FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
06-10-20 14:50  [R] Ścigacz S-4, skala 1/200
Dziadek-Tadek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

Model ścigacza PMW opracowany przez naszego forumowego kolegę Tomka Króla. Model podobny do tego wydanego przez WAK, ale:
- skala 1/200
- nowe rozrysowanie brył nadbudówki
- dodane nowe elementy, np. włazy, knagi, itp
- inaczej opracowane uzbrojenie
- pełne dno (modele WAK-u były do linii wodnej).
Długość modelu ok. 11 cm.
I ten oto sympatyczny maluszek, w postaci wydruku (1 kartka A-4) wpadł w moje ręce na przedostatnim PIWKU. Z delikatną sugestią poprowadzenia relacji.
Zwyczajowo powinna być pokazana okładka, ale jej fizycznie nie ma. W instrukcji sklejania (rysunkowej, czytelnej) nie ma informacji o grubości kartonu na jaki powinny być naklejone wręgi. Patrząc na szczeliny we wręgach wychodzi jakieś 0,5 mm.



Tu muszę wspomnieć o tym, że "okrętowcem" jestem od niedawna a do tego sklejam modele do linii wodnej. Więc od tego momentu zaczęła się zabawa w berka na polu minowym.
Szkielet po wycięciu skleił się bez problemów.



Jak widać na ostatnim zdjęciu popełniłem pierwszy błąd, gdyż nie zeszlifowałem kila. Początkowo skleiłem ze sobą obie burty i tak nałożyłem na model. Dobrze nie było. "Zastrugałem" więc kil, przymierzyłem, w miarę pasowało więc delikatnie przykleiłem. I zabrakło jakieś pół milimetra na rufie.



W końcu znalazłem błąd, a właściwie sumę moich błędów. Wzdłużną wręgę wyciąłem z minimalnym naddatkiem, do tego doszła warstwa kleju i wręga rufowa. I "się porobiło", Cóż było robić, zdarłem burty i zrobiłem skracanie wręgi od jedynej możliwej strony czyli od dziobu. Ponownie burty nakleiłem zaczynając od rufy. Teraz wszystko ładnie się zeszło, choć brzydki ślad po rozklejaniu pozostał.



Gdy burty były gotowe przyszedł czas na oklejanie dna. Poszycie denne to jeden element. Dla prawdziwych okrętowców bułka z masłem i śmiech na sali, dla mnie walka o życie. Ale udało się. Poza dziobem który się "rozszedł" (po raz kolejny zemsta wręg). Drobne niedociągnięcia na styku poszycie burta można zamaskować listwami odbojowymi.



Na następnym zdjęciu widać dziób jednostki. Od pokładu do 3 listwy odbojowej widać efekt rozklejania burt. Poniżej tej listwy "rozejście" poszycia dennego i próbę załatania dziury (czarna wstawka).



W ramach odpoczynku od walki z kadłubem zabrałem się za sterówkę. Projekt nie przewiduje szklenia nadbudówki, ale spróbuje się trochę pobawić :)



To na razie wszystko w tym wejściu antenowym.

--

Post zmieniony (06-10-20 14:51)

 
06-10-20 23:08  Odp: [R] Ścigacz S-4, skala 1/200
TRH 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 25


 - 5

Powodzenia. tylko żebyś nie utknął z tą relacją tak jak ja z jedną taka na chyba już z 10 lat jak mnie jeden taki na PIWKU namówił :P

P.S. Model zdaje się być idealny na moje obecne możliwości czasowe, dużo to ma elementów?

--
Podkarpacka Inicjatywa Wielbicieli Kartonowych Obiektów
TRH Paper Models - facebook

Na warsztacie:
USS "Gambier Bay" (CVE-73)
MiG-29A

 
07-10-20 07:47  Odp: [R] Ścigacz S-4, skala 1/200
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

POWODZENIA !!!

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
07-10-20 08:17  Odp: [R] Ścigacz S-4, skala 1/200
Dziadek-Tadek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

OSTOJA - dzięki za dobre słowo, TRH - coś około 100 części papierowych i jakieś 20 szablonów.
Na szczęście Tomek nie zrobił rzeźni w tej skali, więc takie drobiazgi jak nawiewniki, lufa do Vickersa 2pdr, km-y są do samodzielnego dorobienia.

--
Co by tu jeszcze ... skleić panowie?

 
07-10-20 10:28  Odp: [R] Ścigacz S-4, skala 1/200
Hanys 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


 - 1

Bardzo ładnie wychodzi. Trzymam kciuki. Nie bądź zbyt samokrytyczny. Każdy popełnia błędy. Sztuką jest się z nich uczyć i iść do przodu co czynisz. PS. Gdzie tego moskita można dorwać?

--
----------------------------------------------------------------------------------
Robert Nowak "Hanys" - okręty PMW, IJN i Koninklijke Marine II wojna światowa
----------------------------------------------------------------------------------

 
07-10-20 12:03  Odp: [R] Ścigacz S-4, skala 1/200
Dziadek-Tadek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

Dzięki Hanys za słowa otuchy. Pojęcia nie mam gdzie, kiedy i czy o ogóle będzie wydany. Arkusz z modelem jest "z drukarki" a nie "z wydawnictwa". Dostałem go do przetestowania, co też czynię w miarę moich umiejętności. Może Autor ma jakąś wiedzę na ten temat.
Pozdrawiam.

--
Co by tu jeszcze ... skleić panowie?

 
17-10-20 10:48  Odp: [R] Ścigacz S-4, skala 1/200
crolick 



Na Forum:
Galerie - 5
 

Co było podstawa do stworzenia modelu? W sensie jakie plany?

 
17-10-20 15:33  Odp: [R] Ścigacz S-4, skala 1/200
Dziadek-Tadek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

Crolick to pytanie do projektanta. Ja jestem tylko napędem do nożyczek i dozownikiem kleju.

--
Co by tu jeszcze ... skleić panowie?

 
18-10-20 08:01  Odp: [R] Ścigacz S-4, skala 1/200
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

Bardzo jestem ciekawy jak wyjdzie w końcowym efekcie.
Powodzenia!

Pytanie do Tomka Króla - czy to jednorazowy projekt, czy początek większej serii?

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

 
19-10-20 18:43  Odp: [R] Ścigacz S-4, skala 1/200
Dziadek-Tadek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

Powoli ale do przodu. Udało się jakoś załatać dziurę na dziobie.



Po zrobieniu kadłuba zabrałem się za sterówkę.



Nadbudówkę zamknąłem wnęką sterową (czy jak to się fachowo nazywa). Ster nadrukowany trochę zamaskowałem.



Jak na razie szło dobrze. Za dobrze. Podczas szklenia sterówki z braku SG w żelu użyłem normalnego. I "se popłynął" a co gorsza złapał na fest, odwrotu (bez obawy o zniszczenie sterówki) nie było. Trudno, zdjęcia trzeba będzie robić od dziobu i bakburty.



Teraz dopiero zauważyłem, że dodanie steru nie było dobrym posunięciem. Na jego tle drukowane manetki wyglądały jakoś tak "łyso". A na tle manetek sam ster wyglądał na niedokończoną robotę. Trudno, dodałem manetki.



No i zaczęła się akcja dodawania. Doszły poręcze wokół sterówki.



I koła ratunkowe. Pogrubione trochę bardziej (karton 0,4) niż przewiduje projekt (wycięte koła bez podklejania).



Ten efekt dodawania dodałem na końcu do pokładu (jeszcze bez kleju), ku uciesze mojej i oglądającym na zachętę.



Dalsze praca trwają.

--
Co by tu jeszcze ... skleić panowie?

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024