FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
08-03-18 12:00  [T] Oznaczenie wycinanek w MM
blindmarten 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Przymierzam się do sklejania kolejnego modelu - padło na MIG-29 z MM. Wczoraj pokryłem wycinanki kaponem i zacząłem analizować budowę modelu. Pojawiło się kilka wątpliwości co do których nie znalazłem odpowiedzi w instrukcji ani na forum (jeżeli jednak jest taki wątek to proszę o podpięcie tego tematu). Generalnie mam jakieś przeczucia ale chciałem się skonsultować zanim coś zrobię źle i trzeba będzie to odkręcać.

Oto moje wątpliwości z dokumentacją zdjęciową:





1. Oznaczenie kropką oznacza konieczność podklejenia na karton 1mm. Rozumiem. Dlaczego jednak części 45a, 44Ld, 26aPz czy oznaczone na czerwono 29b nie są tak oznaczone? Zakładam, że 45a rzeczywiście nie trzeba podklejać a co w pozostałych przypadkach?
2. Co oznaczają strzałki np. na części 26aPz? Dlaczego są w niektórych przypadkach dwie?
3. Co oznaczają niebieskie nożyczki?
4. Co oznaczają czarne nożyczki?
5. Dlaczego cz. 35a ma mniejszą kropkę? Czy należy podkleić na inny karton?

Z góry przepraszam jeżeli to są oczywistości ale ostatnio do czynienia miałem z MM dawno temu a ostatnio sklejany model z KK miał odpowiednie wyjaśnienie do stosownych oznaczeń.

--

 
08-03-18 12:58  Odp: [T] Oznaczenie wycinanek w MM
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

ad1
45A - nie ma sensu podklejać, zresztą brak stosownego oznaczenia
44Ld - brak kropki, symetrycznie z 44Pd
26aPz - jw
29b - jw

reszta w opisie

ad2 - z pamięci oznaczają bodajże kierunek do przodu i w dół - orientujesz cześć na podstawie 2 kierunków

ad3 - opcja wykonania, np. w celu wykonania wnęk podwozia, należy wyciąć/odciąć czarne pola zaznaczone nożyczkami

ad4 - przeciąć do konkretnego miejsca, najczyściej do linii przecinającej (wg rysunku)

ad5 - raczej bez znaczenia, ważny rodzaj "kropki".

Moja relacja z budowy: http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=327563&t=327563&filtr=0&page=1

--

 
08-03-18 13:01  Odp: [T] Oznaczenie wycinanek w MM
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Wydaje się że byloby lepiej gdybys okreśłił co to za nr MM

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
08-03-18 13:07  Odp: [T] Oznaczenie wycinanek w MM
blindmarten 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

To dokładnie ten model, do którego relację wrzucił Walkiria - 7-8-9/2013.

Walkiria - dzięki! Widziałem Twoją relację, na pewno będę się posiłkował.

 
08-03-18 13:49  Odp: [T] Oznaczenie wycinanek w MM
Arche 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2


 - 1

Tak jak pisze walkiria ,chyba że nie będziesz robić wnęk to nie wycinamy elementów.
Co do modelu ,model ten nie ma efektownie zakrzywiony dziób ... Możesz zobaczyć też tę relację ,tam dziób zastosowałem już jako takim efektem.
Powodzenia to fajny model ,wizerunek I herb jest na miejscu :D

 
08-03-18 14:12  Odp: [T] Oznaczenie wycinanek w MM
Arche 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2


 - 1

Sorry zapomniałem o linku z relacji .
http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=339167&t=339167&filtr=0&page=1

 
08-03-18 14:15  Odp: [T] Oznaczenie wycinanek w MM
megami   

Wszystko o niebieskich oznaczeniach to opcje wykonania modelu z dodatkowymi detalami.

 
08-03-18 15:01  Odp: [T] Oznaczenie wycinanek w MM
blindmarten 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Dzięki za wyjaśnienia. Nie wszystko chyba zrozumiałem ale w trakcie sklejania pewnie mi się to będzie rozjaśniać.

Co do części 44Ld, 26aPz i 29b to jak rozumiem brak kropki jest przeoczeniem i normalnie podklejam. Znaczenia czarnych nożyczek się spodziewałem a niebieskie już wiem po co są. Model zamierzam wykonać wraz z detalami więc niebieskie wycinam.

Do relacji na pewno będę zaglądał jak do poradnika ;)

 
08-03-18 15:21  Odp: [T] Oznaczenie wycinanek w MM
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

Krzywizna dziobu wydaje mi się kwestią dyskusyjną w tym modelu. W moim przypadku poszycie segmentu przed kabiną nie do końca pasowało do kolejnego segmentu (wychodziła albo szpara na dole, albo na górze). Gdyby zdecydować się na szparę na górze, dziób wyjdzie zakrzywiony-opadający, jeśli wybierze się szparę na dole, to dziób wychodzi prosty. Jeśli klei się model na 2 wręgi jak w opracowaniu w tym miejscy można wpłynąć na sylwetkę modelu

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024