FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
24-02-16 01:33  [R] Czołg Średni PT-91 "Twardy" MM 10-12/2006 skala 1:25
Jaskoo 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Witam,
W kartonowych potyczkach jestem raczej początkujący, mimo że jakieś 30 lat temu bawiłem się w to dość intensywnie. Jakiś czas temu natrafiłem na wyjątkowe relacje autorstwa Wujka Andrzeja, które to dopiero otwarły przede mną drzwi do modelarstwa kartonowego.

Wybór przypadkowo padł na "Twardego", którego traktować będę jak poligon doświadczalny przed kolejnym projektem, który może uda mi się za parę lat zrealizować

Ale wracając do rzeczywistości, "Twardego" będę sklejał w formie zwaloryzowanej mając do dyspozycji dwa egzemplarze wycinanki. Malowanie ograniczone będzie tylko do delikatnego retuszu. Całą swoją pracę będę dokumentował fotograficznie, także będzie sporo materiału do prezentacji w niniejszej relacji.

Z góry informuję, że z racji innych moich obowiązków, postępy a co za tym i sama relacja mogą posuwać się wolno.



--

 
24-02-16 01:44  Odp: [R] Czołg Średni PT-91 "Twardy" MM 10-12/2006 skala 1:25
Jaskoo 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Pracę rozpoczynam od budowy kół, co związane będzie z przygotowaniem małej linii produkcyjnej, gdyż na początek do wykonania czeka 12 kół nośnych, co tak naprawdę przełoży się na 24-krotne powtórzenie każdej, z potrzebnych do ich ukończenia, operacji.

Przed masową produkcją wykonałem testowe sklejenie jednego koła, celem sprawdzenia jego sklejalności oraz przygotowania procedury masowego montażu. Generalnie, elementy koła spasowane są poprawnie. Natomiast problem stanowić będzie ciągłe uzupełnianie błędów w nadruku kolorów.

Początek budowy i już konieczność maskowania błędów.



--

 
24-02-16 07:47  Odp: [R] Czołg Średni PT-91 "Twardy" MM 10-12/2006 skala 1:25
Grzesiek1066 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Zasiadam z ciekawością :) delikatny retusz ? hm akurat mam go za sobą i może być z tym ciężko, liczne braki i błędy w wycinance mogą zmienić Twoje plany. Niemniej jednak powodzenia w budowie, bo widok sklejonego modelu wynagradza te męki :)

--
Pozdrawiam Grzesiek.

 
24-02-16 11:14  Odp: [R] Czołg Średni PT-91 "Twardy" MM 10-12/2006 skala 1:25
Jaskoo 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Fronty ogumień od samego początku budziły u mnie spore obawy. Miałem tu na myśli wycięcie tych 24 oringów imitujących krawędź kołnierza. Nie byłem tak do końca pewien czy uda mi się uzyskać zadowalającą powtarzalność i dokładność cięcia. Nie mierzyłem dokładnie, ale wycięcie jednego oringu zajmowało gdzieś w okolicach pół godziny wliczając w to przerwy na odpoczynek dla oczu (4 na dzień). Naszczęcie napływ endorfin przy każdorazowym wypadnięciu oringu z półmilimetrowej tektury wynagradzał cały ten trud.



--

 
24-02-16 14:29  Odp: [R] Czołg Średni PT-91 "Twardy" MM 10-12/2006 skala 1:25
Jaskoo 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Podczas testowego sklejania pierwszego koła wyszło mi, że korzystnym będzie przygotowanie paru prostych narzędzi ułatwiających montaż niektórych elementów kół. Przyśpieszą one znacznie proces budowy (przyklejenie całego elementu za jednym razem), a przy okazji widocznie wpłyną na uzyskaną powtarzalność oraz jakość wykonania.

Pierwsze narzędzie posłużyć miało do centrowania oringów na frontach ogumień.



--

 
24-02-16 16:33  Odp: [R] Czołg Średni PT-91 "Twardy" MM 10-12/2006 skala 1:25
Jaskoo 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Grzesiek1066 napisał:

> ... delikatny retusz ? hm akurat mam go za sobą i może być z tym ciężko, ...
>
> --

Mam pełną świadomość, że łatwo nie będzie. Pisząc "delikatny" miałem na myśli: zachowujący w jak największym stopniu oryginalny nadruk.

 
24-02-16 16:44  Odp: [R] Czołg Średni PT-91 "Twardy" MM 10-12/2006 skala 1:25
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Ten model podobno nie należy do udanych, więc możesz mieć ciężkie boje z nim. Osobiście bym się nie podjął wiedząc, ze można zdecydować sie na coś podobnego a jednak znacznie lepiej opracowanego. No ale powodzenia mimo wszystko.

 
24-02-16 17:52  Odp: [R] Czołg Średni PT-91 "Twardy" MM 10-12/2006 skala 1:25
mrówka 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 17
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 0

Ja polecam przejrzenie mojej relacji,z pewnością Ci się przyda,bo niejedna przykra niespodzianka cię czeka.

--
////////////////////////////////////////////////
https://www.facebook.com/Modelarstwo-kartonowe-wgBeaty-338001226312995/
Zapraszam na moją stronkę.

 
25-02-16 09:18  Odp: [R] Czołg Średni PT-91 "Twardy" MM 10-12/2006 skala 1:25
Jaskoo 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Montaż kołnierza przebiegł sprawnie, zgodnie z zasadą: raz posmaruj i raz połącz. Tym razem użyłem lekko zmodyfikowanego narzędzia, które wykorzystane było przy centrowaniu krawędzi kołnierza. Początkowo wewnętrzną opaskę kołnierza planowałem, dla ułatwienia sobie życia, łączyć podczas wklejania na zakładkę, ale ostatecznie zdecydowałem, że zrobię to bardziej precyzyjnie - na styk.

Ostatnie zdjęcie pokazuje przymiarkę na sucho prezentującą efekt maskowania niedoróbki w nadruku.



--

 
25-02-16 11:29  Odp: [R] Czołg Średni PT-91 "Twardy" MM 10-12/2006 skala 1:25
kolejny_cichy   

Witam, wybrałeś bardzo trudny model, przede wszystkim jest źle opracowany i spasowany, że o różnych kolorach nie wspomnę. Walka będzie długa i żmudna, Ale być może efekt końcowy będzie Cię satysfakcjonował. Przejrzyj relację Mrówki, bo jest świetna i bardzo czytelna. Poniżej masz link do mojego modelu, który zrobiony w 2/3 leży od lat i czeka na mój lepszy humor. Znajdziesz tam wszystkie wypisane na bieżąco błędy, które zdołałem wychwycić.
http://www.strefacichego.pl/?module=models&catId=61&modelId=234

pozdrawiam i trzymam kciuki
cichy

P.S. tu masz zdjęcia Twardego w "realu"
http://www.strefacichego.pl/?module=museums&id=11

--
Moja strona: http://www.strefacichego.pl

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024