FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
22-01-16 10:47  [G] Martin PBM Mariner 1:200 Free
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 5
 

Witam,

w przerwie świąteczno-noworocznej postanowiłem odpocząć od moich niszczycieli i skleić sobie taki samolocik.

Samolot jest darmowy i pobrałem go z tej strony:
http://www.papercraftsquare.com/martin-pbm-mariner-bomber-free-aircraft-paper-model-download.html

Model jest w 3 skalach (1:100, 1:144, 1:300) oraz w 5 malowaniach (czarnym, ciemnym niebieskim, jasnym niebieskim, ciemno/jasno niebieskim oraz białym).

Ja wybrałem malowanie ciemno/jasno niebieskie, a aby pasował mi do moich niszczycieli 100 pomniejszyłem do skali 1:200.

Głównym mankamentem tych modelików jest zupełny brak jakichkolwiek wzmocnień – szkieletu, są tu tylko elementy poszycia. Powoduje to, że oprócz wiotkości modelu nie wiadomo też jaki kształt trzeba nadać elementom kadłuba i skrzydeł.

Ja trochę poszperałem w sieci i znalazłem jakieś schematyczne przekroje tej maszyny, na podstawie których dorobiłem wręgi w kadłubie oraz dźwigary w skrzydłach.

Samolocik kleiło się przyjemnie, w niektórych miejscach wymagał docięcia elementów, ale to wynikało bardziej z faktu, iż mogłem źle odwzorować wręgi do danego poszycia.

Kadłub udało mi się skleić czysto i w miarę dobrze, byłem z niego zadowolony, ale przyklejając skrzydła niestety odcisnęły mi się dźwigary, źle je tutaj sobie rozrysowałem i o ile na sucho jakoś to pasowało to przyklejając za mocno docisnąłem i niestety są widoczne przy styku skrzydeł z kadłubem.
No cóż, za jakiś czas spróbuje jeszcze raz zrobić sobie ten samolocik w innym malowaniu, to już wiem gdzie trzeba co zmienić.

Dość już tego pisania, nadszedł czas oglądania:

Gdzieś na Pacyfiku po wodowaniu:



Spotkanie na Pacyfiku Marinera z USS Sims:



Po wystartowaniu, kilka ujęć z przelotu nad niszczycielem:



Zamierzałem podwiesić Marinera w gablocie Simsa, ale niestety się do niej nie mieścił, więc tymczasowo będzie wisiał w gablocie sojusznika HMS Prince of Wales.



A oto mój witacz gości w holu wejściowym, propaguje tym modelarstwo kartonowe wśród gości odwiedzających mój dom ;-)



Polecam ten modelik, na pewno Wam wyjdzie o wiele lepiej niż mi, a pewnie niektórzy zrobią w nim i przeszklenia.
Ja spróbuje jeszcze skleić Catalinke, może wyjdzie mi lepiej niż Mariner.

--

Post zmieniony (22-01-16 10:48)

 
22-01-16 19:52  Odp: [G] Martin PBM Mariner 1:200 Free
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Bardzo fajny i ,,kurdupelek" Mariner i witacz gości :)

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
23-01-16 11:39  Odp: [G] Martin PBM Mariner 1:200 Free
IJN Łukasz 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 1
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Bardzo fajny, silniki się trochę rozjechały ale za to imponujące śmigła w ruchu.
Na pewno popełnię takiego i postawię obok Kawanishi H8K1 również free.

Pozdrawiam.

--
Optymista myśli, że świat stoi do niego otworem,
Pesymista wie co to za otwór ...


W stoczni:
IJN Fuyuzuki

Galerie :

IJN Chikuma ,
IJN Ise , IJN Akagi , IJN Yahagi , IJN Yugumo , IJN Hiei , IJN Ishigaki , IJN Shimushu , IJN Tama , IJN Kiji ,
IJN Kitakami , IJN Akitsushima , IJN Akizuki , IJN Hiburi ,
IJN Hatsushimo , IJN Isuzu .

 
23-01-16 18:04  Odp: [G] Martin PBM Mariner 1:200 Free
Jari 

 

Witacz gości kapitalny. Martin też niczego sobie. Efekt kręcących się śmigieł to własna produkcja? Przydałoby się opracowanie w trzydziestce trójce.

--
Amatorzy zbudowali arkę - profesjonaliści Tytanica.

 
24-01-16 12:19  Odp: [G] Martin PBM Mariner 1:200 Free
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 5
 

Niestety silniki mają zeza rozbieżnego i to jest moja wina - za bardzo tylne krawędzie skrzydeł zbliżyłem do osi kadłuba. Chciałem aby dobrze się skrzydła spasowały z kadłubem a trzeba było podciąć trochę przednie krawędzie i by silniki "patrzyły" do przodu a nie na boki.
Efekt kręcących się śmigieł to moja robota. W modelu są standardowe "statyczne" śmigła, ale u mnie z założenia model miał być podwieszony nad okrętem, więc takie śmigła mi za bardzo nie pasowały. Rozrysowałem sobie więc w komputerze takie powiedzmy śmigła w ruchu i wydrukowałem na foli. Wyszły chyba jednak za słabo widoczne, następnym razem spróbuje zagęścić łuki.

--
"Si vis pacem para bellum"

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024