FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
26-03-20 21:53  [G] LM-7 Aquarius Apollo 13 (Internet)
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

Witam Kolegów

Zapraszam do obejrzenia galerii nietypowego modelu z rzadko spotykanego na forach tematu. Relacji nie prowadziłem ze względu na specyfikę opracowania i bardzo długi czas realizacji.

Trochę historii.
Około 2014 r. znalazłem na forum link do jakiejś strony pisanej krzaczkami z darmowymi modelami do ściągnięcia. Zajrzałem z ciekawości i mimo absolutnego braku zainteresowania tematyką s-f, bardzo zaintrygował mnie model lądownika księżycowego LM-7 „Wodnik” z misji Apollo-13.
Ściągnąłem i zapisałem pliki z modelem - arkusze z częściami w pdf. oraz instrukcje w formacie html. Przez wiele miesięcy przeglądałem instrukcje obrazek po obrazku aż naszła mnie chęć jego zrobienia.
Części wydrukowałem na zwykłym bloku technicznym na laserówce, zaimpregnowałem arkusiki lakierem akrylowym w spray’u i schowałem do szuflady w oczekiwaniu na „swój czas”, który przyszedł po skończeniu innego, zaczętego modelu. Prace rozpoczęły się we wrześniu 2014 i trwały ponad 5 lat!
To jedyny jak do tej pory mój model klejony równolegle z innymi ze względu na specyficzną trudność - częste zniechęcenie do piekielnej dłubaniny i dziergolenia.

Po skończeniu STS Pogorii, w listopadzie ub. roku kolejny raz podszedłem do „kosmosu” i uświadomiłem sobie, że teraz, w kwietniu’2020, przypada 50-ta rocznica misji Apollo-13. Tym razem postanowiłem dobrnąć do końca.

Model jest niesamowicie opracowany. Wierność z oryginałem, detalizacja, dokładność budzą uznanie dla autora i zainteresowanie tematem, czego jestem przykładem. Jak wynika z pomiarów, został opracowany w skali ok. 1:40. Model LM-7 to 2 moduły – człon wznoszenia czyli kapsuła osobowa i człon zniżania czyli moduł napędowy, który pozostawał na Księżycu na zawsze. Kolegów zainteresowanych historią i szczegółami misji, odsyłam do zasobów internetu aby nie przedłużać opisu.
Model jest wykonany całkowicie z papieru! Jedynym nie papierowym dodatkiem, przewidzianym zresztą w instrukcji, są kawałki firanki imitujące siatki mocujące wyposażenie wewnętrzne kapsuły osobowej. Cienkie elementy konstrukcji zostały usztywnione CA. Instrukcja przewidywała pokrycie zasadniczej konstrukcji modułów lądownika osłoną termiczną. Odstąpiłem od tego gdyż zakładanie i zdejmowanie osłony byłoby zbyt groźne dla delikatnej konstrukcji. Zbudowałem dodatkowy moduł – pustą osłonę.

Dość opisu – zapraszam do zapoznania się z modelem, komentowania i dyskusji.

Wygląd ogólny




Człon wznoszenia – kapsuła osobowa




Człon zniżania




Szczegóły członu wznoszenia – z włazem wyjściowym na powierzchnię Księżyca




Szczegóły członu wznoszenia – z włazem przejściowym do kabiny Apollo-13




Wspomniana w opisie siatka we wnętrzu członu wznoszenia




Dziękuję za uwagę.

--

Post zmieniony (27-03-20 16:20)

 
26-03-20 21:56  Odp: [G] LM-7 Aquarius Apollo 13 (Internet)
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Gratuluje ukończenia :-)
Na żywo wgląda jeszcze lepiej, te delikatne ażurowe konstrukcje spowodują ciary u każdego modelarza :-D

--
Się robi: coś...
skończone ORP Błyskawica 1:300 MO , OS2U Kingfisher 1:33 Orlik , Nowgorod 1:200 Pro-Model , Kamow A-7 1:33 Orlik , TKS 1:25 GPM , Od2 1:25 Modelik

 
26-03-20 22:04  Odp: [G] LM-7 Aquarius Apollo 13 (Internet)
Dawidsan 

Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Mam tego Aquariusa ściągniętego, jak nie pogubiłeś się w tej kratologii?! Gratuluje wykonania, cierpliwości i samozaparcia! Model niesamowity a tematyka nietuzinkowa.

--
Pozdrawiam !

 
26-03-20 22:14  Odp: [G] LM-7 Aquarius Apollo 13 (Internet)
Krzysztof NT 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16
 

Widziałem ten model na konkursie w Rypinie.
Wiesiu, po prostu przeszedłeś samego siebie. Takiej detalizacji i precyzji dawno nie widziałem.
Zdjęcia robią wrażenie, ale oglądanie na żywo, koniecznie z Twoim udziałem to istna rewelacja. Bo jak inaczej mogłem się dowiedzieć, które elementy przykrywają inne i są oczywiście zdejmowane. Bardzo ciekawie przedstawiłeś historię i zagadnienia techniczne Apollo. Następnym razem będziesz musiał opowiedzieć to wszystko raz jeszcze. Tym razem w wersji rozszerzonej.

 
26-03-20 22:21  Odp: [G] LM-7 Aquarius Apollo 13 (Internet)
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

KOmpletnie nie moja tematyka, ale model obejrzałem z przyjemnością! Jest świetny, szczere gratulacje!!!

--
54323031

 
26-03-20 22:22  Odp: [G] LM-7 Aquarius Apollo 13 (Internet)
indianscout   

Winek napisałeś s-f, ale to nie jest s-f, to jest obiekt rzeczywisty. który 11 kwietnia 1970 wystartował w trzeciej misji na księżyc jednak wybuch zbiornika z tlenem uniemożliwił kontynuację misji i spowodował walkę o przetrwanie załogi...

 
27-03-20 06:20  Odp: [G] LM-7 Aquarius Apollo 13 (Internet)
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

O kruca! Wymiękłem. Ażurowość konstrukcji przyprawia o dreszcze. Piękna rzecz :)

--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

 
27-03-20 09:29  Odp: [G] LM-7 Aquarius Apollo 13 (Internet)
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Aż nie chce się wierzyć, że te wszystkie kratownice, szczeble drabinek i inne "druty" są z papieru.
Świetny, nietuzinkowy model. Brawo!

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
27-03-20 16:52  Odp: [G] LM-7 Aquarius Apollo 13 (Internet)
Sławek 

Na Forum:
Galerie - 37


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 3

Witam, nie moje klimaty, ale .....precyzja i temat i sposób wykonania tych wszystkich kartonowych drutologii powala. Gratulacje, piękny model

 
27-03-20 19:17  Odp: [G] LM-7 Aquarius Apollo 13 (Internet)
Rafał Ż. 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 16
Galerie - 11


 - 17

Moje klimaty ;-) Mam również ten model i już kiedyś naszła mnie chęć nawet na pocięcie, ale ta liczba detali i skomplikowanie... Tym bardziej gratuluję efektu, jest naczym oko zawiesić! Może następnym razem jednak relacja będzie? Może być długa, byle była - ładnie proszę :)

--
Hangar:
TS-11 ISKRA
Gotowe:
1.Hurricane 2.P11c 3.Albatros 4. Ansaldo 5.PZL-38 WILK 6.F1 Ford B190 7.F-14 Tomcat

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024