FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
05-12-17 19:52  [P/T] Impregnacja wikolem
Grzebiuszek 

 

Czy ktoś mógłby się podzielić doświadczeniami z impregnowania modeli wikolem?
Chcę zrobić MM z połowy lat 80-tych który ma już trochę pożółkły papier a obawiam się że potraktowanie go lakierem olejnym lub akrylowym pogorszy sprawę ( a wolałby uniknąć caponu ze względu na delikatnie mówiąc smród ).
Z góry dziękuję za merytoryczne wsparcie.

--

 
05-12-17 20:49  Odp: [P/T] Impregnacja wikolem
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Nie jest to skomplikowane - rozcieńczasz wikol wodą w proporcjach powiedzmy 1:2 ( wikol - woda ) i nakładasz na karton za pomocą jakiejś gąbki najpierw na jedną stronę arkusza, po przeschnięciu na drugą stronę arkusza. Po takiej impregnacji przez jakiś czas części będą znacznie łatwiej się formowały a karton nie będzie się załamywał.

--
http://messer.cba.pl

 
05-12-17 20:54  Odp: [P/T] Impregnacja wikolem
Qzek3 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 11


 - 9

Impregnowałem wikolem ale tylko gotowe elementy modelu. I to generalnie przeznaczone pod malowanie farbami. Dobry sposób na imitację impregnowanego płótna w samolotach pierwszowojennych.

--

{Nie ma rzeczy nie możliwych do zrobienia. Należy tylko znaleźć sposób ich realizcji.}
pozdrowienia Qzek3.



 
06-12-17 09:25  Odp: [P/T] Impregnacja wikolem
balu109 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


 - 3

Wodna podstawa, ta jeszcze w dużej ilości - nie lepszy druh kartonu...
ze względu na, że w ММ rzadko kiedy było dużo listów, nie myślę, że mocno zdążysz spłatać smród w mieszkaniu przy pracy z lakierami. Zamknij się na kuchni i włącz wyciąg, a potem - zapal gaz na 5-7 minut i po tym wywietrzyj kuchnię. Przez pół godziny nie będzie i śladu od zapachu.

--
Pieniądze to nie wszystko

 
06-12-17 10:12  Odp: [P/T] Impregnacja wikolem
tineo 



Na Forum:
Galerie - 4


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Ja rozcieńczam w proporcjach 1:1 i nakładam wałkiem i to 2 razy - ale robiłem to jak na razie tylko raz w życiu, na modelu MM z 92

--
Pozdrawiam Tomek C.

 
06-12-17 11:07  Odp: [P/T] Impregnacja wikolem
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Impregnacja wikolem?
Ja bym się nie odważył ze strachu przed deformacją...
Ale jak widać niektórym mistrzom się to udaje...
Jeśli wycinanka jest już pożółkła, to po ewentualnym lakierowaniu i tak nie wybieleje... ;-)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
06-12-17 11:59  Odp: [P/T] Impregnacja wikolem
balu109 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


 - 3

MARIUSZ, jasne, że nie wybieleje.
Lecz prawie pewnie żółte części (czyli, czysty papier) pójdą do skrawków. Natomiast kolory, co utraciły już jaskrawość, staną chociaż trochę jaskrawe. No i, zwyczajnie, dalej już będzie nie tak traciły jaskrawość.
Nawiasem mówiąć, a chyba Wikol nie dodaje żółtego odcieniu? Jeśli to analog naszego PVA, to on trochę żółci (oprócz Henkel)

--
Pieniądze to nie wszystko

 
06-12-17 13:55  Odp: [P/T] Impregnacja wikolem
tineo 



Na Forum:
Galerie - 4


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

MARIUSZ to prawda, że karton trochę sfaluje po potraktowaniu go wikolem z wodą, ale nie ma tragedii. Potem można arkusze wrzucić pod coś ciężkiego i się wyprostują, po jakimś czasie, a części i tak zazwyczaj wymagają odrębnego formowania. A jeśli chodzi o stare wycinanki innego sposobu nie ma by karton się nie kruszył...

--
Pozdrawiam Tomek C.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024