FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
03-01-09 17:10  [Relacja] sponsorowana w 50%, czyli Sd.Kfz.9 FAMO Angraf 5/2005
DarkLord 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 1

Witam w kolejnej mojej relacji.

Tym razem na warsztacie wylądował Sd.Kfz.9 FAMO z wydawnictwa Angraf. W zasadzie będziemy mieli do czynienia z 2 modelami, gdyż posiadam 2 egzemplarze wycinanki(tutaj wielkie brawa i podziękowania dla sklepu Paper-Hobby) Generalnie prace odbywają się w takim trybie, że najpierw wykonuję elementy dla pierwszego pojazdu, a później wyłapując błędy zabieram się za drugi model, który jest finalnym, docelowym prezentem dla mojej drugiej połówki :) Natomiast pomysł budowania 2 modeli pojawił się po przejrzeniu nieukończonych relacji i nieprzychylnych głosów pod adresem tego opracowania. Dlatego, jeżeli uda się ukończyć oba modele, będzie dobrze, w przeciwnym wypadku postaram się dociągnąć do końca przynajmniej jeden.

Teraz może nieco o samym modelu:
Niemiecki ciężki ciągnik półgąsienicowy Sd.Kfz. 9 FAMO
Skala: 1:25
Ilość arkuszy z elementami: 34 B4
Ilość arkuszy z instrukcją i opisem budowy: 37 B4
Stopień trudności: 5/5

Ilość arkuszy i stopień trudności mówią same za siebie: porywam się z motyką na słońce :) Pół biedy, gdy przy takiej ilości elementów klejenie byłoby bezproblemowe, a po pierwszym starciu mogę powiedzieć, że walka będzie od pierwszego do ostatniego elementu.
Niespodzianką jest element 1aP/L i jego zaginane oklejki jedna jest wyprofilowana w prawo, natomiast druga w lewo. Na szczęście można je rozciąć i zamienić miejscami(tzn element prawy na lewo, a lewy na prawo) i jest git. O słynnym będzie "gdzie jest mój 1mm oklejek ramy???" chwilowo nie wspominam bo nie wiem co z tym zrobić. W egzemplarzu testowym obciąłem nadmiarowy kawałek 1aP/L i czekam na dalszy rozwój sytuacji. W każdym razie nie widzę klejenia tego modelu w standardzie, dlatego moje będą malowane(i tak czuję się jak barbarzyńca tnąc oryginały tych wycinanek)

Chwilowo starczy opisu i przejdźmy do tego co najważniejsze w relacji, czyli fotki:
Famo x2 i ogólny widoczek


Detale:


Tutaj pozostawiłem nieco dłuższe oklejki, gdyż przymierzając, wyszły one nieco przykrótkie w oryginale


--
Ukończono:
PzKpfw I Ausf. A, 4TP, Sturmtiger(99%), E-10
Na warsztacie:
Sd.Kfz. 9 FAMO

 
08-03-09 21:01  Odp: [Relacja] sponsorowana w 50%, czyli Sd.Kfz.9 FAMO Angraf 5/2005
DarkLord 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 1

Witam w kolejnym odcinku relacji.

Od ostatniej odsłony minęło już trochę czasu i pora pokazać postęp zakładów Famo Werke.

Szara "jedynka" wygląda obecnie tak:



Natomiast "dwójka":



Może nie wygląda to imponująco, ale dotychczas położona została jedna warstwa farby w celu wygładzenia powierzchni i impregnacji przed późniejszym malowaniem. Co do samej wycinanki to jedynie w elemencie 1p były nieco przykrótkie oklejki. Reszta nie sprawiła większych problemów, bądź były to błędy na tyle małe, że nie zostały w pamięci na dłużej. Patrząc z perspektywy czasu i specyfiki samej konstrukcji warto zwrócić szczególną uwagę na pasowanie elementów ramy. Jako, że symetria całości będzie wynikała z ułożenia 2 równoległych elementów, przestrzegam, przed zrobieniem tego, co sam zrobiłem w "jedynce" - połączenia tych 2 elementów za pomocą zestawu elementów nr 7 bez uprzedniego sprawdzenia, czy wszystko jest ok. U mnie zakończyło się to demontażem i ponownym składaniem całości do kupy :/ Mam nadzieję, że w "dwójce" nie popełnię tego błędu.

Aktualnie zabieram się za uzupełnianie kolejnych elementów wewnątrz ramy, a później zobaczymy co dalej ;)

c.d.n.

--
Ukończono:
PzKpfw I Ausf. A, 4TP, Sturmtiger(99%), E-10
Na warsztacie:
Sd.Kfz. 9 FAMO

 
10-03-09 23:37  Odp: [Relacja] sponsorowana w 50%, czyli Sd.Kfz.9 FAMO Angraf 5/2005
DarkLord 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 1

Mały update:





Cudów nie ma...
...tragedii też ;)

c.d.n.

--
Ukończono:
PzKpfw I Ausf. A, 4TP, Sturmtiger(99%), E-10
Na warsztacie:
Sd.Kfz. 9 FAMO

 
10-03-09 23:40  Odp: [Relacja] sponsorowana w 50%, czyli Sd.Kfz.9 FAMO Angraf 5/2005
Kwiatek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 5

Ciekawie ta rama wygląda, a resory też Cię męczą jak i mnie?

--
Malowaniu modeli mówię głośne TAK ;-)

Zakończone: T-40, Przodek
Nowe: T-26, Monitor "Warszawa"

 
11-03-09 21:06  Odp: [Relacja] sponsorowana w 50%, czyli Sd.Kfz.9 FAMO Angraf 5/2005
DarkLord 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 1

Kwiatek napisał:

> Ciekawie ta rama wygląda, a resory też Cię męczą jak i mnie?

Szczerze mówiąc, raczej nie. Element jak każdy inny. Jeżeli pasuje, jest git, jeżeli nie, albo ja coś spsuję, to zrobię sobie jeszcze raz. Iterację powtarzam do spełnienia warunku zadowolenia :)

--
Ukończono:
PzKpfw I Ausf. A, 4TP, Sturmtiger(99%), E-10
Na warsztacie:
Sd.Kfz. 9 FAMO

 
17-03-09 21:13  Odp: [Relacja] sponsorowana w 50%, czyli Sd.Kfz.9 FAMO Angraf 5/2005
DarkLord 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 1

Kolejna aktualizacja.

Tym razem do kupy skleiłem 2 połówki ramy "dwójki". Brakuje jeszcze belki przedniej, natomiast tylna jest zamocowana "na styk" i czeka na finalną obróbkę.





c.d.n

--
Ukończono:
PzKpfw I Ausf. A, 4TP, Sturmtiger(99%), E-10
Na warsztacie:
Sd.Kfz. 9 FAMO

 
21-03-09 22:02  Odp: [Relacja] sponsorowana w 50%, czyli Sd.Kfz.9 FAMO Angraf 5/2005
DarkLord 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 1

Czas na cotygodniowy update:





Jak widać obie ramy zostały definitywnie poskładane do kupy. Następny krok to kolejne elementy wewnątrz ramy i most przedni.

c.d.n.

--

Ukończono:
PzKpfw I Ausf. A, 4TP, Sturmtiger(99%), E-10
Na warsztacie:
Sd.Kfz. 9 FAMO

Post zmieniony (21-03-09 22:42)

 
29-03-09 21:37  Odp: [Relacja] sponsorowana w 50%, czyli Sd.Kfz.9 FAMO Angraf 5/2005
DarkLord 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 1

Witam w kolejnym odcinku.

Dziś przedstawiamy bałagan zwany mostem przednim(a w zasadzie nieposkładane do kupy półprodukty). Coś się dzieje, ale wielkich postępów nie ma. Ogólnie ten fragment modelu dał(i cały czas daje) mi w kość.



Teraz mam pytanie: lepiej będzie pomalować całość suchym pędzlem i męczyć się z taką powierzchnią, czy pomalować całość aerografem, natomiast detale suchym pędzlem? W przypadku malowania aerografem pojawia się pytanie, ile to jest "całość", jak zamaskować elementy, które będą w kolorze innym niż bazowy i wreszcie kiedy pomalować drobne elementy?

c.d.n.

--
Ukończono:
PzKpfw I Ausf. A, 4TP, Sturmtiger(99%), E-10
Na warsztacie:
Sd.Kfz. 9 FAMO

 
29-03-09 21:46  Odp: [Relacja] sponsorowana w 50%, czyli Sd.Kfz.9 FAMO Angraf 5/2005
Kwiatek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 5

Mam ten sam problem - kolor resorów nie będzie się pokrywał z kolorem reszty elementów pod- i nadwozia. W tym wypadku po prostu najpierw maluje resory, później resztę i dopiero wtedy sklejam... innego 'czystego' wyjścia nie widzę.

--
Malowaniu modeli mówię głośne TAK ;-)

Zakończone: T-40, Przodek
Nowe: T-26, Monitor "Warszawa"

 
29-03-09 21:54  Odp: [Relacja] sponsorowana w 50%, czyli Sd.Kfz.9 FAMO Angraf 5/2005
DarkLord 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 1

Wszystko ładnie, pięknie, ale resory to najmniejszy problem, który już rozwiązałem. Problemem będzie silnik, skrzynia biegów, wydech i cała reszta "bebechów". Tym bardziej, że nawet elementy w kolorze bazowym będą montowane już po montażu elementów w innym kolorze.
Ewentualnym rozwiązaniem będzie malowanie "jak się da" a później pokrycie całości warstwą lakieru matowego... Jednak, jako że całość nie była impregnowana, efekty mogą być takie sobie. I koło się zamyka.

--
Ukończono:
PzKpfw I Ausf. A, 4TP, Sturmtiger(99%), E-10
Na warsztacie:
Sd.Kfz. 9 FAMO

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024