd szynowy uzbrojony w 2 działka automatyczne MK 103 kal. 30 mm. Wieżyczkę do tego Flakwagena wykonałem na podstawie „żółtego” GPM-u nr 123 zwierającego model Flakpanzera Kugelblitz na podwoziu Panzer IV oraz zdjęć tego elementu znalezionych w Internecie. Mam nadzieję, że kiedyś pełny ten model też wzbogaci moją kolekcję „rodzinki” pojazdów na podwoziu tego czołgu.
Modele posiadają obrotowe wieżyczki, Flakwagen ruchome działka oraz ruchome sprzęgi, więc można je połączyć ze sobą. Napisy eksploatacyjne i oznakowanie po bokach modeli malowałem własnoręcznie na podstawie materiałów znalezionych w Internecie. Ponieważ modele pojazdów szynowych moim zdaniem nie powinny stać na kołach, więc zaprojektowałem i zrobiłem do nich model torów kolejowych, oczywiście w skali 1:25.
Torowisko w tej skali ma 61 cm całkowitej długości i 14 cm szerokości. Jest dzielone na pół, na dwie niezależne łączone listwą części, aby każdy z 2 modeli miał swoje miejsce, lub aby modele mogły też być sprzężone razem, jak to było stosowane w rzeczywistości podczas formowania z takich drezyn pociągów pancernych walczących z partyzantami, szczególnie na Bałkanach. Po wykonaniu i obejrzeniu torowiska doszedłem do wniosku, że jak na warunki bałkańskie wydaje się ono zbyt "surowe", więc ubrałem je trochę w zieleń kępek traw i wysuszonych porostów.
Ponieważ nadanie imienia zabójczej skąd inąd maszynie bojowej, pozornie czyni ją bliższą człowiekowi i bardziej przyjazną, jakby z militarną duszą, dlatego modelowi drezyny pancernej w wersji Geschutzwagen nadałem napisane gotykiem na obu czołowych płytach pancernych miano „Wotan”.
Z powodu, że „Thorem’ nazwałem kiedyś model potężnego Kolossala, a „Odynem” robionego teraz równolegle model trału minowego Allket Minenraumer, więc musiałem poszukać coś równie groźnie brzmiącego, a rzadziej używanego, no i wybór padł na Wotana znanego również jako Wodan,Woden czy Wuotan. W mitologii germańskiej był to bóg ojciec, bóg wojny i mistrz magii przedstawiany często jako postać w towarzystwie dwóch wilków, a nazwany później w Skandynawii właśnie Odynem. To on rozdzielał zwycięstwa, zsyłał choroby, wzbudzał w wojownikach szał bojowy i uzdrawiał ich, gdy byli ranni, więc imię pasowało do tej maszyny.
Drugą wersję modelu drezyny pancernej Schienenpanzer Steyer, czyli Kommandowagen wykonany z tej wycinanki ochrzciłem imieniem „Donar” wypisując także jego nazwę na obu czołowych płytach pancernych. Z kolei ta postać, w mitologii starogermańskiej u południowych Germanów była bogiem piorunów i nieba, a więc stanowiła odpowiednik skandynawskiego czy też północnogermańskiego boga grzmotu Thora, którego kult był powszechny na całym obszarze germańskim i miał zapewniać dobrobyt. Germański bóg piorunów porównywany był też do rzymskiego boga Jowisza, zwłaszcza wśród Germanów kontynentalnych, którzy ulegli częściowej romanizacji w okresie wpływów rzymskich.
Wykonałem kilka zdjęć z cyklu powstawania modelu, bo na relacje z budowy po prostu nie mam czasu. Modele na zdjęciach są na razie bez „brudzingu”, choć w rzeczywistości już go mają, ale te zdjęcia zamieszczę jak zrobię sesję plenerową.
Zapraszam do oglądania!

, , , ,

, , , ,

, , , ,

, , , ,

, , , ,

, , , ,

, , , ,

, , , ,

, , , ,

, , , ,

, , , ,

, , , ,

, , , ,

, , , ,

--
Efektownego modelowania!
Pozdrawiam. Sławomir Bloch!

----------------------------
Broń pancerna

 
25-05-20 21:55  Odp: [G] Niemieckie drezyny pancerne Schienenpanzer Steyer- GPM nr 226
Primo 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3
 

Modele jak zwykle w twoim wykonaniu perfekcyjne. Mam tylko jedno ale do podkładów kolejowych są trochę "sztuczne"
za równe wszystkie jednakowe , mało naturalne. Ale ogólnie całość jest ekstra
Ja przeciągam listewkę szczotką drucianą żeby poszarpać powierzchnię.

--
Kleić każdy może trochę lepiej lub trochę gorzej

pod młotkiem :KOF II
na bocznicy ; P3.1, Pruski wagon bagażowy , ADLER , Tx4 , OL 49 , Tkt48 , Cn2t Las


 
25-05-20 22:06  Odp: [G] Niemieckie drezyny pancerne Schienenpanzer Steyer- GPM nr 226
Sławek 

Na Forum:
Galerie - 37


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 3

Witam, nie moja to bajka, ale wykonanie świetne, tory jak prawdziwe,i te drezyny... Gratulacje.

 
26-05-20 06:34  Odp: [G] Niemieckie drezyny pancerne Schienenpanzer Steyer- GPM nr 226
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Świetne! Gratulacje!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
26-05-20 06:42  Odp: [G] Niemieckie drezyny pancerne Schienenpanzer Steyer- GPM nr 226
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Fajnie wyszło. Mam ten zestaw zrobiony w standardzie i się dziwię czemu się cieszy małą popularnością sklejaczy ,skoro idealnie pasuje, i nie ma listkoz i innych kłoptoliwych sytuacji w klejeniu.

 
26-05-20 09:15  Odp: [G] Niemieckie drezyny pancerne Schienenpanzer Steyer- GPM nr 226
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

Hahah nareszcie jakaś kolej pośród tej całej pancerki :) Świetne wykonanie :)

--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

 
26-05-20 11:12  Odp: [G] Niemieckie drezyny pancerne Schienenpanzer Steyer- GPM nr 226
Lelum Polelum 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 10

Śruby przy szynach to gotowce, czy sam dziabałeś?

--
serwusik

 
26-05-20 11:35  Odp: [G] Niemieckie drezyny pancerne Schienenpanzer Steyer- GPM nr 226
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Powiedziałbym raczej, że jest i pancerka i szyny, więc wszyscy powinni być zadowoleni:-)
Najbardziej chyba Sławek, bo modele wyszły zacnie:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
26-05-20 12:49  Odp: [G] Niemieckie drezyny pancerne Schienenpanzer Steyer- GPM nr 226
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Witam,piękna robota,pozdrawiam Marek

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 
26-05-20 12:57  Odp: [G] Niemieckie drezyny pancerne Schienenpanzer Steyer- GPM nr 226
MarekC   

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3
 

Super!
Podziwiam

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024