FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
16-06-19 12:50  [G/R] - MiG 29 UB 1:33 na bazie modelu WAK 1:50 (model testowy + grzyby)
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

Witajcie
Dziś chciałbym Wam przedstawić testowe klejenie modelu MiG29 w wersji UB (wersja treningowa/dwumiejscowa) przeskalowanego z 1:50 do @1:33. Oryginalny model pochodzi z serii "Mikrolotnictwo" nr 9-10/2012.



Czemu zabawa w przerabianie? A no z tego prostego powodu, że dostępne są jedynie 2 opracowania tej wersji samolotu. Niestety oba opracowania mają pewne niedociągnięcia:
1. GPM - wydanie w "żółtej okładce" + lifting w "zielonej okładce" - kwestia dyskusyjna dysz wylotowych
2. Super Model - wersja UB jest wariantem wykonania wersji "zwykłej" i poza zmienionym segmentem kokpitu, reszta pozostaje ta sama - wersja UB ma inną "nasadę" stateczników pionowych.

Stąd pomysł na przeskalowanie modelu z WAK. Z racji budowy modelu i zakładanych grubości tektury, zmiana skali pociągnęła za sobą konieczność pewnych zmian w budowie modelu (klejenie na jedną wręgę i drobne zmiany w "płycie centralnej"). Jak się okazało podczas klejenia, niestety opracowanie WAK także nie jest pozbawione wad i "baboli" aktora. Część z nich może wynikać, ze zmiany skali, ale graficzne "grzyby" i błędne siatki to już tylko i wyłącznie zasługa autora. Tak wiem, 2 modele (F16 i MiG29) razem kosztują 30zł, ale bla bla bla itd. Cenie nie powinna usprawiedliwiać partactwa autora lub korekty (o ile w ogóle była, bo model ma już kilka lat, a errat brak).

Poniżej zdjęcia z budowy modelu testowego dla sprawdzenia "sklejalności" po przeskalowaniu - stąd brak retuszu i widoczne miejscami szpary.

Budowę modelu zacząłem od płyty centralnej, czyli prawie do końca samolotu







I kolejne segmenty







Nos


Wszystkie segmenty kadłuba razem - by kadłub nie stracił sztywności, fragmenty wręg segmentów kokpitów zostały jedynie nacięte, a nie wycięte. Dzięki temu kadłub nie utracił sztywności, a przy klejeniu kokpitów łatwiej je będzie wyciąć ostatecznie.




Dysze wylotowe silników - po zmianie skali okazało się, że część wew. wydrukowania na cienkim papierze jest za krótka i konieczne było jej wydłużenie



Gondole silników - ich klejenie rozpocząłem od tyłu i posuwałem się w kierunku wlotów




Górne obudowy silników



Detale "końcówki" kadłuba


Skrzydła - nie wklejałem usztywnienia na końcach dźwigarów, bo są tak delikatne, że nie służą niczemu, a na pewno niczego nie usztywniają




Stateczniki pionowe - najpierw do kadłuba przykleiłem szkielet stateczników, a następnie na niego nasunąłem oba elementy poszycia sklejone w jedną "kopertę".







Stateczniki poziome - niestety "oryginalnie" pozbawione jakichkolwiek usztywnień. O ile w 1:50 może to dobry pomysł, w 1:33 konieczne okazało się wklejenie do wnętrza usztywnionych dźwigarów


Kokpity pilotów - zamienione strony L/P w panelach bocznych







Luki podwozia - z racji iż model będzie "w locie" trzeba było pozaklejać pola klapami - z klapami głównego podwozia trzeba trochę pokombinować.



Uzbrojenie




"Oszklenie" - na rynku dostępna jest jedynie wytłoczka do modelu GMP, robiona a jakże przez GPM :). Początkowo podchodziłem do tego sceptycznie, ale ostatecznie udało się ją zaadaptować do modelu i wyszło nie najgorzej



Dodatkowy zbiornik paliwa - nie bardzo przypadł mi on do gustu, więc póki co nie jest przyklejony



Efekt końcowy, czyli gotowy model.
Mimo problemów z uzyskaną kolorystyką wydruków (sprzęt drukujący coś nie domagał - chyba nadszedł czas zmienić tonery ) nie wyszło tragicznie ;).



























Porównanie z modelem MiG29 z Małego Modelarza, sklejonego jakiś czas temu



I na koniec wspominane we wstępie babole/grzyby
1. jak dla Mnie dyskusyjna kolorystka modelu - w modelu występują 3 kolory:
- błękitny
- szary
- granatowy wpadający w fiolet

2. błędy w malowaniu (kolorystyce) niektórych części, np.
- szara cz. '10' - a powinna być błękitna
- w całości szara cz. '26' - a od dołu wydaje mi się, że też powinna być błękitna
- jedna z gwiazd na symbolu Kościuszkowskim na grzbiecie nie ma białego obrysu
- "anteny" pod nosem chyba miały być w kolorze granatowym, nie jasno szarym
- ucięte malowanie / zmiana kolorów na styku części '9a L/P' z '8a L/P'
- małe pola na owiewce cz. '38' mają inny kolor (ostry błękit zamiast bladego)
- ramka owiewki w całości w kolorze szarym (mimo łaty kamuflażu na kadłubie w kolorze granatowym)


3. błędy w oznaczeniu
- panele boczne kokpitów cz. '30 L/P' i '31 L/P' są błędnie opisane - zamienione strony L/P
- cz. '13 L/P' od strony nosa i '12 L/P' od strony wylotów mają w złym miejscu linie orientacyjne - przesunięte względem linii na wrędze.

4. błędy w częściach
- cz. '4a P' - błędnie rozrysowana
- cz. '5' - niepotrzebna sklejka
- cz. '41 L/P' są rozrysowane lustrzanie (lub rysunek montażowy jest lustrzany)
- cz. '30 L/P' - panele instrumentów są naniesione chyba z złym miejscu - są za bardzo przesunięte w tył






To było by na tyle.

Post zmieniony (17-06-19 20:25)

 
16-06-19 20:00  Odp: [G/R] - MiG 29 UB 1:33 na bazie modelu WAK 1:50 (model testowy + grzyby)
darek71 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Można wiedzieć o ile procent zostało powiększone oryginalne wydawnictwo? Na rynku jest jeszcze owiewka z firmy Gomix-Model, może warto wypróbować?

--
PZDR!!

 
16-06-19 21:11  Odp: [G/R] - MiG 29 UB 1:33 na bazie modelu WAK 1:50 (model testowy + grzyby)
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

@darek71 - owiewka GOMIX https://www.flymodel.pl/akcesoria-modelarskie/207-oszklenie-kabiny-pcv-mig-29-ub.html?search_query=mig&results=22 - też jest dedykowana do modelu GPM, więc może być podobnie. Można poćwiczyć i wydaje Mi się,że da się ją też dopasować. Ew. jak ktoś ma zdolności i chęci, można pokusić się o wykonanie wytłoczki samemu (w modelu przewidziano wręgi, które można wykorzystać do zrobienia kopyta).

Co do skali, to powinno być ~151,5% (50 / 33), ale program graficzny, z którego drukowałem przy ustawieniach drukarki zaokrągla do pełnej, więc wydruk jest w 152%. Po porwaniu rozmiarów skrzydeł, stateczników do modelu z MM wydanego jako 1:33 różnice w rozmiarach wyszły minimalne. Widać to na zdjęciach porównawczych. Modele różnią się minimalnie łączną długością bo ten z WAK i MM ma inny pkt. klejenia stateczników poziomych. Ten z WAK ma stateczniki klejone bliżej skrzydeł, z MM trochę dalej. Ale rozmiary obu elementów są podobne. Pokrywają się także sylwetki (obrysy) obu modeli.

Post zmieniony (16-06-19 21:12)

 
17-06-19 12:26  Odp: [G/R] - MiG 29 UB 1:33 na bazie modelu WAK 1:50 (model testowy + grzyby)
MarioTechNet 

 

Fajny, bardzo mi się podoba - Pozdrawiam

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024