FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
19-01-19 18:02  [R] Andriej Pierwozwannyj - Андрей Первозванный 1:200
d_j 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Witam!
Tym razem na tapetę poszedł rosyjski pancernik Andriej Pierwozwannyj z wydawnictwa GPM nr 142 skala 1:200.


Kiedyś okręty kartonowe były w centrum mojego zainteresowania, a te z okresu I WS mają jakiś swój urok :) Zaczęło się od tego że dorwałem niemiecki okręt SMS Seydlitz z gpmu, zobaczyłem jego piękne galerie na necie i postanowiłem poćwiczyć na czymś łatwiejszym, czyli Andrieju. Traktuje ten model jako przypomnienie sobie modelarstwa po dość długiej przerwie i po to żeby nauczyć sie jakichś nowych technik. Nie zamierzam jakoś specjalnie wnikać w zgodność modelu z historią, po prostu chcę zrobić "lekko waloryzowany" standard i zapewne będę miał dużo pytań. Z braku czasu podejrzewam też, że relacja trochę potrwa. Na wiosnę pewnie będę musiał przerwać sklejanie aby powrócić do trochę większego modelu jakim jest budowa domu :) ale pożyjemy zobaczymy w planach mam przynajmniej skończenie kadłuba.

A więc na tą chwilę sklejony jest szkielet






Zamierzam zrobić podposzycie z kartonu piwnego. Wycinankę zeskanowałem i wydrukowałem sobie wręgi pionowe x2, te podkleiłem na tekturę 1mm i nakleiłem na wręgi z obu stron zostawiając ok 1mm na późniejsze podposzycie.


teraz będę oklejał cały model kartonem piwnym, pojedyńcze fragmenty podposzycia odrysuje sobie przykładając kalkę techniczną do szkieletu okrętu

tu zrobiłem na próbę fragmencik. A później wszystko przeszlifuje wodnym papierem ściernym

i narazie to na tyle
będę wdzięczny za wszelkie uwagi i mam przy okazji do Was parę pytań na początek:
1. czy lakierować pokład przed wycięciem i trasowaniem jakimś tępym nożykiem (czy w ogóle trasować)?
2. czy malować farbami część podwodną modelu czy jednak okleić wycinanką, jeśli ma być oklejona to czy jest konieczność szpachlowania dna
3. na pokładzie są takie niby bulaje poziome (przepraszam ale nie wiem jak to się fachowo nazywa)

i jest tego sporo. Na tym zdjęciu widać, że były one lekko wystające

http://navsource.narod.ru/photos/01/032/01032042.jpg

doradźcie czy jest sens to robić czy dać sobie spokój i zostawić tak jak jest ?

więcej dość fajnych zdjęć Andrieja znalazłem tutaj:
http://navsource.narod.ru/photos/01/032/index.html

pozdrawiam!

Post zmieniony (19-01-19 19:25)

 
19-01-19 20:07  Odp: [R] Andriej Pierwozwannyj - Андрей Первозванный 1:200
Ponury 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Witam. Fajny temat wybrałeś. Co do Twoich pytań to:
1. Ja bym całe arkusze pomalował caponem. Pokład wg. mnie ładnie wygląda, więc odpusciłbym sobie trasowanie, ale to tylko moja opinia.
2. Czy malować? Jak zrobisz podposzycie, dokładnie wyszlifuj i jak wszystko bezbłędnie będzie pasowało to tak bym zostawił. Chyba, że opracowanie ma jakieś błędy, albo coś Tobie nie wyjdzie, to wtedy można myśleć o szpachli i malowaniu. Ewentualnie, możesz sobie zrobić ksero poszycia i zamiast z oryginalnej wycinanki zrobić je z barwionki.
3. Te otwory to chyba do bunkrowania węgla, bo te wystające kołnierze to chyba nie są jednak świetliki. Ale nie znam się za bardzo, więc może ktoś inny jeszcze się wypowie.
Życzę powodzenia w budowie.

--

 
19-01-19 20:39  Odp: [R] Andriej Pierwozwannyj - Андрей Первозванный 1:200
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

Bardzo fajny temat.

Obawiam sie, że to "podposzycie" bardziej Ci zaszkodzi, niż pomoże, ponieważ- sorry- brakuje precyzji.
Jeśli jest to tylko "model treningowy" to lepiej nie przekombinowywać. Klej poszycie normalnie, na sklejke z cienkiego papieru, zwłaszcza, że karton jest dość gruby.

Te oczka w pokładzie , to tak, do ładowania węgla.

--
Nie jestem przesądny, bo to przynosi pecha.

 
19-01-19 21:04  Odp: [R] Andriej Pierwozwannyj - Андрей Первозванный 1:200
d_j 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

myślałem żeby to wszystko wyrównać szpachlą i porządnie zeszlifować, szkoda mi byłoby jż wykonanej pracy na dodatkowe wręgi do podposzycia żeby teraz odpuścić a tak to może nauczę się czegoś nowego, na czymś w końcu trzeba, zobaczymy jaki będzie efekt ;)

 
19-01-19 21:59  Odp: [R] Andriej Pierwozwannyj - Андрей Первозванный 1:200
IJN Łukasz 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 1
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

d_j tektura piwna z reguły dobrze zgina się tylko w jednym kierunku, chodzi tu o przebieg włókien. Tutaj chyba akurat źle trafiłeś i się załamała przy zginaniu. Dobrze jest też lekko zwilżyć przy kształtowaniu np. położyć na chwilę wierzchnią stroną na wilgotną chusteczkę.
Jak już okleisz i będziesz chciał szlifować to proponuję całość pomalować rzadkim caponem (rozpuszcza butapren!). Wówczas tektura się nie wałkuje tylko zwyczajnie daje się oszlifować.

Powodzenia.

--
Optymista myśli, że świat stoi do niego otworem,
Pesymista wie co to za otwór ...


W stoczni:
IJN Fuyuzuki

Galerie :

IJN Chikuma ,
IJN Ise , IJN Akagi , IJN Yahagi , IJN Yugumo , IJN Hiei , IJN Ishigaki , IJN Shimushu , IJN Tama , IJN Kiji ,
IJN Kitakami , IJN Akitsushima , IJN Akizuki , IJN Hiburi ,
IJN Hatsushimo , IJN Isuzu .

 
19-01-19 23:06  Odp: [R] Andriej Pierwozwannyj - Андрей Первозванный 1:200
d_j 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Dzięki za info
własnie z tą tekturą piwną przypomniałem sobie już po fakcie,bo wczesniej czytałem, że wzdłuż włókien ;) tak się zastanawialem czy może by nie zwilżyć jakoś delikatnie atomizerem (ale może być za dużo wody) lub podstawić pod nawilżacz powietrza tam jest delikatna mgiełka. albo zrobie po prostu jak piszesz :)

 
20-01-19 11:12  Odp: [R] Andriej Pierwozwannyj - Андрей Первозванный 1:200
vwsmok 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10


 - 2

Grupa: QWKAK

d_j - te kółka to w większości iluminatory pokładowe (ramy były z miedzi, średnica szyby - 6 cali).
Andriej i jego bliźniak Imperator Paweł I nie miały w ogóle iluminatorów w burtach więc trzeba było doświetlić i dowietrzyć pomieszczenia w ten sposób.
Iluminatory były przykrywane pancernymi "kapslami", więc nie musisz ściubolić oszklenia ;-)

Dekle od dziur prowadzących do bunkrów węglowych będą raczej na nadbudówce i w jej pobliżu (myślę, że na rysunku, ktory wstawiłeś mogłyby to być kółka z numerami 82; poszukaj podobnych bliżej śródokręcia).

--
w budowie:
Oslabja 1:200 (Nawarin modyfikowany) ; Whippet; Nieuport
Galerie:
Citroen H czyli QWKAKowóz falisty || Renault-Mgiebrow || HMVS Cerberus (96%) || Dufaux C.2 || SPAD A.2 || Camel Karo || CWS T-1 ||
Luftwaffe - "bezswastycznie" || Fokker D.VII, 15 Eskadra Myśliwska, 1920 r. || Sopwith Camel, Otto Kissenberth, Jasta 23 || AEC Dorchester, Libia 1941 r.

 
20-01-19 17:31  Odp: [R] Andriej Pierwozwannyj - Андрей Первозванный 1:200
dokker 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 7


 - 3

Jak tu nie kochać takich modeli ? :-)
Podglądam
Pzdr

 
20-01-19 18:46  Odp: [R] Andriej Pierwozwannyj - Андрей Первозванный 1:200
d_j 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

super ! wielkie dzięki za podpowiedzi
upewnie się jeszcze, że chodzi nam o to samo czyli te iluminatory na pokładzie?:



w burtach rzeczywiście nie ma bulajów, są jakieś mikre kropki, nie wiem czy w ogóle to ruszać czy zostawić jak jest.

 
20-01-19 20:07  Odp: [R] Andriej Pierwozwannyj - Андрей Первозванный 1:200
witya 

Na Forum:
Galerie - 3
 

No to ja też do pierwszego rzędu.Nawiasem mówiąc ilu musiało się o to potknąć....

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024