FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
11-01-08 00:06  [Relacja] Wagon kryty Gbs 1:25 (projekt własny)
Astra28 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 2
Galerie - 8
 

Siemanos.

W ostatnich kilku dniach rozpocząłem budowę 2-osiowego wagonu krytego serii Gbs typ 208 Kf, których wiele jeszcze można spotkać na polskich torach. Były one produkowane na początku lat 80-tych XX wieku. Wagony te przeznaczone są do przewozu ładunków, które muszą być chronione przed działaniem wpływów atmosferycznych oraz do przewozu materiałów sypkich luzem. Ściany boczne posiadają drzwi przesuwne, dwa otwory załadunkowe zamykane klapami z blachy ażurowej i dwa otwory wentylacyjne z żaluzjami. Wagon wyposażony jest w 36 specjalnych zaczepów (kółek uwięziowych). Wnętrze wagonu wyłożone jest sklejką. Długość wagonu ze zderzakami to 14,02 m.



Model będę wykonywał w skali 1:25 korzystając z własnych materiałów źródłowych, pomiarów oraz zdjęć. Długość modelu to 52 cm. Postaram się jak najwierniej odtworzyć oryginał. Zamierzam wykonać kilka części ruchomych (urządzenia cięgłowe, zderzaki, koła, drzwi, zasuwy otworów załadunkowych i wentylacyjnych) co wymaga wykonania wnętrza wagonu. Nie wiem jak długo potrwa budowa, ale jestem dobrej myśli.
Budowę rozpocząłem od wykonania podłogi. Wydruk na papierze A4 musiałem podkleić na jednym kawałku kartonu 1mm. Tradycyjnie wyciąłem otwory na umieszczenie w podłodze dwóch dociążeń od In-Posta. Następnie wydrukowałem deski i nakleiłem je na karton 1mm po czym rozciąłem każdą deskę osobno i ponaklejałem obok siebie na podłogę. W czasie przyklejania desek przypiąłem szpilkami całość do płaskiej deseczki, aby uniknąć zwichrowań. Na deskach jest wydrukowany jedynie wzór słojów, które po pomalowaniu na brązowo/czarno nadadzą delikatną fakturę. Czynność tą powtórzyłem po obu stronach podłogi.



Kolejnym krokiem było wykończenie wewnętrznej strony podłogi. Na końcach każdej deski nagniotłem końcówką pędzelka niewielkie wgłębienie, w które następnie wkleiłem nit. Ostatnią czynnością było pryśnięcie desek wewnętrznych brązową farbą. Na zdjęciu odcień jest przekłamany, więc proszę się tym zbytnio nie sugerować. Z jednej rzeczy nie jestem zbytnio zadowolony. W niektórych miejscach szpary pomiędzy deskami wyszły troszkę zbyt widoczne, ale mam nadzieję, że w gotowym modelu nie będzie się to rzucało w oczy.



--
Pozdrawiam cieplutko wszystkich. Astra28 - Niech karton będzie z Wami :-)
W pracy robię TO, a w domu TO. Moje projekty za FREE
Zapraszam Czechofilów Czeskie klimaty okiem Polaka

 
11-01-08 08:58  Odp: [Relacja] Wagon kryty Gbs 1:25 (projekt własny)
hubertus   

Super! Masz we mnie wiernego kibica, pozdrawiam!

 
11-01-08 10:16  Odp: [Relacja] Wagon kryty Gbs 1:25 (projekt własny)
Wojciech Cięciwa   

I niespecjalnie różnił się od polskich przedwojennych wagonów.
Jedyne zmiany to długość (w przedwojennych) 14400 i wyłożenie wykonane w całości z drewna.
Będę się uważnie przyglądał.

--
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie.
Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę.
I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.

Reinhold Niebuhr

Konradusowy serwer Discorda

 
11-01-08 10:48  Odp: [Relacja] Wagon kryty Gbs 1:25 (projekt własny)
kopajt 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 1

Astra28 - teraz to może za późno, ale przy następnym projekcie spróbuj podłogę zrobić z pasków balsy - po pomalowaniu będziesz miał idealną fakturę prawdziwych desek :)

--
Pozdrowionka - najlepsze modele dopiero przed nami
w produkcji: TITANIC 1:50, NAGATO 1:100, CHINOOK 1:16 i co sobie jeszcze wymyślę ;)
Radomski Klub Modelarsko - Historyczny SOKÓŁ

 
11-01-08 12:58  Odp: [Relacja] Wagon kryty Gbs 1:25 (projekt własny)
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Poprzyglądam się twojej relacji, fajny wagonik. Jakby co mogę pomóc.

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
11-01-08 20:23  Odp: [Relacja] Wagon kryty Gbs 1:25 (projekt własny)
Astra28 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 2
Galerie - 8
 

Siemanos.

Najpierw odpowiedzi.
Kopajt - też myślałem o zastosowaniu oryginalnego materiału: balsy, drewnianych belek czy forniru ... i tu pojawiło się „ale”. Oryginalny materiał jest w skali 1:1, więc nie bardzo (chyba) udałoby się ukazać np. pełny łuk słojów na powierzchni deski bądź co bądź szerokości 6 mm w modelu. Tak więc postanowiłem przy okazji wykonać próbkę malowania wydruku z lasera. Efekt dość fajny, szczególnie w realu, bo na fotce to tego tak dobrze nie widać.
Precyzyjny - jak tylko będę miał z czymkolwiek problem to będziesz pierwszy, który się o tym dowie :)
Do wszystkich - dzięki za zainteresowanie i bardzo proszę o wskazywanie wszystkich popełnianych przeze mnie błędów, dzięki czemu następne modele będą miały szansę, aby wyjść lepiej.

Teraz relacja.
Nie myślcie sobie, że ja tak w ciągu jednego dnia to wszystko zrobiłem. W jeden dzień to tylko posta można napisać :) Zanim będę mógł zrobić pierwsze malowanie na czarno podwozia wagonu musiałem wykonać wszystkie podłużne belki ostoi. Ostoja to ta cała konstrukcja nośna wagonu znajdująca się pod podłogą. W ostoi wyróżniamy: ostojnice (główne belki nośne, do których mocowane są koziołki resorowe), podłużnice (dodatkowe belki wzdłuż wagonu, wewnątrz ostojnic, do których mocuje się koziołki resorowe), ukośnice (belki wzmacniające biegnące ukośnie od połączenia ostojnicy z czołownicą do wnętrza ramy aż po podłużnice), poprzecznice (belki nośne pomiędzy ostojnicami, ułożone poprzecznie), czołownice (masywne belki na końcach ostoi, do których mocuje się zderzaki) oraz dodatkowe wzmocnienia podpodłogowe i zewnętrzny pas krawędziowy.

No dobra dość mądrzenia się, wracajmy do budowy wagonu. W modelu jak dotąd wykonałem ostojnice i cztery górne podłużnice oraz zewnętrzny kątownik. Dodatkowo rozpocząłem zabudowę przestrzeni przeznaczonej pod sprzęg samoczynny. Ze względu na to, że wagon jest dość długi, a przekroje belek niewielkie, miałem drobny problem z ich poprawnym ukształtowaniem, bez skręcenia. Poradziłem sobie z tym wpuszczając do wnętrza belek supergluta i następnie układając belki między dwa drewniane profile kwadratowe 5x5 mm. Po wyschnięciu supergluta efekt był dopuszczalny. Podłużnica ma wymiar: 3x2,5 mm i ok. 500 mm długości.




Do kątownika na krawędzi podłogi przymocowane są deski podłogi. Mocowanie wykonane jest blaszkami z płaskownika skręconymi z deskami. Wymiar tego elementu w modelu: blaszka 3,2x1,6 mm, nakrętka 0,7 mm, oba elementy grubości 0,44 mm. W dniu dzisiejszym pozostało mi jeszcze do wycięcia i wklejenia ok. 100 nakrętek. Jutro mam zamiar wykonać pierwsze pryśnięcie na czarno. Jak to wyszło pokażę w poniedziałek.



--
Pozdrawiam cieplutko wszystkich. Astra28 - Niech karton będzie z Wami :-)
W pracy robię TO, a w domu TO. Moje projekty za FREE
Zapraszam Czechofilów Czeskie klimaty okiem Polaka

 
17-01-08 19:32  Odp: [Relacja] Wagon kryty Gbs 1:25 (projekt własny)
Astra28 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 2
Galerie - 8
 

Siemanos.

No to kolejna odsłona mojej zabawy z wagonem krytym. Przed pierwszym malowaniem podwozia musiałem jeszcze wykonać poprzecznice, które zamontowałem na górnych podłużnicach.



Następnie zamontowałem belki w podwoziu i po pomalowaniu otrzymałem coś takiego. Na zdjęciach nie bardzo widać odcień koloru jakim malowałem. Bazą był kolor czarny (satyna), do którego dodałem ok. 15% brązu, a następnie niewielkie ilości białego, kremowego oraz srebra. Uzyskany odcień można by nazwać antracytem, ale kolor ten na zdjęciach zachowuje się bardzo dziwnie, choć na żywo prezentuje się całkiem, całkiem.




Krawędzie podłogi wyglądają mniej więcej tak.



Jako, że zostało mi jeszcze trochę czasu (oraz natchnienia) wykonałem widły maźnicze oraz sprzęgła łubkowe, które połączą urządzenia cięgłowe. Sprzęgiełka tymczasowo są na patyczku średnicy 2mm.



--
Pozdrawiam cieplutko wszystkich. Astra28 - Niech karton będzie z Wami :-)
W pracy robię TO, a w domu TO. Moje projekty za FREE
Zapraszam Czechofilów Czeskie klimaty okiem Polaka

 
17-01-08 21:11  Odp: [Relacja] Wagon kryty Gbs 1:25 (projekt własny)
uboottd 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Myślisz może o wydaniu tego cuda ? Można by bardziej zróżnicować składy w 1:25 ;)

 
19-01-08 18:07  Odp: [Relacja] Wagon kryty Gbs 1:25 (projekt własny)
Schiller 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 1

Rewelacja!!!
Trzymam kciuki i czekam na kolejne części relacji z budowy.

--
NACHTFLUG
Sklejam Shidena z tego Wydawnictwa

 
27-01-08 21:56  Odp: [Relacja] Wagon kryty Gbs 1:25 (projekt własny)
Astra28 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 2
Galerie - 8
 

Siemanos.

Niestety nie mam zamiaru wydać tego wagonu, bo buduję go zupełnie dla siebie bardziej jako rozgrzewkę przed poważniejszym projektem EDK 80/1 w skali 1:25 wraz z towarzyszącą platformą 4Z.

Jako, że w zeszłym tygodniu było cieniutko z czasem udało mi się jedynie pomalować pokazane poprzednio elementy. Malowanie jest wstępne, więc w niektórych miejscach mogą wystąpić niedokładności.



Dodatkowo powstało 8 koziołków resorowych oraz cztery maźnice.


A tak mniej więcej tak wyglądają złożone ze sobą widły maźnicze oraz maźnica. Wg mnie efekt jest zadowalający.



W następnej kolejności zamierzam wykonać urządzenie cięgłowe wraz z cięgłami długimi oraz mocowanie mechanicznego układu hamulca zespolonego.

--
Pozdrawiam cieplutko wszystkich. Astra28 - Niech karton będzie z Wami :-)
W pracy robię TO, a w domu TO. Moje projekty za FREE
Zapraszam Czechofilów Czeskie klimaty okiem Polaka

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024