FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
30-11-17 22:20  [Pytanie] Model parowozu dla powracającego do hobby
Yaxapl   

Witam Wszystkich i dziękuję za przyjęcie do grona forumowiczów.

Pragnę odnowić swoją przygodę z modelarstwem. Dawno temu zaczynałem od kartonówek z MM, potem przyszła pora na plastyk. Na warsztacie była przede wszystkim pancerka w skali 1/35. Pamiętam jak pojawiły się w tej skali niemieckie parowozy Trumpetera i za cel postawiłem sobie ich wykonanie. Niestety życie zweryfikowało moje plany i musiałem się z nimi pożegnać. Ładnych kilka lat nie miałem kontaktu z praktycznym modelarstwem, które w tym czasie przeszło ogromną drogę ku poprawie wszystkich swych aspektów. Oczywiście śledziłem co w trawie piszczy, bo swej pasji nigdy nie zdradziłem, stając się niestety wyłącznie teoretykiem :( W końcu przyszła pora i pojawiły się możliwości powrotu do hobby. Będąc człekiem z natury sentymentalnym chcę rozpocząć od pracy nad którymś z dostępnych na rynku kartonowych modeli parowozów w skali 1/25.
W tym miejscu zwracam się z prośbą do kolegów o radę jak w temacie: który z modeli parowozów dostępnych na rynku polecacie na początek. Nie chodzi o trudność wykonania, manualnie dawałem radę w czasach kiedy do dyspozycji były dwa rodzaje kartonu, żyletki marki Polsilver (Wilkinson był już luksusem) i jedynie słuszny "Butaklej". Przy pancerce lubiłem waloryzować modele, nawet zdążyłem popełnić kilka modeli wykorzystując raczkującą podówczas technologię fototrawienia, więc na tym polu nie powinno być problemów. Kwestie inwestycji w model, też nie stanowią jakiegoś ograniczenia, co więcej chciałbym od razu spróbować sił wykorzystując dostępne elementy waloryzujące itp wycinane laserem. Zdaję sobie sprawę, że takie podejście może się wydawać trochę lekkomyślne, ale mimo wszystko proszę o poważne potraktowanie mojej prośby.

Post zmieniony (01-12-17 10:41)

 
01-12-17 07:29  Odp: Model parowozu dla powracającego do hobby.
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

Myślę, że na początek powinieneś wybrać któryś model Kierownikowy (czyli ze stajni MODELIKA). Są one może mniej rozdetalowane niż te od Adriana Wandtke (wydawnictwo Answer), ale zdecydowanie mają mniej błędów projektowych i edytorskich. Na początek warto wybrać jakiś mniejszy tendrzak (tak na rozgrzekę), bo sklejenie jednego pojazdu zajmie mniej czasu niż lokomotywy i tendra, zatem prędzej Cię ucieszy i podsyci chęć sklejenia kolejnego.

Do dyspozycji dziś masz elementy laserowe (nie tylko koła, ale i sporo części szkieletu i części o skomplikowanych kształtach, pomosty grawerowane, tabliczki itd), kalkomanie (zatem można spokojnie malować cały model) oraz elementy drukowane 3D (nakrętki, pokrętełka, zawory i inne). Jest zatem z czego robić modele :)

Czekam na pierwszą Twoją relację :)

--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

 
01-12-17 10:18  Odp: Model parowozu dla powracającego do hobby.
Yaxapl   

Viking_BB - dziękuję za szybką odpowiedź :)

Przejrzałem dostępne modele i kierując się wskazówkami Kolegi spośród oferty MODELIKA chyba najciekawsze są dwie propozycje:
https://modelik.pl/1518-ferrum-p-1740.html?cPath=25 plus zestaw laserów
oraz
https://modelik.pl/1707-tki1-p-1782.html?cPath=25 plus lasery

Przyznam, że oba mi się podobają, Za Ferrum przemawia krajowe pochodzenie, zaś za T9.1... bardziej "steampunkowy" klimat ;) Zdaję sobie sprawę, że argumentowanie wyboru modelu kierując się jego klimatem nie jest zgodne z regułami modelarstwa redukcyjnego, ale mam nadzieję, że Koledzy wybaczą mi to faux pas :)

--
...nie rób nic na siłę, weź większy młotek...

 
01-12-17 12:22  Odp: Model parowozu dla powracającego do hobby
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

Eeee tam. Sklejasz modele tych urządzeń, które Ci się bardziej podobają :) Modlearstwo to hobby, czyli nie podpada pod przepisy, nakazy itd. Ma cieszyć głownie Ciebie :)

Niestety coraz częściej się o tym zapomina i próbuje to piękne hobby usystematyzować, skategoryzować a nawet "urtendowić" (wybacz pokrakę językową, chodzi mi o to, że jest np. trend na klejenie zardzewiałych porzuconych wraków, i jak ktoś pomaluje "jak z fabryki" to się krzywo "paczają" i na model i na modelarza.

--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

 
01-12-17 13:03  Odp: Model parowozu dla powracającego do hobby
Yaxapl   

Uwagę na temat "modelarskiej poprawności" umieściłem świadomie - jak wspomniałem przez kilka ostatnich lat stałem się, niestety, wyłącznie teoretykiem obserwującym fora i warsztaty innych. To co mnie trochę przeraża, to właśnie owa "poprawność", która często przybiera niezrozumiałe dla mnie formy, ale to temat na zupełnie inny wątek.
Wybaczcie off-topic, już wracam do meritum. Wybór zawęziłem do dwóch potencjalnych kandydatów na wprawkę do powrotu w grono praktykujących modelarzy. Jeśli macie Koledzy jakieś sugestie, propozycje czy uwagi czekam na informacje.

--
...nie rób nic na siłę, weź większy młotek...

 
01-12-17 21:48  Odp: Model parowozu dla powracającego do hobby
kierownik 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

T9.1 też ma krajowy epizod - kilka lat temu remontowali go w Pile ;-) No i w Polsce też były używane. Ferrumek natomiast nie tak do końca jest konstrukcją polską, ale produktem na pewno.

 
02-12-17 12:14  Odp: Model parowozu dla powracającego do hobby
Yaxapl   

Dziękuję za informację. Przyznam, że od razu poczytałem trochę na temat obydwu maszyn i na szybko zapoznałem się z historią ich konstrukcji i kariery ;)
W dalszym ciągu poszukując modelu znalazłem jeszcze jeden: T13 (TKp1) - https://modelik.pl/1701-tkp1-p-1768.html?cPath=25 W odniesieniu do poprzednich dwóch ten mi się najbardziej podoba. Na razie zbieram informacje, więc klamka jeszcze nie zapadła. T13 pojawiła się w tym roku i z tego względu jest mało informacji na temat tego opracowania. Czy macie jakieś uwagi co do tego wydawnictwa ?

--
...nie rób nic na siłę, weź większy młotek...

 
03-12-17 11:14  Odp: Model parowozu dla powracającego do hobby
lajkonik 

 

A może mały "czajniczek"wszyscy tylko duże by sklejali.Sam skleiłem dwa czajniczki i zapewne to nie koniec.Propozycja to oczywiście z Modelika dla Ciebie na początek Borsig Bn 2t lub znany Cn 2t"Las" wszystko w pierwowzorze wyszło spod ręki p.Jana.Myśle że warte rozpatrzenia na początek przygody z parowozami.

--

 
03-12-17 11:54  Odp: Model parowozu dla powracającego do hobby
Yaxapl   

lajkonik: Wielkie dzięki za tą podpowiedź ! Jakoś nie zwróciłem uwagi na te maleństwa :( Szczególnie zainteresował mnie "Las" bowiem tak się składa, że jestem ze Śląska, a aktualnie mieszkam w okolicach zakładów "Orzeł Biały" do których taboru, według opisu w instrukcji, należał wydany model ! :) Później trafił pod skrzydła kopalni "Wawel" w Rudzie Śląskiej, w której mieszkałem kilkanaście lat. Ech... sentymentalny ze mnie człek ! To jest argument stawiający to maleństwo od razu na pierwszym miejscu wśród kandydatów do wykonania. Dodatkowo jego wygląd bardzo mi odpowiada a ilość detali nie sugeruje kilkudziesięciu godzin spędzonych na samym ich wycinaniu.
Proszę wybaczyć lekką niekonsekwencję w podejmowaniu decyzji, ale chciałbym wybrać coś co rzeczywiście będzie dla mnie optymalnym rozwiązaniem.

--
...nie rób nic na siłę, weź większy młotek...

 
03-12-17 16:07  Odp: Model parowozu dla powracającego do hobby
kierownik 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

No to ci jeszcze "domieszam": obojętnie który z moich projektów wybierzesz - wiedz że wszystkie powstały w Rudzie Śląskiej, bo tu mieszkam. Zatem patriotyzm zachowany ;-)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024