FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
12-11-23 13:13  [R/G] SU-25 M1 1:33 GPM
WOJTEK 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6
 

Przedstawiam galerię i krótką historię budowy niedawno skończonego modelu SU-25.
Model powstał na bazie starego projektu wydanego przez GPM (żółta okładka).

Samolot został przerobiony, na tyle na ile mi się udało, do wersji M1 w ukraińskim malowaniu.
Stary projekt miał to do siebie, że był bardzo uproszczony i słabo spasowany.

Dla lepszego efektu zmieniłem kilka rzeczy i zastosowałem kilka dodatków:

• kabina pilota firmy Aires.
• Figurka pilota firmy Aerobonus
• Rurki pilota firmy Profimodeller.
• Turbiny wlotowe silników, trzy małe chwyty powietrza na kadłubie i górna część pylonów pod rakiety R60 firmy Quickboost.
• Rakiety R60 i S-25 oraz wyrzutnie B-8 i B13 firmy Trumpeter (wyrzutnie wymagały modyfikacji w postaci dorobienia rurowych wylotów w przedniej ich części, ponieważ w oryginale były to zwykłe prześwitujące otwory).
• Maski i kalki firmy Foxbot.

Poniżej zdjęcia galerii, a pod galerią krótki opis z przebiegu budowy.







Kilka zdjęć na podstawce:





Opis z budowy modelu.

Wycinanka:



Prawie cały model podklejany dwoma warstwami kartonu:



Całość gotowa na podkład:



Model po nałożeniu podkładu, na którym zostały rozrysowane wszystkie podziały blach.



Początek trochę żmudnej i trudnej roboty.:



Tu jeszcze doklejonych parę rzeczy:



Podkład pod właściwe malowanie:



Kolory bazowe nałożone i pierwsze maskowanie:



Efekt po:



Do nałożenia kamuflażu użyłem masek firmy Foxbot:



Kolejne warstwy:



Efekt malowania:



Tak jak pisałem wcześniej w modelu użyłem gotowego uzbrojenia składającego się z rakiet R60, S-25 oraz przerobionych wyrzutni B-8 i B-13, w których dorobiłem wnętrza otworów wylotowych.
Tradycyjnie z kartonu powstały zbiorniki i pylony z moimi modyfikacjami:



Na koniec kilka zdjęć wnętrza kabiny i pilota, w zamkniętym kokpicie nie są aż tak dobrze widoczne.
Całość ręcznie malowana pędzlem – ciężki temat 😉.
Pilotowi dodałem zamkniętą osłonę i maskę:






I to tyle w wielkim skrócie.
Model budowałem dosyć długo i z przerwami, ostatnio też czekał ze 4 miesiące na kalki i jak tylko doszły zakończyłem budowę.
Teraz można wracać do Shermana.

--

Post zmieniony (12-11-23 19:31)

 
12-11-23 13:44  Odp: [R] SU-25 M1 1:33 GPM
wasia 

Na Forum:
Galerie - 22
 

Efektowny model, bez dwóch zdań. Wykonanie linii podziału wzbudza mój szacunek. Całość rewelacyjna. Jedyne czego mi brakuje to deczko więcej światła na zdjęciach.

--
_ _ _ _ _ _ _
Halifax, Su-37, Su-35, Su-27, Black Widow, MiG-29M, MiG-29A, Mustang, SZD-22 Mucha, Iskra bis DF, Su-27 Fly Model, Su-30MKI, Su-30MK, LIM-2, SBLim-2Art

 
12-11-23 16:37  Odp: [R] SU-25 M1 1:33 GPM
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Kiedyś robiłem w malowanym kartonie. Bywają modele w tej technologii które są udane i napewno twój do takich należy. Udany dobór kamuflażu i uzbrojenia napewno wzmacnia odbiór wyrobu. Naprawdę dobry model.

 
12-11-23 16:48  Odp: [R] SU-25 M1 1:33 GPM
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Ciekawy model i ładne wykonanie.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
13-11-23 08:57  Odp: [R/G] SU-25 M1 1:33 GPM
Jasiek 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2
 

Bardzo fajne połączenie kartonu z dodatkami do modelu plastikowego. Mnóstwo pracy w to włożyłeś i efekt końcowy jest świetny. Gratuluję!

--
Pozdrawiam!

 
13-11-23 08:58  Odp: [R/G] SU-25 M1 1:33 GPM
Kris 



Na Forum:
Relacje w toku - 3


 - 10

coraz więcej modeli hybrydowych. Karton + plastik w tym wypadku. No ale robi wrażenie.

 
13-11-23 14:12  Odp: [R/G] SU-25 M1 1:33 GPM
piotter 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 11
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Zawsze mnie zastanawiało czy warto pakować liczne (i drogie ) dodatki do kartonowego modelu. Tu, jak widzę, było to całkowicie uzasadnione.
Świetny model - gratuluję.

Pytania techniczne żeby za łatwo nie było. ;)
Pisałeś że wszystko podkleiłeś dwiema warstwami kartonu. Jaki to karton? Czy kleiłeś już po uformowaniu segmentów czy zmiejszaleś wręgi? Jaki stosowałeś klej do podklejania - butaprenowaty?

A co mi tam - obejrzę galerie jeszcze raz bo warto. :)

--
Tyle pięknych samolotów do sklejenia...

 
13-11-23 14:46  Odp: [R/G] SU-25 M1 1:33 GPM
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Świetny model! Gratulacje!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
13-11-23 15:02  Odp: [R/G] SU-25 M1 1:33 GPM
kudłaty 



Na Forum:
Relacje w toku - 10
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26


 - 2

Wyszedł kapitalnie!
Gratulacje!

Dla mnie techniki, które opisałeś i taki sposób przeróbki modelu kartonowego to wiedza całkowicie tajemna... szacuneczek :))

Świetny sposób ekspozycji.
Podstawkę (fotkę) sam robiłeś, czy to jakiś gotowiec?

Całość robi piorunujące wrażenie!
Pzdr,

--
"The idea is to die young, but as late as possible"
Ashley Montagu

... A trolla, to najlepiej ignorować :)) ...

 
13-11-23 17:33  Odp: [R/G] SU-25 M1 1:33 GPM
WOJTEK 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6
 

Dzięki za komentarze.

Wasia - niestety tylko wieczorami mam trochę więcej czasu i zdjęcia były robione przy sztucznym świetle.

Piotter - jeśli chodzi o podklejenie poszycia to odrysowywałem oryginalny element i wycinałem w dwóch dodatkowych kopiach. Wszystkie trzy elementy formowałem do porządanego kształtu, te wewnętrzne trzeba oczywiście troszkę skrócić. Podklejałem najpierw jedną później drugą warstwę w już uformowany oryginał. Wymagało to też proporcjonalnego zmniejszenia wręg.
Takie grubsze i sztywniejsze elementy ułatwiają dalszą pracę i w razie czego można coś podszlifować jak by były problemy. A tu niestety było co szlifować bo model miejscami był zbyt kanciasty. Połowę oklejek kadłuba i silników zwęził bym dla uzyskania właściwych, bardziej krągłych kształtów. W tym modelu sporo segmentów jest za długich co trochę psuje sylwetkę. Trochę to próbowałem skorygować przez zaokrąglanie zbyt długich segmentów.
Używam tylko dwóch klei: uniwersalny polimerowy do podklejania i klejenia wszystkiego i cyjanoakrylowy do wzmacniania i drobnicy.

Kudłaty - podstawkę - zdjęcie rozmazał mi szwagier w fotoshopie, wydrukowałem ją na naklejce w drukarni.

--
Pozdrawiam
WOJTEK
---------------------------------------------------
Na warsztacie: SHERMAN "FURY", Fw-190A-8/R8
W przygotowaniu: Tiger I

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024