FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
21-12-14 18:45  [G] Curtiss 75 Hawk 1:33 Wyd. Mata '87
kudłaty 



Na Forum:
Relacje w toku - 10
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26


 - 2

Witam,
Curtiss 75 Hawk Wydawnictwo "Mata" 1987 rok.
Model o znaczeniu sentymentalnym. Jak sobie dobrze przypominam był to pierwszy model kartonowego samolotu, który udało mi się skleić - ze skutkiem raczej opłakanym... :)
Pierwsze podejście miało miejsce zaraz po wydaniu, czyli jakoś tak w 1987r. A wstępnie kojarzyłem rok 1992...

Za pośrednictwem antykwariatu jednego z obecnych wydawnictw, wycinanka ponownie wpadła mi w łapki. Ostatnio trafiła na warsztat - matę, znaczy się :)

Okładeczka:


Założenie było proste: skleić model tak jak go wydawca zaprojektował. Bez gonitwy za realizmem, bez przeglądania ton materiałów w necie itd.

Nie zależało mi na modelu Curtiss'a 75 :) Zależało mi na TYM modelu Curtiss'a...


Ale do rzeczy.
Wymęczyłem coś takiego:


Zastosowałem mały taktyczny wybieg i ciąłem karton po zewnętrznej stronie obrysu (dosyć grubego, miejscami, obrysu...). Dzięki temu uzyskałem zapas powierzchni elementów w razie problemów oraz retusz krawędzi ograniczyłem w zasadzie do koloru czarnego.
Retusz części w kolorze wycinanki, to byłby obłęd... Brakło by palety kolorów chyba ... :)



Model wydrukowany został na kartonie typu pancernego. Po obustronnym caponowaniu, karton zpancerniał jeszcze bardziej. Gotowym modelem można gwoździe wbijać :)



Model wykonany jest w 97% z części wycinankowych. Bez kopiowania, drukowania, skanowania itp.
Pozostałe 3%, to lufy km-ów i rurka Pitota, które zrobiłem z cienkiego papieru zawartego w opracowaniu. Celownik przed owiewką wykonałem od podstaw.
Jedynie do wykonania anteny, orygi
nalny element musiałem rozwarstwić żeby uzyskać jako taki efekt.



Karton pomimo pieczołowitego miętolenia na łukach raczył delikatnie się pozałamywać - szczególnie widać to na usterzeniu.
Opracowanie nie zawierało kilku części. M.in. klap tylnego podwozia, osłon kół głównych... Nie dorabiałem ich...



Połączenie skrzydło-kadłub w jednym miejscu, po prawej stronie, wymagało bardziejszego retuszu.



W przedniej części tych elementów konieczne były dodatkowe wstawki.
Biały nalot na szybach, to efekt działania SG... Niestety...

Jednak, pomimo wszystko, to pewnie dziwnie zabrzmi, ale miałem wielką frajdę podczas pracy nad tym modelem :-))

Pozdrawiam,


--

Post zmieniony (28-12-14 12:19)

 
21-12-14 19:06  Odp: [G] Curtiss 75 Hawk 1:33? Wyd. Mata '92
MarcinS 

Na Forum:
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 4

Fajnie wyszedl!!! Dla mnie tez to byl moj pierwszy model z kartonu. Klejony zaraz po wydaniu:)!

--
pozdrawiam,
MarcinS

 
21-12-14 19:26  Odp: [G] Curtiss 75 Hawk 1:33? Wyd. Mata '92
Adam Cook - bomb 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 62


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 10


 - 25

Pamiętam go. Chyba mój pierwszy model w ogóle, chociaż go nie skleiłem do końca. Potem jeszcze ze 2-3 razy szedł pod nożyczki,
Dziękuje za świetny model i galerię i powrót do przeszłości.
Adam

--
<<<Wszystko co jeździ , a w szczególności po szynach , RULEZZZ>>>

 
21-12-14 19:30  Odp: [G] Curtiss 75 Hawk 1:33? Wyd. Mata '92
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Wzruszyłem się!
Też go wtedy kleiłem-zaraz po ukazaniu się na ( wygłodniałym) rynku...


--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
21-12-14 19:34  Odp: [G] Curtiss 75 Hawk 1:33? Wyd. Mata '92
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

Super! Bardzo lubię stare klimatyczne modele - zwłaszcza klejone "z pudła" :) Bardzo fajny!

 
21-12-14 19:59  Odp: [G] Curtiss 75 Hawk 1:33? Wyd. Mata '92
mondo   

Taa,super oldskool:),co do wydania to raczej nie był to 1992,ja go kupiłem w kiosku Ruchu w 1987...

 
21-12-14 20:02  Odp: [G] Curtiss 75 Hawk 1:33? Wyd. Mata '92
Qba 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Myślę że w Wikipediui jest tu błąd, rozpiętość Hawka to 11m, więc skala się zgadza. Hawk wcale nie był mały.

--

__________________________________________________________________

Nie mów że nie masz czasu, tylko że masz inne priorytety.

GG 227079

 
21-12-14 20:03  Odp: [G] Curtiss 75 Hawk 1:33? Wyd. Mata '92
Ramolot 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Bardzo fajny model, ale wymiary samolotu podałeś chyba za Wikipedią? Tam jest błąd, podają rozpiętość 8,73 m i długość 11,67 m, a przecież widać że rozpiętość jest większa od długości. Zamienili te wartości miejscami, zdaje się. Morgała podaje rozpiętość 11.4 m, Szewczyk 11,38 m, a więc model jest jednak zbliżony do skali 1:33 :)

--

 
21-12-14 20:43  Odp: [G] Curtiss 75 Hawk 1:33? Wyd. Mata '92
kudłaty 



Na Forum:
Relacje w toku - 10
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26


 - 2

Ech... ja kudłaty - durnowaty...
Dane podałem za wikipedią, za bardzo się nad nimi nie zastanawiając.

Poprawiłem stosowne dane w galerii.

Pzdr,

--
"The idea is to die young, but as late as possible"
Ashley Montagu

... A trolla, to najlepiej ignorować :)) ...

 
21-12-14 20:59  Odp: [G] Curtiss 75 Hawk 1:33 Wyd. Mata '92
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Dołączam do gratulacji oraz do klubu tych modelarzy, dla których Hawk był pierwszym modelem kartonowym. Swojego też nie ukończyłem, ale mam w swoich zbiorach 2 egzemplarze, więc może niedługo... Odnośnie daty wydania modelu - również skłaniam się ku dacie 1987-88; jak go kleiłem to byłem w 2 lub 3 klasie podstawówki, a kosztował całe 245 zł.

--
http://messer.cba.pl

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024