FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
17-04-17 15:44  [P] lasery gruntowanie.
Kartonik39 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 1

Witam.
Mam pytanko. Czy szanowni Koledzy gruntujecie elementy laserowo wycinane przed malowaniem /koła, haki itp./. A jeśli tak to czym? Mam oczywiście na myśli elementy, które będą malowane a nie elementy szkieletu.

--
Vivat czołgusie!

 
17-04-17 16:10  Odp: [P] lasery gruntowanie.
Krys 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 38
 

Ja jak najbardziej, tym czym całą wycinankę. Capon z rozcieńczalnikiem 50/50.

 
17-04-17 16:25  Odp: [P] lasery gruntowanie.
pawcio37   

Ja impregnuję cyjanoakrylem, zarówno te cieńsze i grubsze elementy. Po tym procesie części zachowują się jak z tworzywa tj są bardziej sztywne i łatwo się obrabiają. Ważne by użyć cyjanoakrylu o małej lepkości tak by klej wnikał jak najgłębiej w impregnowany materiał.

 
17-04-17 18:14  Odp: [P] lasery gruntowanie.
balu109 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


 - 3

Dobrze wykorzystać Superglue (cyanoakryl), lecz ważnie, żeby "świeży" - kiedy on jest bardzo płynny. Wtedy on nie stwarza przy wysychaniu garbów.
Więcej tego, to bardzo dobrze nie tylko dla "laserówych" elementów. Jeśli mi potrzebny jest coś malutkie, lecz mocne (jak na foto), to po przyklejaniu zwyczajnym klejem, wszystko zalewam Super`em. Potem ono staje się trwałym, jak plastyk i łatwo obrabia się (kilka razy zalać gęstym lakierem czy klejem dla plastikowych modeli)

A w razie cienkich kółek elementów szkieletu (jak pierwsza wręga В-17, gdzie kołpak bombardiera) czy "wąsów" jak na zdjęciu, tak bez tego w ogóle ciężko obejść się.


--

Post zmieniony (17-04-17 18:17)

 
17-04-17 19:05  Odp: [P] lasery gruntowanie.
FloggerB   

Próbowałem obu impregnatów i wolę supergluta.
Kris - dlaczego Ty caponujesz?

 
17-04-17 20:41  Odp: [P] lasery gruntowanie.
pawcio37   

balu109 nie ma takiego słowa jak cyanoakryl lub jak opisałeś na foto cyanocryl a prawidłowa nazwa to cyjanoakryl lub z angielskiego Cyanoacrylate .Poza tym większość tanich klejów jak piszesz Superglue czyli "no name" to niskiej klasy kleje cyjanoakrylowe powodujące wykwity, porowatą powierzchnię i zabielenie w pobliżu sklejanych detali z tendencją do szybkiego starzenia, pękania na powierzchni nim pokrytej. Z drugiej strony nie warto również przepłacać i kupować klejów znanych dużych producentów ponieważ płaci się za markę. Ze swojej strony polecam:


właśnie w odmianie rzadki jest idealny do impregnacji tektury piwnej używanej najczęściej na części wycinane laserowo.

Oczywiście dobry jest również polski cyjanoakryl czyli Cyjanopan jecz jego wadą jest małe opakowanie po 2g powszechnie dostępne, ale można również dostać opakowania po 20g.

--

 
17-04-17 22:12  Odp: [P] lasery gruntowanie.
balu109 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


 - 3

Kolego, ja że nie w Polsce żyję. W Ukrainie jest taki klej, jak u mnie na foto i jest z drogich. Lecz kupować drogi dla powierzchownego impregnowania - tego nie kosztuje. Dla odpowiedzialnych węzłów biorę klej gel od Henkel, a oto dla impregnowania, poprzedniej szpachlówki (+soda) - ono jest niedrogie i jego dużo w takiej bańce, jak na moim zdjęciu.
a "Cyanokril" - no, tak w swoim gronie nazywamy, wszystko że rozumieją.

--
Pieniądze to nie wszystko

 
17-04-17 22:43  Odp: [P] lasery gruntowanie.
pawcio37   

balu109 nie wiem czy jesteś z Ukrainy czy z innego kraju (po nicku tego nie da się poznać), jeśli tu piszesz i używasz języka głównie obowiązującego na forum czyli polskiego to poprawiam twoje błędy. Co do ceny kleju jaki podałem to 6.36 zł za 20g to nie jest dużo zwłaszcza, że jest nie tylko do impregnacji a również do sklejania różnych detali. Co do Henkla (Loctite czy Sicomet) to jest dostępnych dużo innych tańszych i o tych samych parametrach klejów cyjanoakrylowych np Parfix.

 
17-04-17 22:55  Odp: [P] lasery gruntowanie.
balu109 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


 - 3

no, uczciwie mówiąc, mnie klej 505 urządza na 90% prac po modelach. Do tego, on jest tani i sprzedaje się "na każdym rogu". Jego prosto - nie żal na zalewanie dla impregnowań i drugich pomocniczych, drugorzędnych celi

--
Pieniądze to nie wszystko

 
18-04-17 10:39  Odp: [P] lasery gruntowanie.
Refal   

Cyjanoakryl może i dobrze impregnuje, ale przestrzegałbym przed zbytnim używaniem na dużych powierzchniach, ze względu na trujące opary, ponadto nie wiem czy pył z szlifowania takich części jest zdrowy (chyba, że ktoś używa maski z filtrami :) ). .

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024