FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
01-01-16 14:04  [N] OKRĘTY – waloryzacja modeli – ELEMENTY ŻYWICZNE, WYDRUKI 3D
SZKUTNIK 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

AHOJ!
Na wielu konkursach, podczas spotkań modelarskich bardzo często można usłyszeć rozmowy na temat różnych dodatków do modeli kartonowych.
Jedni modelarze przyjmują wszelkie dodatki do modeli z wielkim entuzjazmem. Dyskutując o nich wpadają w zachwyt. Wyliczają liczne zalety elementów dodatkowych. Drudzy sklejacze kartonówek zachowują się wręcz przeciwnie. Bronią modelarstwa kartonowego rękami i nogami przed wszelkimi „nowinkami technicznymi”. W dodatkach do modeli widzą samo zło na profanacji modelarstwa kartonowego kończąc. Jest również spora grupa modelarzy, którzy do tematu dodatków do modeli kartonowych podchodzą w sposób racjonalny, bez emocji. Po prostu fajnie, że są one dostępne na rynku. Cieszą się, że jest coraz większy wybór i każdy kto ma ochotę może z nich skorzystać przy budowie własnych modeli.
Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach, gdzie na rynku modelarskim wybór wycinanek jest bardzo duży, a czasu na sklejanie ulubionych modeli kartonowych mamy niestety coraz mniej, dodatki do modeli w znaczny sposób przyśpieszają ich budowę. Wraz z najnowszymi zdobyczami techniki w obrębie grafiki i projektowania komputerowego oraz możliwościami dotarcia do publikacji, dokumentacji modele kartonowe są na coraz wyższym poziomie. Modelarze także mają coraz większe wymagania wobec modeli kartonowych.
Jeszcze nie tak dawno na forach modelarskich „grzmiało”, gdy zaczęły pojawiać się na rynku modelarskim pierwsze dodatkowe elementy wycinane laserem. Dziś szkielet kadłuba wycinany laserowo możemy dokupić praktycznie do każdego modelu. Jest to już standard wydawniczy.
Papier ze względu na swoje ograniczone właściwości fizyczne przestaje być wystarczającym materiałem do budowy modeli. Nie wszystkie detale modelu jesteśmy w stanie z niego precyzyjnie wykonać. Powoli zaczynamy oswajać się z różnymi, innymi dodatkami do modeli kartonowych: drewniane maszty, elementy fototrawione, toczone lufy, dodatkowe elementy wykonane z żywicy, czy ostatnio coraz bardziej modne wydruki 3D.
Załoga Szkutnika biorąc czynny udział w licznych modelarskich spotkaniach dyskusyjnych (przy różnych napojach ) wraz z innymi miłośnikami jednostek pływających doszła do wniosku, że do tej pory praktycznie nikt na szeroką skalę nie produkuje elementów żywicznych przeznaczonych do budowy kartonowych modeli statków i okrętów. Miłośnicy pancerki, lotnictwa, czy kolejnictwa od jakiegoś czasu posiadają coraz szerszy dostęp do różnych detali żywicznych, które mogą z powodzeniem stosować przy budowie swoich modeli. Miłośnicy okrętów jak na razie są niezauważani przez producentów.
Po licznych rozmowach z shiploversami i ich namowach postanowiliśmy wyjść naprzeciw oczekiwaniom modelarzy okrętowych budujących modele kartonowe w skalach 1:200 i 1:100 oraz 1:300
Dziś prezentujemy Wam pierwsze produkty – elementy żywiczne - w całości zaprojektowane i wykonane przez członków załogi Szkutnika.
Na początek proponujemy modelarzom okrętowym:
1) ZESTAW DO JAPOŃSKICH MIOTACZY I ZRZUTNI BOMB GŁĘBINOWYCH 1:200



W skład zestawu wchodzą: dwa miotacze, dwa zestawy bomb do magazynu oraz 8 pojedynczych bomb do zrzutni. Cena zestawu wynosi 10zł.

2) ZESTAW DO DZIAŁEK OERLIKON Z PODSTAWĄ AMERYKAŃSKĄ I ANGIELSKĄ 1:200



W skład zestawu wchodzi 10 podstaw i 10 luf do działek. Cena za komplet wynosi 10 zł.
W przygotowaniu są następne detale. Obecnie pracujemy nad lufami do okrętów. W trakcie rozmów z modelarzami okrętowymi okazało się, że metalowe toczone lufy przeznaczone do modeli kartonowych są za ciężkie. Po zamontowaniu luf we właściwe miejsca sklejone wieże przewracają się. Są niestabilne. Działa trzeba dodatkowo wyważać, by prawidłowo trzymały się na modelu.
Lufy wykonane z żywicy są lżejsze od metalowych. Sklejone działa nie potrzebują dodatkowego wyważenia. Po za tym elementy żywiczne znacznie łatwiej się maluje pędzelkiem, niż elementy metalowe. Jest jeszcze jeden plus. Z żywicy - lufy do okrętów można wykonać na kilka sposobów. Na przykład: tradycyjne (same lufy) lub lufy z fartuchem (pokrowcem).
Generalnie chcemy zająć się produkcją detali do modeli jednostek pływających, które nie da się dokładnie wyciąć za pomocą lasera. Elementami, które posiadają zaokrąglone krawędzie (lornety, kabestany, rolki cumownice, lufy, miny, torpedy itp.)
Możliwości jest sporo. Czekamy na Wasze pomysły. Propozycje żywicznych detali do okrętowych modeli kartonowych można wpisywać bezpośrednio w wątku lub na maila szkutnik-model@wp.pl
Zapraszamy do dyskusji.

--

Post zmieniony (01-01-16 14:21)

 
01-01-16 15:58  Odp: [N] OKRĘTY – waloryzacja modeli – ELEMENTY ŻYWICZNE, WYDRUKI 3D
Bart 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Bardzo się cieszę z waszej inicjatywy, uważam że to doskonały pomysł.
W końcu nikt nie jest zmuszany do stosowania takich dodatków więc nie widzę problemu.

Moje propozycje to łańcuchy z poprzeczkami w skali 1:200 i 1:300. ktoś już kiedyś próbował coś takiego zrobić, ale efekt był taki sobie. Wszystko zależy od możliwości drukarki 3D

https://matthewsmodelmarine.wordpress.com/2014/04/18/model-ship-stud-link-anchor-chain/

Drugi pomysł to kuliste osłony anten do okrętu PiotrWielki 1:200 i innych jednostek współczesnych.

Trzecia propozycja to koła ratunkowe i pontony. Doskonale by wyglądały z żywicy.

Czwarta propozycja to okrągłe słupki do relingów z otworami do przeciągnięcia drucików.
Są takie elementy fototrawione, ale oczywiście płaskie.

No i oczywiście figurki załogi w 1:200. Wiem że są na rynku, ale może dałoby się zaproponować konkurencyjną cenę.

--

 
01-01-16 17:26  Odp: [N] OKRĘTY – waloryzacja modeli – ELEMENTY ŻYWICZNE, WYDRUKI 3D
Wacek   

Super propozycja. Jak rozszerzycie asortyment będzie zbyt. Proponuję działa, zdobienia i przede wszystkim figury galionowe do Shipyardu. Oczywiście inne drobne elementy też- inne działka, trały itp. Najlepiej pod określone modele. I jeszcze jak podzielicie zestawy na podstawowy i bardziej wypaśne, to już będzie bomba.

Post zmieniony (01-01-16 17:27)

 
01-01-16 19:01  Odp: [N] OKRĘTY – waloryzacja modeli – ELEMENTY ŻYWICZNE, WYDRUKI 3D
mardru   

A ja powiem tak, zestawy do konkretnych wycinanek, no i szalupy. Zresztą bdb. pomysł i popieram każdą inicjatywę..

 
01-01-16 23:42  Odp: [N] OKRĘTY – waloryzacja modeli – ELEMENTY ŻYWICZNE, WYDRUKI 3D
greg   

To i ja dorzucę od siebie: jak Ktoś wspomniał już o łańcuchach to również i kotwice, a do szalup/łodzi/kutrów - wszelkiego rodzaju żurawiki/dźwigi., szpule/bębny z linami/wężami p.poż., katapulty startowe dla samolotów a może i całe samoloty, np. dla lotniskowców (z rozłożonymi i nierozłożonymi skrzydłami) i nie tylko, wszelakiej maści ławki dla "pasażer- owców", trapy, drabinki, schodnie, śruby napędowe, może nawet i gotowe maszty, reje i wszelaki dobytek do żaglowców. Generalnie temat - ocean możliwości !
Brawo za temat/pomysł.

Post zmieniony (01-01-16 23:44)

 
02-01-16 12:50  Odp: [N] OKRĘTY – waloryzacja modeli – ELEMENTY ŻYWICZNE, WYDRUKI 3D
Lukee 

 

Greg - to może cały model od razu?

 
02-01-16 13:47  Odp: [N] OKRĘTY – waloryzacja modeli – ELEMENTY ŻYWICZNE, WYDRUKI 3D
krystian 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 6
Galerie - 19
 

Jak ktoś chce, to czemu nie? Tym bardziej że wydruki 3D jak się ma modele 3D to można wykonywać indywidualnie jednostkowo, to nie żywica/plastik gdzie trzeba wykonać formę.

Dla kogoś kto ma mało czasu a modele bardziej traktuje jako hobby/chęć posiadania kilku ulubionych okrętów, a nie chęć rywalizacji konkursowej itp. to takie coś jest w sam raz :).

Oczywiście jestem za poszerzeniem asortymentu w stronę okrętów japońskich- podstawa to działka 25mm i różnego rodzaju lunety, w amerykańskich działka 40mm, celowniki działek plot [MK-51]. Same samoloty w 1:200 to też ciekawy pomysł :), tylko do tego już by warto było dodawać kalkomanie z oznaczeniami państw i eskadr.

--
U sąsiadów: Bismarck (AH)
Wspólna: LZ-129 Hindenburg 1:200

 
02-01-16 14:20  Odp: [N] OKRĘTY – waloryzacja modeli – ELEMENTY ŻYWICZNE, WYDRUKI 3D
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Szkutnik, a możesz wstawić zdjęcia tych odlewów żywicznych tak, aby cokolwiek było więcej widać jak się one prezentują, pięknie by było, abyś pokazał jak te produkty wyglądają po sklejeniu i pomalowaniu. Wchodzicie na rynek, więc prezentacja powinna być maksymalnie zachęcająca i profesjonalna.
Tak wygląda pierwsza z brzegu prezentacja w przypadku detali fototrawionych http://storymodels.com/pl/ship-barrels-1-200/5291-rb-model-1-200-20mm-oerlikon-mk-iii-a-6-pieces.html

 
02-01-16 14:33  Odp: [N] OKRĘTY – waloryzacja modeli – ELEMENTY ŻYWICZNE, WYDRUKI 3D
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 13


 - 3

Należę do modelarzy, jak to nazwał @krystian, traktujących modelarstwo jako hobby i chęć posiadania kilku ulubionych modeli. Rozumiem, żeby do modeli kartonowych dodawać jakieś pojedyncze elementy wydrukowane w 3D czy żywiczne bo faktycznie zrobienie dwu milimetrowego karabinku na okręcie 1:200/300/400 jest trudne ale drukować 3/4 części z danego modelu w 3D lub produkować żywiczne elementy to zabija cel modeli kartonowych. Jestem zwolennikiem dodawania drobnych detali ale nie całych "pakietów". Karabinki, lufy dział/armat bardzo dobry pomysł ale robienie "wszystkiego" to lepiej chyba sobie plastikowy model kupić. Taka jest moja opinia aczkolwiek powtórzę dodawanie drobnych elementów to dobry pomysł. Sam sobie zamówiłem u SZKUTNIK-a działka.

--
Feci quod potui faciant meliora potentes...

 
02-01-16 14:43  Odp: [N] OKRĘTY – waloryzacja modeli – ELEMENTY ŻYWICZNE, WYDRUKI 3D
SZKUTNIK 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Ahoj !
Halogen - taki był zamiar ale niestety blaszki do działek nie dojechały i na razie nie wiem kiedy będą , dla tego zdecydowaliśmy się na taki start , zdjęcia takiej drobnicy bardzo ciężko wykonać w jakości pozwalającej na prezentację ale się postaramy coś poradzić

--
Pozdrawiam SZKUTNIK
szkutnik-model@wp.pl
Tel. 728 103 661

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024