FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
20-04-19 14:47  [R/G] AEG C.IV skala 1:48
Paweł~ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
Galerie - 4
 

Kolejny model to niemiecki samolot z wytwórni Allgemeine Elektrizitäts-Gesellschaft AEG C IV. Model kiedyś dostępny za darmo w internetach. W oryginale zaprojektowany w skali 1:72.




Zanim go przemaluje trzeba go przetestować. Trochę go też po swojemu przerabiam.



Oryginalny samolot miał dwie wersje z krótkim kadłubem 6,30m i wydłużonym oznaczony v.R - 7,15m. Zrobię obie wersje.



Malowanie. Do wersji AEG C IV v.R wyboru nie ma, bo jest tylko samolot o numerze 7123/17. Wersja krótka, to albo ten 1728/17 albo 5142/17. Ryszard masz jakieś zdjęcia tych samolotów?






--

Post zmieniony (20-08-20 16:17)

 
20-04-19 16:43  Odp: [R] AEG C IV skala 1:48
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Mam kilka zdjęć AEG C- IV z OSOL w Toruniu - jak je wyszukam w swoim bałaganie folderowym zamieszczę.
Powodzenia w budowie życzę.

 
20-04-19 18:07  Odp: [R] AEG C IV skala 1:48
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9


Znalazłem tylko powyższe. Pisałem o egz. z OSOL ale to nie jest AEG C-IV a Alb B.II.

 
20-04-19 19:02  Odp: [R] AEG C IV skala 1:48
GTiStyle 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Pozwolę sobie pooglądać. :) Model będzie malowany w jakimś programie?

 
20-04-19 20:17  Odp: [R] AEG C IV skala 1:48
Paweł~ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
Galerie - 4
 

Dziękuję Ryszard za zdjęcia. Tez je mam w swoich zasobach.Gdzieś mi mignęło zdjęcie samolotu AEG C IV z toruńskiej eskadry. Pamiętam, że było niewyraźne, samolot stał gdzieś koło namiotu. Niestety nie pamiętam gdzie je widziałem. Niestety w starych publikacjach takich jak Barwa w lotnictwie Polskim nr 6 interpretacja zdjęć polegająca na tym, że z góry na zielono a z dołu na jasnoniebiesko może być zbytnim uproszczeniem, bez zdjęcia trudno ocenić.

Lubię robić modele samolotów z konkretnego zdjęcia. Z krótkim ogonem wybrałem samolot nr 1035/17. Klimatyczne zdjęcie, pilot, dzieci, dziewczynka z kosą !? Stare poznańskie szachownice bez obwódek. Wadą tego malowania jest to, że jest jednolite i trochę nudne (jak na okładce Windsock Datafile). Ale za to nie będzie problemu z układem kamuflażu : ). Sylwetka barwna pochodzi z tej publikacji https://pw.ipn.gov.pl/download/163/21697/Stronyodmunduryczesc5.pdf (uwaga duży plik 26 mb)



W kwestii AEG C IV vR jest problem z wymiarami. Książki i wikpedia podają że miał 7,15m długości, ale wg planów tyle miał krótszy kadłub. Wersja z wydłużonym kadłubem miała podobno 85 cm więcej, czyli w sumie 8 m. Na sylwetce barwnej poniżej podane jest 7,80m (20 cm to 4 mm w skali 1:48 - w granicach mojej tolerancji).
Rozpiętość w skali 1 :48 to ok 28 cm, no to już kawał modelu! Jeszcze jedna rozbieżność. Na sylwetce barwnej w poście powyżej na kadłubie jest nr 54 na rysunkach poniżej tylko 5. Na zdjęciu widać coś za słupkiem, czy mi się wydaje?




GTiStyle model będzie "malowany" w Photoshopie

 
21-04-19 18:37  Odp: [R] AEG C IV skala 1:48
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

To "coś" za zastrzałami centropłata to jarzmo do kaemu Parabellum.

 
21-04-19 22:36  Odp: [R] AEG C IV skala 1:48
Paweł~ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
Galerie - 4
 

Ryszard dziękuje za zdjęcie, ale chodziło mi o coś innego. Moja uwagę zwrócił nr 54 na sylwetce barwnej z Godło i barwa w lotnictwie polskim nr 6. Na innym schemacie, który pokazałem (nie pamiętam skąd go mam) jest tylko 5. Po przeprowadzonej kwerendzie w materiałach źródłowych doszedłem jaka była cyfra po 5. Cyfra 5 w systemie CWL oznaczała typ AEG C.IV, a po kropce był nr ewidencyjny konkretnego egzemplarza. W książkach znalazłem informację, że samolot o niemieckim numerze 7123/17 miał polski nr CWL 5.3. A więc za słupkiem płata kryje się cyfra 3 a nie 4 jak na rysunku. Gdyby nie rozbieżność na rysunkach tego samolotu umieściłbym nr 54 na kadłubie, a powinien być nr 5.3.






opis z książki Polski samolot i barwa 1918-1939 Tadeusz Królikiewicz

Część dokumentacyjna zakończona, teraz tylko przemalować modele.



Jeszcze w kwestii "toruńskiego" AEG C.IV, to znalazłem to zdjęcie, o którym wspominałem. Jeśli sylwetka barwna przedstawia ten konkretny egzemplarz, to mam wątpliwości co do typu samolotu. Moim zdaniem na zdjęciu jest Rumpler CI a nie AEG C IV. No chyba, że jest jeszcze inne zdjęcie tej konkretnej maszyny.

--

Post zmieniony (21-04-19 23:13)

 
22-04-19 17:31  Odp: [R] AEG C IV skala 1:48
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Na zamieszczonym zdjęciu widoczne są dwa samoloty Toruńskiej Eskadry Wywiadowczej na lotnisku polowym Falęcice koło Radomia.
10 sierpnia 1920 r. eskadra przebazowała na wspomniane lotnisko. Był tam już Rumpler C-I, na którym przyleciał por.pil. Józef Szyfter (z-ca dcy eskadry kpt.pil. Henryka Rybki) z Poznania.
Z Poznania a nie z Torunia, czyli jak sądzę ów Rumpler nie należał do OSOL w Toruniu i tym samym nie miał godła "oka".
Źródła podają, że Rumplery C-I dostarczono w ilościach 1-2 egz. do różnych eskadr frontowych m.in. Toruńskiej Eskadry Wywiadowczej.
Wg mnie to właśnie ten 1 egz. dostarczony z Poznania.
Nawet po powiększeniu trudno jednoznacznie ustalić typy samolotów.

Wg mnie (oczywiście mogę się mylić) nie jest to Rumpler C1 ( źródła podają, że w OSOL w Toruniu było ich 5 egz.)
Sądzę, że samolot bez "oka" to własnie wspomniany "poznański" Rumpler C-I
Odnośnie wyposażenia Eskadry Toruńskiej w samoloty w chwili wyjazdu na front (25.07.1920 r.) co źródło to inna ilość i typy.
Pewne informacje odnośnie eskadry zawarte są w książce J.Meissnera "Jak dziś pamiętam".
Autor podaje, że były 4 AEG i "...gdy warsztaty wyremontowały jeszcze cztery najlepsze nasze maszyny..."
Jakie ? Sadzę, że LVG - V.
1 LVG C-V został zniszczony - wypadek Hrubieszów 31.07.1920 r. (śmierć sierż.pil. Mieczysława Obrembowicza) a trzy w trakcie działań uległy uszkodzeniom (kapotaże) ale zapewne zostały naprawione.
Wg mnie pierwszy z "okiem" to AEG C-IV
By było ciekawiej to Meissner tak opisał AEG:
"Jest to AEG kryta jasnokremowym [!] płótnem"
"Niedaleko szczytu owego trójkąta bielała [!] jedna z naszych AEG."
"Kremowe [!] skrzydła płyną w mroku" (dot. opisu lotu autora na AEG)
AEG C-IV w łaciatym kamuflażu nr. 7123/17 - zdobyty 06.01.1919 r (Ławica), numer 5.3 nadano w CWL. Od października 1919 r. w 9.EW.
Czy własnie tego AEG zamierzasz budować ?
Pozdrawiam,
Ryszard

 
22-04-19 20:44  Odp: [R] AEG C IV skala 1:48
Paweł~ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
Galerie - 4
 

W kwestii samolotu na zdjęciu. Przerysowując siatkę modelu, a potem sklejając testowo kadłub, już trochę opatrzyłem się z sylwetką. Od razu na zdjęciu zauważyłem inny obrys obudowy silnika. AEG C.IV ma wyraźnie zadarty nos. Samolot na zdjęciu ma inny obrys. Wytypowałem jeszcze Albatrosa C.Ia, który także służył w Toruńskiej eskadrze. Nie wiem jaki to jest typ, ale po analizie zdjęć i rysunków najmniej przypomina AEG CIV. Ale przyznaję nie wiem , może masz rację. Ale to dowodzi, ze trzeba z rezerwą podchodzić to różnych rysunków i plansz barwnych i poszukać zdjęcia oryginału.
Tutaj jest model w tym malowaniu, może są inne zdjęcia?





Będą dwa modele - z krótszym kadłubem będzie ten jednolicie szary o nr 1035/17 oraz z dłuższym kadłubem nr 7123/17.

Wg żródeł dłuższy kadłub miał dwa przęsła kratownicy dodane ( w celu polepszenia stateczności), czyli kadłub był dłuższy o ok 85 cm, co daje ok 1,7 cm w skali 1:48. Wstawiłem ten kawałek w sekcji między kabiną a usterzeniem.



--
-

 
22-04-19 22:13  Odp: [R] AEG C IV skala 1:48
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Tak widać wyraźnie, że nos AEG jest "zadarty" do góry. Nie wiem co to za samolot z tym "okiem" ale takiego nie masz zamiaru robić.
Wg książki "Samoloty wojskowe w Polsce 1918-1924" to AEG (krótki) w szarym malowaniu był wyprodukowany w 1916 r.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024