FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
08-12-23 21:00  [technika] Czy prawie 3 letni nie odkręcany klej butapren nadaje się do klejenia
tomciopaluch 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Witam

Tak się składa że mam na składzie 5 tubek ,nie odkręcanych kleju Butapren. Mają one już 3 lata po terminie przydatności która jest na zgrzewce tychże klejów. Moje pytanie. Czy takie coś nadaje się jeszcze do klejenia??? Czy sklejony model tym klejem nie rozpadnie mi się za jakiś czas?

--
Pozdrawiam

Tomasz

Ukończone modele:

Me-109 Trop

 
08-12-23 21:25  Odp: [technika] Czy prawie 3 letni nie odkręcany klej butapren nadaje się do klejenia
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Używałem butaprenu 5-6 lat po terminie. Trochę zgęstniał, więc rozcieńczałem go Birolem ( taki rozcieńczalnik ).

--

Post zmieniony (08-12-23 22:18)

 
08-12-23 21:35  Odp: [technika] Czy prawie 3 letni nie odkręcany klej butapren nadaje się do klejenia
pawcio37   

Ja mam takie puszki co 20 lat temu straciły termin przydatności do użycia. Zasada jest taka że jeśli klej w tubce się nie rozwarstwił tzn nie wypływa w pasmach o różnych kolorach i konsystencji i jeśli wypływająca masa nie jest żelowata tylko płynna to jest wszystko dobrze. U mnie klej po kilku latach nieużywania rozwarstwia się ale to nie problem bo w puszce spokojnie się miesza. Jeśli lekko "zgęstnieje" to dodaję do niego toluenu , mieszam i nadal używam.
Rozpuszczalnik w kleju jest tylko dla ułatwienia podczas nanoszenia go na powierzchnie. Można pokryć powierzchnie klejem , odłożyć na kilka dni czy tygodni i jeśli kauczuk chloroprenowy (modyfikowany żywicami syntetycznymi) w kleju jest taki jaki powinien być to po potraktowaniu temperaturą 65-75°C i złożeniu ze sobą tych powierzchni (mocno ściskając) da się je bez problemu skleić.

Klej polochloroprenowy (w tym butapren) musi mieć kolor zółto-brązowy / miodowy. Nie ma klejów klasy butapren transparentnych lub o rubinowym kolorze. Takie kleje po całkowitym związaniu po kilku latach (nawet już po 2 ) mają tendencję do krystalizacji i całkowitego braku właściwości "trzymania" połączonych nim powierzchni.

 
08-12-23 21:54  Odp: [technika] Czy prawie 3 letni nie odkręcany klej butapren nadaje się do klejenia
tomciopaluch 



Na Forum:
Galerie - 1
 

OK dzięki za odpowiedz. No dobrze, spróbuje, zaryzykuje. Mam nadzieje że model mi się nie rozdupcy.

--
Pozdrawiam

Tomasz

Ukończone modele:

Me-109 Trop

 
09-12-23 06:16  Odp: [technika] Czy prawie 3 letni nie odkręcany klej butapren nadaje się do klejenia
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Jesteś pawcio w błędzie bo są kleje butaprenowe przezroczyste a to Pattex classic , a to klej butapren firmy Axton. Ten drugi ma zadziwiające właściwości jak na Butapren bo daje się skuliwac palcem i leciutko i nie chywta na zasadzie że już po dotknięciu posmarowanych części nie da się rozdzielić bez podarcia. Te właściwości powodują że Butapren Axton jest dobry do klejenia dużych i wielkich elementów jak pancerze wozów bojowych czy segmenty rakiet bo jest czas na korekty i nieuniknione przy dużych elementach pobrudzenia zadziwiająco łatwo się skuliwuja a nawet jak czegoś sie nie przyuwazy to są przezroczyste. Jeśli chodzi o glowny temat wątku to mam Butapreny firmy Dorex w tubkach na których można zaobserwować przebieg inflacji bo mam tubki z ceną 2.10, 3.20, 3.60, 4.30, 4.60, 5.60. I te tubki mają przecież "plombę" w wylocie co w zasadzie uniemożliwia ich odparowanie no chyba że tubka jest uszkodzona na zagięcie z tyłu co jest niezwykle rzadkie. W mojej ocenie te zleżale Butapreny łapią nawet lepiej niż świeże i zasbe rozdzielenie frakcji nic tu nie przeszkadza. Gorzej jest gdy mamy stary Butapren w słoiczkach który nie był przechowywany do góry nogami. Wtedy nie ma siły żeby nue był zgęstniały.

 
09-12-23 10:26  Odp: [technika] Czy prawie 3 letni nie odkręcany klej butapren nadaje się do klejenia
Lukee 

 

"skuliwac"
"skuliwuja"

Pięękne! Nie słyszałem tych słów ale są przepiękne i na pewno dodam do swojego słownika :-D

--

 
09-12-23 13:27  Odp: [technika] Czy prawie 3 letni nie odkręcany klej butapren nadaje się do klejenia
szad 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 5
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Każdy region ma swoje "kfiatki".
Jeden tyrla, drugi kula.
Wszystko zależy od tego czy wychodzi się na pole, czy na dwór.
Pozdrawiam.

 
09-12-23 22:48  Odp: [technika] Czy prawie 3 letni nie odkręcany klej butapren nadaje się do klejenia
pawcio37   

Oj ABC nie znasz się i piszesz bzdury - przeczytaj karę charakterystyki tego Pattex. To że jest to klej kontaktowy to się z tym zgodzę a to że producent nazywa swój produkt butapren to nazwa myląca bo to klej poliuretanowy Butapren była to kiedyś nazwa własna i pochodzi od przeznaczenia pierwotnego czyli od słowa but do którego był przeznaczony i zawsze opierał się na chloroprenie. Produkcja była w Radomiu za starych czasów. Obecnie kleje chloroprenowe o różnych właściwościach i przeznaczeniu w Radomiu produkuje firma Bochemia.

Post zmieniony (09-12-23 22:53)

 
10-12-23 06:11  Odp: [technika] Czy prawie 3 letni nie odkręcany klej butapren nadaje się do klejenia
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Jest jeszcze ButapreM firmy Total który jest bardzo blado żółty. I w mojej ocenie właściwościami nic się nie różni od ciemnego butaprenu. W każdym razie chodziło mi o fakt se sa kleje nazwijmy to typu butaprenowego pod względem nie wodnego rozpuszczalnika i przezroczyste. Pattex classic gel natomiast zachowuje się też calkiem jak typowy butapren i nawet kolorek zbliżony.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024