FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
25-04-07 23:32  [Relacja/Galeria] Sd.Kfz. 234/2 PUMA - Modelik 3/03
Tuco 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Witam Państwa bardzo serdecznie!
Na imię mam Michał, mam 34 lata i mieszkam w Warszawie.
Z kartonu coś tam, kiedyś tam posklejałem, ostatnio Me 110 z MM autorstwa Pana Wasiaka (jeśli dobrze pamiętam, bo to dawno było).
Forum przeglądam od jakiegoś czasu i muszę przyznać, że zainspirowało mnie to do podjęcia próby posklejania sobie, a nawet do założenia relacji.
Kiedyś sklejało się to co było, a dziś... Wybór jednak się dokonał – Puma, powodów tej decyzji było kilka, a najważniejszy z nich to fakt, iż samochód ten po prostu mi się podoba.



Model został wydany przez Modelika pod numerem 3/03, opracowanie – Waldemar Rychard, okładka – Wojciech Sankowski. Skala 1:25, model przedstawia pojazd z 1 kompanii samochodów pancernych 9 Dywizji Pancernej SS „Hohenstaufen”.
Zawartość modelu to 6 stron ofsetu, 10 stron części na kartonie, 4 strony rysunków i wzorów oraz dwie strony opisu.

Przeszukując forum natrafiłem na:
Galerię petr0va , wraz z linkiem do relacji z budowy modelu – TU!
Galerię Demona
Panowie, gratulacje – bardzo fajne modele zaprezentowaliście.

Jeśli chodzi o wierność modelu z oryginałem, to zakładam, że autor dobrze wykonał swoją robotę, i nie planuję jakiejś szczególnej waloryzacji, zwłaszcza, że nie posiadam żadnych opracowań dotyczących Pumy.
Będzie to mój pierwszy model z tego wydawnictwa, pierwszy model opracowany komputerowo i pierwszy model samochodu pancernego (wcześniej był Gazik z MM, ale to pod wieloma względami inna bajka) i jeszcze kilka innych pierwszyzn (chciałbym przećwiczyć nowe technologie, wyczytane z forum - dla mnie nowe!).

No tak, tytułem wstępu to chyba wszystko – zaczynajmy więc!

Stan modelu na dzień dzisiejszy:

Kadłub sklejał się w zasadzie bez problemów.
Części K-2 i K-5 odrobinkę się rozeszły – jedna z nich się skurczyła, lub rozciągnęła w wyniku podklejania, porównanie uprzednio wykonanych skanów wyklucza błąd opracowania. Nie wiem jak to zrobiłem – podklejałem klejem szewskim (firmy Inter-Globus!), więc nie powinno być problemów. Po przymiarkach do części poszycia poszerzyłem trochę (trochę za bardzo) wnęki w części K-5 i po krzyku (chi, chi, okaże się przy oklejaniu kadłuba).

Drugim problemem była część K-10, która okazała się być odrobinę za wąska z jednej strony (prawej), co skutkowało (po sklejeniu) ugięciem części K-7P (burta), po rozcięciu spoiny powstała szpara, którą następnie wypełniłem klinem. Wstępne przymiarki cz. K-15P (górna część burty) wskazują, że jest dobrze, ale dopiero oklejanie kadłuba poszyciem to zweryfikuje ostatecznie.

Przedział bojowy kleił się równie przyjemnie jak kadłub. Poszycie wewnętrzne (cz.1) przed przyklejeniem porozcinałem, co zaowocowało powstaniem kolejnych szpar, które zamalowałem farbą. Kierownice wykonałem z drutu miedzianego o średnicy 1 mm – te z wycinanki mi nie odpowiadały. Fotele postanowiłem odrobinę uplastycznić poprzez wykonanie wgłębień od tyłków kierowców, co mi nawet wyszło. Dopiero potem przyszła konkluzja, że te fotele były (prawdopodobnie) solidnie sprężynowane (w końcu to niemiecka robota) i takie wgłębienia nie powinny powstawać.

Wymienione wyżej błędy to nic innego jak moje niedbalstwo i niedopatrzenia, więc proszę nie wyciągać pochopnych wniosków na temat modelu.
Przydługi się ten post zrobił, więc na zakończenie dodam tylko, że prace nad modelem rozpocząłem pod koniec stycznia...Jak do tej pory model sprawia mi kupę frajdy, szkoda że mam tak mało czasu...(byłaby większa kupa)
Mam nadzieję, że moje opisy są zrozumiałe również dla Was.

--

Post zmieniony (18-04-18 19:33)

 
26-04-07 00:11  Re: [Relacja] Sdkfz 234/2 PUMA - Modelik 3/03
petr0v 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Witamy na forum!

Bardzo fajnie będzie obejrzeć relację z klejenia tego modelu! Jest bardzo dobrze zaprojektowany, części do siebie pasują - nie powinien sprawić problemów. Jak narazie bardzo dobrze Ci wychodzi - szczególnie podoba mi się kierownica z drutu.
Z niecierpliwością czekam na ciąg dalszy!

--
All science is either maths or stamp collecting.

 
08-05-07 23:54  Re: [Relacja] Sdkfz 234/2 PUMA - Modelik 3/03
Tuco 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Cześć!
Dzięki petr0v za słowa otuchy.
Z kierownicą miało być troszkę inaczej, tzn. obręcz miała być grubsza niż poprzeczki – chciałem ją zrobić z tego samego drutu, lecz w izolacji, ale okazało się, że byłaby za gruba (przynajmniej wizualnie tak to wyglądało). Wszystko zostało więc zrobione z tej samej grubości drutu, i nie pytajcie mnie dlaczego poprzeczek nie zrobiłem z cieńszych spinaczy biurowych, których całe pudełko mam zawsze pod ręką.

A teraz kilka fotek z budowy:



Jak widać trumna już zamknięta. Ten etap budowy nie wymaga dodatkowych komentarzy – wszystko kleiło się bezproblemowo – pasowanie, ewentualne drobne przycinanie części (jednak się trochę rozciągnęły przy podklejaniu) i klejenie.

W poprzednim moim poście pisałem o pierwszyznach – dodam dwie następne – pierwszy retuszowany model i pierwszy wycinany nożykiem. O retuszu więcej napiszę jak będzie go choć trochę widać, a cięcie nożykiem – może to trochę dłużej trwa, ale ta precyzja...dużo jeszcze nauki przede mną.
I jeszcze jedna drobnostka – kolor tektury specjalnie dobrałem taki, żeby się zlewał z kolorem maty – kamuflaż to podstawa!

--

Pozdrawiam!
Tuco

Post zmieniony (09-05-07 08:23)

 
09-05-07 07:19  Re: [Relacja] SdKfz 234/2 PUMA - Modelik 3/03
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Witam. Fajnie, że rozpocząłeś relację z budowy tego modeliku. Ze swojej strony mogę potwierdzić to co napisał petrOv - model klei się wyśmienicie i nie pamiętam, żeby z czymś były problemy. Jeśli jesteś zainteresowany jakimiś materiałami na temat Pumy daj znać, coś tam miałem i nie widzę problemu w podesłaniu.

--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
09-05-07 08:31  Re: [Relacja] Sdkfz 234/2 PUMA - Modelik 3/03
Tuco 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Ha! pewnie, że chcę - jeśli to nie kłopot. Z góry dziękuję.

--
Pozdrawiam!
Tuco

 
09-05-07 17:27  Re: [Relacja] SdKfz 234/2 PUMA - Modelik 3/03
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Tuco - witam serdecznie!
Tym bardziej , że widzę , że masz co pokazać ;-) !!
Z przyjemnością sie ogląda takie relacje! Właśnie tak one powinny wyglądać ; a dodatkowo zachęcać do modelarstwa!!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
09-05-07 22:22  Re: [Relacja] SdKfz 234/2 PUMA - Modelik 3/03
konradoo 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3
 

Masz we mnie kibica...fajny modelik:)

--
"Można się różnić, można się spierać, ale nie wolno się nienawidzić"

 
17-06-07 22:49  Re: [Relacja] SdKfz 234/2 PUMA - Modelik 3/03
Tuco 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Na wstępie chciałbym bardzo podziękować Demonowi za podesłane materiały – DZIĘKI!
Na drugim wstępie chciałbym podziękować Mariuszowi za miłe słowa, biorąc jednak pod uwagę moje tempo i umiejętności (ich brak raczej) to obawiam się, iż relacja ta może odnieść skutek odwrotny i potencjalnych modelarzy zniechęcić...

Retusz. Używam farby vallejo 70913 (ocre amarillo) do elementów zewnętrznych i vallejo 989 (sky grey) do wnętrza, poza tym Humbrole do drobiazgów. Farbę nanoszę wykałaczką (krawędzie) i rzadziej pędzlem. Dotychczasowe spostrzeżenia wykazują, że kolory farb vallejo nie są dobrane najszczęśliwiej - to jest mój pierwszy retusz, więc może wymagam za dużo, ale faktem jest, że widać różnice. Oceńcie sami

Budowa modelu – zakończyłem oklejanie kadłuba, a było to tak: Wszystkie elementy poszycia porozcinałem na drobne powierzchnie, tak aby nie trzeba było zaginać części. Oklejanie rozpocząłem od spodu (cz. 18), potem góra (cz. 24), przód (cz. 22) i tył (cz. 23), a na koniec boki (cz. 19, 20, 21 L i P).
Część 18 pasowała w zasadzie dobrze (oczywiście nie ustrzegłem się drobnych błędów przy jej naklejaniu – drobne przesunięcia i szpary), poza jej dwoma fragmentami z tyłu pojazdu.



Czy jest to błąd mój, czy projektanta – nie wiem. Przy wycinaniu części odcinałem „czarne linie”, co bez wątpienia miało wpływ na powstałą szparę, jednak myślę że nie aż taki (mogłem się jeszcze nad czymś bardzo zamyślić i obciąć symetrycznie z każdego brzegu trochę więcej niż „czarna linia”). Z drugiej strony (z przodu modelu znaczy się) element analogiczny pasował bez zarzutu pomimo wycięcia w taki sam sposób. Zainteresowanych odsyłam do pomiaru odpowiednich elementów wycinanki, ja sprawdzał nie będę, bo nie mam drugiego modelu, a na podstawie skanów nie zamierzam wyciągać pochopnych wniosków, zwłaszcza że rozwiązanie problemu, pomimo braku zapasu kolorów jest proste. „Pożyczyłem” sobie połówkę części 54 na wykonanie elementów poszycia, a drugą połówkę nakleiłem na wybrakowany fragment części 18.



Oklejanie spodu kadłuba wykazało, że moje poszerzenie wnęk w części K-5 nie miało negatywnego wpływu na ich późniejszy wygląd (ufff!).



Zrobiłem duże popuszczenie naklejając dach samochodu (cz. 24) – w przedniej części źle doszlifowałem elementy szkieletu i zrobił się „bąbel”. Szybciutko odkleiłem fragmencik dachu i wyrwałem „bąbla”, ale ślady tej operacji niestety pozostały. Trochę więcej zabawy było z burtami: Części 19 pasowały dobrze i po drobnych przycięciach zostały przyklejone. Natomiast części 20 i 21 były generalnie trochę za szerokie (i dobrze, bo w sumie „łatwiej kijek pocienkować niż go później pogrubasić” co z resztą gdzie niegdzie udowodniłem) i odrobinę za krótkie. Z szerokości bez problemu dało się zejść (przy pomocy AK-1), natomiast z długością jest trochę gorzej. Można byłoby spróbować naciągnąć części przy pomocy BCG, ale ja tego nie zrobiłem i teraz mam szpary. Największe na łączeniu tych elementów, niestety doklejenie błotnika nie zasłoni ich całkowicie, więc zastanawiam się nad zaklejeniem szpar klinem jakimś. Poza tym szczeliny wizyjne w kadłubie nie do końca zeszły się z tymi w poszyciu, ale to w zasadzie nie problem, bo obudowy tych szczelin powinny wszystko zasłonić.
Popatrzcie:



Jak widać łączenia „blach” raz wyszły lepiej a raz gorzej, czyli tak jak w życiu.
Generalnie moje obawy z pierwszego postu dotyczące oklejania kadłuba się nie potwierdziły (drugie ufff!).
Jako że jest to pierwszy model o takiej konstrukcji kadłuba (znów pierwszyzna) w moim „dorobku” mam pytanie do bardziej doświadczonych kolegów: Czy produkowanie za dużego poszycia w takich modelach to norma, czy to moje modelowanie generuje takie „błędy”?

No i to już koniec na dziś (trzecie ufff!)

--

Pozdrawiam!
Tuco

Post zmieniony (26-06-07 09:12)

 
18-06-07 07:34  Re: [Relacja] SdKfz 234/2 PUMA - Modelik 3/03
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

No problem ; ) Mam nadzieję, że się przydadzą. Modelik zaczyna nabierać kształtów. Co do oklein, to wydaje mi się, że są one projektowane tak jak mają być, są oczywiście większe od szkieletu, bo muszą go objąć.

--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
08-08-07 08:45  Re: [Relacja] SdKfz 234/2 PUMA - Modelik 3/03
aktopyta   

Witam wszystkich, witam Tuco,


..normalnie bardzo fajny model.




pozdrawiam

Akto...

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024