FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
25-04-18 18:49  [R/G] - Samolot Shenyang J-5 - Model-Kom, skala 1:33, nr 1/2014 wyd. I
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

Witam

Dziś chciałbym Wam przedstawić małą (krótką) relacje z budowy modelu Shenyang J-5 z wydawnictwa Model-Kom. Jest to pierwsze wydanie modelu z 2014 roku (nr 1/2014). Sam model opracowany został w skali 1:33 przez Macieja Lewana.



Model zakupiony u wydawcy razem z dedykowaną tłoczoną owiewką kabiny. Sam model zawierał erratę w postaci brakujących części hamulców aerodynamicznych i podkadłubowej płetwy. Rysunki montażowe to kilka renderów szczegółów i rysunek złożeniowy w dwóch rzutach. Instrukcja budowy jest lakoniczna i raczej słabo pomocna, gdyż skupia się przede wszystkim na wariantach wykonania części nosowej kadłuba (3 wersje do wyboru). Trochę szkoda, że wersja "najbardziej zbliżona do rzeczywistej" została tak skopana:
1. "standardowa" obudowa reflektora na dziobie kompletnie niedopasowana do krzywizny kadłuba - pasuje tylko do wersji 1 i 2
2. lekkie przesunięcie cyfr w numerze taktycznym
3. skopany kolor pierścionka "A4", i trzeba "sztukować" z zapasu - skoro wcześniej (na A3") jest "zanik" niebieskiego (a A5 jest już cały zielony)to po kiego grzyba znów się pojawia na tej części? Jeśli trzymać się kolorystyki, to element powinien być cały zielony.

"A4" powinna być cała zielona, bo niebieski kończy się na "A3", a ostatni "A5" jest już cały zielony


Co do samego opracowania, to mam mieszane uczucia. Model jest prosty w budowie, bo samolot ma prostą bryłę cygara. O ile części generalnie pasują do siebie dobrze, to niestety nie można tego powiedzieć o szacie graficznej. Na samym kadłubie łaty pasują do siebie dobrze, niestety wszystko się sypie przy przejściu kadłub-ogon i kadłub-skrzydło. Trzymając się oznaczeń i obrysów wychodzą kwiatki i przesunięcia. Co dziwne gdyby poprzesuwać części to łaty się zejdą, ale części przestaną do siebie pasować. By uzyskać w miarę poprawne przejścia trzeba by przesunąć ogon i skrzydła jeszcze trochę do tyłu. Innym wyjściem pewnie było by pocięcie i dopasowanie części oprofilowań i dosztukowanie braków z zapasów. Trochę szkoda także, że domyślnie przewidziano wykonanie podwozia i dla wersji "w locie" trzeba maskować pola "do wycięcia" pokrywami. Innym mankamentem jest za wąski dźwigar skrzydeł. Po obrycie skrzydeł widać, że śmiało mógłby być on grubszy, a przez to i skrzydła stały by się mniej podatne na ugięcia (co ma znaczenie zwłaszcza przy wersji z podwoziem, gdy dźwigar powinien zapewnić odpowiednią sztywność by się skrzydła nie ugięły pod ciężarem kadłuba). Generalnie model sklejało mi się przyjemnie, i gdyby nie te "kwiatki" w kamuflażu była by 5.

Errata - kolejna wkładka do modelu


OK, koniec psioczenia. O odróżnieniu do opracowania, model został zbudowany w oparciu o pojedynczą wręgę i sklejkę łączącą segmenty. Porównując do innych relacji wiem, że pewne rzeczy można pewnie było zrobić lepiej. Ale jak to mawiają, po szkodzie każdy głupi jest mądry.

Poniżej trochę zdjęć z postępów budowy modelu. Zainteresowani "galerią" przewiną sobie post do końca ;).

Kokpit:




Segmenty kadłuba:













Segment z kokpitem:







Jak wspomniałem na wstępie,wybrałem 3 wariant dziobu, czyli "najtrudniejszy"
przegroda (oznaczona na arkuszach jako "B7" - a na rys. i w opisie jako "B6")






segment kadłuba


oba elementy dziobowe: poszycie + wlot





Ogon - widać przesunięcia kamuflażu na oprofilowaniu połączenia kadłub-ogon







Stateczniki - oprofilowanie powinno być chyba niebieskie od spodu? Można by pokombinować i dosztukować coś z zapasu, ale jest go jak na lekarstwo.





Segmenty kadłuba w kupie







Skrzydła - sklejone w całość łącznie z płetwami nadającymi kształt poszyciu. Jako gotowe segmenty nasunięte na dźwigar i przyklejone do kadłuba.









Dodatkowe oprofilowanie dla skrzydeł przy kadłubie wykonane z pasków brystolu


Widać o ile grubszy mógłby być główny dźwigar skrzydeł





Oprofilowanie skrzydeł (kolejne kwiatki kamuflażu)







Fotelik dla śmiałka







Oprofilowania uzbrojenia strzeleckiego






poprawione rozmieszczenie luf (wg zdjęć lufy powinny być zamienione miejscami względem wcześniejszego)



"firmowa" owiewka









Płetwa podkadłubowa



Gotowy modelik:




































Do następnego razu. 3-maj'cie się :)

 
26-04-18 09:56  Odp: [R/G] - Samolot Shenyang J-5 - Model-Kom, skala 1:33, nr 1/2014 wyd. I
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Brak retuszu trochę szpeci, ale generalnie ok jest.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
26-04-18 14:55  Odp: [R/G] - Samolot Shenyang J-5 - Model-Kom, skala 1:33, nr 1/2014 wyd. I
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Sam samolocik mi sie nie podoba ( model, nie wykonanie ) ale za to sposób jak wszystko po kolei opisałeś bardzo fajny . Pozdrawiam. Nistety kamufaż przy tak małym modelu i prostym psuje sporo. Zwraca na siebie uwage.

--

Post zmieniony (27-04-18 14:12)

 
26-04-18 22:09  Odp: [R/G] - Samolot Shenyang J-5 - Model-Kom, skala 1:33, nr 1/2014 wyd. I
pawelecd 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4


 - 1

Witam
Ładny :-). Gratuluje modelu.

Paweł

--
"Nigdy nie może być tak źle aby nie mogło być jeszcze gorzej."

"Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz."

Kat

J8N1 Kikka / Jak 15 Feather / Bf-108 Tajfun / C6N1 Saiun / Jak55

 
27-04-18 00:10  Odp: [R/G] - Samolot Shenyang J-5 - Model-Kom, skala 1:33, nr 1/2014 wyd. I
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Dziwna sprawa z tymi przesunięciami kamuflażu... Monitowałem o tym gdy kleiłem surówkę :-/ Co do wlotu w wersji full wypas się nie wypowiadam. Ja miałem wersję uproszczoną.

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024