FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 6Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
19-07-07 10:37  [R/G]- project własny- Działo samobieżne ASU 85
MichalR 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 19
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Witam serdecznie

Chciałbym dzisiaj rozpocząć kolejną relację z budowy.

Od dłuższego czasu chodził za mną model rosyjskiego działa samobieżnego ASU 85 w malowaniu używanym przez 6 Pomorską Dywizję Powietrzno-Desantową. Jest to pojazd wyglądający troszkę inaczej niż klasyczne czołgi lub działa samobieżne.



Dawno, dawno temu GPM wydał model tego działa (nr 118) i postanowiłem go zrobić. Jak na tak wiekowe wydanie model wydawał się dobrze rozrysowany (cienka kreska i wiele szczegółów).



Ja oczywiście planowałem dodanie troszkę od siebie (nowe gąsienice z pojedynczych ogniwek, druty, nowe koła napędowe i inne szczegóły). Zacząłem zbierać materiały i tu niespodzianka. Udało mi się znaleźć zaledwie kilkanaście nadających się do czegoś zdjęć. Ale znalazłem plany tego działa (z jakiegoś wydawnictwa, Modelarz?) a wizyta w Muzeum Wojska Polskiego dostarczyła mi porcję zdjęć. Po porównaniu planów z wydawnictwem okazało się, że kadłub modelu z wydawnictwa jest za krótki o ok. 1cm! Pomijam duże uproszczenia dolnej części kadłuba. I tak miałem, praktycznie nowe podwozie, nowe gąsienice i uproszczony kadłub.

Długo wahałem się ale pod naciskiem kolegi QNia postanowiłem, że jest to dobra okazja sprawdzeniu się w budowie modelu od początku. I tak się zaczęło projektowanie i budowa od zera.

Trochę informacji o tym pojeździe:
Powstanie działa samobieżnego ASU - 85 było następstwem analizy działań wojsk powietrznodesantowych i zagrożeń w obszarze desantowania, oraz wprowadzeniu do uzbrojenia armii b. ZSRR samolotów transportowych do przewozu i desantowania ładunków o dużych wymiarach (AN-12, AN-22).
Lekkie działo samobieżne ASU - 85 jest wyspecjalizowanym wozem bojowym przeznaczonym do zwalczania broni pancernej przeciwnika, umocnień i punktów oporu. Cechą charakterystyczną działa jest silne uzbrojenie (armata 85 mm D-700) oraz możliwość działania również w nocy, dzięki zamontowanym urządzeniom celowniczym. Mimo, że w budowie zastosowano wiele sprawdzonych elementów pływającego czołgu PT-76 działo samobieżne nie zostało przystosowane do pływania. Ze względu na ciężar, ASU - 85 jest transportowane drogą lotniczą w rejon opanowany przez oddziała pierwszego rzutu (np. lotniska).
W Polsce użytkownikiem lekkiego działa samobieżnego ASU - 85 była 6 Pomorska Dywizja Powietrzno-Desantowa. W latach siedemdziesiątych ze względu na wysokie koszty utrzymania oraz wprowadzenia nowych wozów piechoty rozpoczęto wycofywanie lekkiego działa samobieżnego z uzbrojenia.

Dane techniczne działa pancernego ASU-85:
Wymiary : dług. całkowita 8,44 m (kadłuba 6,24 m), szer. 2,97 m, wys. 1,94 m
Cieżar: 15,5 t
Pancerz: spawany z płyt walcowanych o grubości od 15 do 40 mm
Silnik: wysokopreżny 6-cyl. o mocy 240 KM
Predkość: 45 km/h
Zasieg: 360 km
Zapas paliwa: 250 l
Załoga: 4
Uzbrojenie: 1 armata D-70 kal. 85 mm, 1 km PKT kal. 7,62 mm
Zapas amunicji: 40-45 pocisków do armaty i 2000 do km

Prace nad modelem są już trochę zaawansowane. Mam rozrysowany kadłub, większość detali, koła nośne i gąsienice (mady by QŃ). Mam też trochę elementów zrobionych, ale zacznę od kadłuba. Nie ma on klasycznych wręg. Postanowiłem, że poszczególne płyty będą naklejane na 1mm tekturę i sklejane razem po zeszlifowaniu krawędzi. Jedynym miejscem, gdzie będą wręgi to spód kadłuba ze względu na jego nietypowy kształt - dno jest faliste. Rozpocząłem od spodniej części (poniżej linii błotników) ze względów na kształt kadłuba. Jak widać na poniższych zdjęciach jest tam wiele wnęk (na wałki skrętne i amortyzatory) a i ilość płaszczyzn też nie jest mała. Gdy wnęki były gotowe wkleiłem wałki skrętne.



C.d.n.

--



Post zmieniony (19-07-07 22:52)

Post zmieniony (17-09-14 21:43)

 
19-07-07 11:35  Re: [Relacja - project własny] Działo samobieżne ASU 85
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

No, nareszcie :))

Pokaż ludziom gąski, niech się podłamią, co potrafisz zrobić ;) - bo narysować można wszystko w x-krotnym powiększeniu.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
20-07-07 11:11  Re: [Relacja - project własny] Działo samobieżne ASU 85
MichalR 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 19
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Gdy spód kadłuba był prawie gotowy zająłem się górną jego częścią. Na początek płyty przednie górna i dolna.



Teraz płyty boczne i górne.





I na koniec tył oraz faliste dno z włazem ewakuacyjnym.




Podstawowa bryła kadłuba jest już skończona teraz czas na podwozie. Równolegle z kołami będę robił ogniwka gąsek.

C.d.n.

--
Gotowe: ASU 85,Orzeł, Putiow-Garford, M113 A1, Type 94, SU-101, Ka-Mi Type 2

 
20-07-07 12:04  Re: [Relacja - project własny] Działo samobieżne ASU 85
PiterATS 

Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

Model zapowiada się bardzo interesująco. Czy planujesz go wydać w jakimś wydawnictwie?

--

 
24-07-07 08:57  Re: [Relacja - project własny] Działo samobieżne ASU 85
MichalR 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 19
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

To teraz parę słów o gąskach. Oczywiście zaprojektował je QŃ. Jak je dostałem to na początku był oczopląs, potem śmiech i myśl "daruję sobie". Ale potem zabrałem wydruk na nasze spotkanie QWKAKa i powiedziałem QNiowi jak narysowałeś to teraz sklej. I co? I skleił. Wszedł mi na honor i musiałem sklejać te drobiazgi. Tyle historia.

Pojedyncze ogniwo składa się z 19 części a ogniwek jest 186 + 2 zapasowe. W sumie 3572 części.



Po wycięciu i ukształtowaniu ogniwek rozpocząłem ich sklejanie:




Po sklejeniu ogniwa wyciąłem otwory na zęby koła napędowego i odciąłem boczne fragmenty. A tutaj są wszystkie (19) elementy pojedynczego ogniwa:



Następnie przyklejałem: dwa elementy "bieżnika" z krótszej strony, dwa z powierzchni, następne siedem z dłuższej strony ogniwa, dwa "skrzydełka" po bokach i na koniec drucik.




Następnie skleiłem zęby ogniwa, które przykleiłem do ogniwa.



Gotowe ogniwa:



Prace nad gąskami mam zaawansowane w ok. 50%, co oznacza, że mam już sklejone i częściowo wycięte główne powierzchnie ogniw, wycięte i ukształtowane wszystkie "skrzydełka" (te szare elementy z rysunku), wycięte wszystkie elementy bieżnika oznaczone zielonym i fioletowym(?) kolorami i kilka gotowych ogniwek. Trochę czasu potrzeba by je wszystkie skończyć i będę je sklejał równolegle z innymi elementami modelu.

C.d.n.

P.S. PiterATS: nie myślałem o tym. Robię ten model dla siebie. Jak na razie.

--
Gotowe: ASU 85,Orzeł, Putiow-Garford, M113 A1, Type 94, SU-101, Ka-Mi Type 2

 
24-07-07 13:05  Re: [Relacja - project własny] Działo samobieżne ASU 85
AT-ST vel. Jacek 

Na Forum:
Galerie - 1
 

piekne gąski - ale rozrzedź nieco farbkę bo "bobki" się robią...

--
UCZESTNIK PROJEKTU łSM - USS MISSOURI 1/100

 
24-07-07 13:34  Re: [Relacja - project własny] Działo samobieżne ASU 85
Rylec 



Na Forum:
Galerie - 3


 - 5

Pojedyńcze ogniwo ma 19 elementów.....ughh, niezła jazda.
Jeszcze nie jestem gotowy na takie akcje ale popatrzeć zawsze mogę ::)

--
coś się kończy, coś się zaczyna

 
24-07-07 13:57  Re: [Relacja - project własny] Działo samobieżne ASU 85
milo93 

 

Co prawda jestem początkujący i niewiele wiem, ale model zapowiada się obiecująco. Na prawdę podziwiam was za cierpliwość przy gąsienicach i jestem ciekawy dalszego ciągu projektu :)

 
03-08-07 10:59  Re: [Relacja - project własny] Działo samobieżne ASU 85
MichalR 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 19
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Witam,

Czas na update. Dzisiaj pokażę nowe trzy elementy. Pierwszy to rura wydechowa. Wygląda troszkę nietypowo, ponieważ jest to prostokątny kanał wylotowy który tylko trochę wystaje z tyłu kadłuba. A wygląda ona tak:


Drugi element to mechanizm napinający gąsienicę i mocowanie przedniego koła. Trochę miałem z nim zabawy, ale na koniec jestem z niego zadowolony. Gotowe elementy jeszcze na macie i już na kadłubie:


I na koniec błotniki. Niby nic, ale zmieniły troszkę dotychczasowy wygląd modelu. Mam nadzieję, że tłoczenia na przedniej części błotników będą widoczne po pomalowaniu.


C.d.n.

--
Gotowe: ASU 85,Orzeł, Putiow-Garford, M113 A1, Type 94, SU-101, Ka-Mi Type 2

 
14-08-07 00:27  Re: [Relacja - project własny] Działo samobieżne ASU 85
MichalR 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 19
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Witam,

Kolejny etap prac za mną. Zrobiłem i przykleiłem wszystkie wahacze.
wahacze o przekroju elipsy są mocowane do ściętego stożka. Żeby zachować wszystkie kąty posłużyłem się małym szablonem:


Kolejny szablon (jednocześnie podstawa robocza pod model) zrobiłem żeby zamocować wahacze na jednakowej wysokości i odchyleniu od kadłuba:


A to szczegóły wahaczy:



i widok ogólny:


Jeszcze pozostały mi do zrobienia dwa drobiazgi do zawieszenia: sprężyny i "odbojnik" na końcu zewnętrznych wahaczy.
W następnym odcinku pokażę koła nośne, które powoli kończę.

C.d.n.

--
Gotowe: ASU 85,Orzeł, Putiow-Garford, M113 A1, Type 94, SU-101, Ka-Mi Type 2

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 6Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024