FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
09-12-13 22:20  [R/G]SM03 i wagon tarowy 1:45 (Pro-Model)
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

Witam koleżanki i kolegów

Jestem "świeżaczek", więc proszę wybaczcie ewentualne faux pas, i inne fuki i obciachy.

Po prawie 20 latach wróciłem do sklejania kartonu. Wtedy byly to proste samoloty z "Małego Modelarza". Teraz obrałem sobie tematykę i skalę (koleje w skali "zero")... i oto na pierwszy ogień poszedł model zestawu: mała lokomotywa - mały wagon. W zasadzie uczę się modelarstwa od nowa. Po raz pierwszy zastosowałem farby, po raz pierwszy zastosowałem nóż (dawniej tylko nożyczki!), po raz pierwszy sklejam bez "skrzydełek". Ponieważ nie jestem "purystą", "truistą" czy innym "...nistą" (maszynistą też nie jestem) dodałem do wagonu co nieco od siebie... klasa: "bardzo open" ;)

W lokomotywie jeszcze jest wiele do zrobienia (fotki z kolejnych etapów niestety nadal tkwią w telefonie, ale postaram się coś wkleić niebawem)

Poniżej wymęczony wagonik.

Teraz muszę popracować nad:
doborem kleju (żeby się koła nie wichrowały, albo żeby nie wychodziły tłustawe plamy spod matowej farbki);
okiełznaniem aerografu - za pierwszym otwarciem zaworka zdmuchnęło mi wszystkie części z podstawki do malowania :)
częstszym mierzeniem części zanim je przykleję;
wklejaniem drutu do kartonu – labo się nie trzyma, albo klej wyłazi w miejscach łączenia;
nad tysiącem spraw...
nad sprzęgami nie będę pracował - pójdę na łatwiznę i kupię od kolegi, który je odlewa, bo moje wychodzą jakieś... nie teges... :P


Zdjęcia też muszę się nauczyć robić :D



tak tak, terazwidzę, że mogłem pomyśleć o maskowaniu zdrzaków :)



hehe tekoła też koślawe... a metalizer na powierzchniach tocznych ciut mnie przerósł... tak o piętnaście długosci :D



ryflowanie: postanowiłem wypróbować dwa sposoby: 1) plastikowa taśma do spinania europalet i klejenie firanki na kartonie. żona nie była zadowolona, ale chyba mnie jeszcze kocha, skoro nie dostałem wałkiem w łeb.




cytując Maxia z Seksmisji... "popaprało się biedactwo"...

Jak to fajnie wszystko widać na fotkach:) takie duże i wyraźne :)
Teraz z radością wracam do swojej lokomotywy w której "męcze wnęcze" oraz zmieniam kolejny zielony, kolejną farbę karoserii... bo albo za zielona, albo za matowa, albo... albo może ja w ciąży jestem :)

No, to koniec "śmiacia" i wracajcie budować modele :)

--

Post zmieniony (11-02-14 20:09)

 
10-12-13 00:46  Odp: [Relacja]SM03 i wagon tarowy 1:45 (Pro-Model)
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Na początek sugeruję (nalegam) zmianę tła w zdjęciach bo nie wiadomo co podziwiać. Co do modelu - niech wypowiedzą się "kolejarze"

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
10-12-13 08:06  Odp: [Relacja]SM03 i wagon tarowy 1:45 (Pro-Model)
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

:) Dzieki Lemmy - pisałem, że na razie wszystkiego się uczę... fotki też zacznę w końcu robić takie jak trzeba :)

--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

 
10-12-13 10:12  Odp: [Relacja]SM03 i wagon tarowy 1:45 (Pro-Model)
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

No to teraz wyciagnięte z telefonu fotki obrazujące powstawanie lokomotywy... (tło znacznie mniej pstrokate ;) o to chodziło Lemmy???)


Ostoja z hamulcami i korbą wału ślepego. Rolę jednogorszówki spełniają klucze, które akurat znalazłem w kieszeni... można by rzec "groszem nie śmierdziałem" tego dnia.


Ostoja z przyklejonymi kołami i czołownicami. Żółty w miarę zbliżony do tego z wycinanki. Po pomalowaniu kółek przekonałem się że "glossy" znaczy: "świeci się, jak psu ..."



jeden z nieszczęsnych sprzęgów... co prawda udało mi się nawinąć gwint na śrubie rzymskiej, ale ucho już jest ... no nie podoba mi się zbytnio...


Moja radosna twórczosć na podstawie jakiegoś szkicu wnętrza i niewyraźnego filmiku na "jutubie"... najdrobniejsze elementy, które udało mi się posklejać bez lupy :D

Teraz mam lupę, ale jakaś mało 3D jest, albo mam nieskalibrowane ręce z oczami, bo ni ch... nie mogę w nic wcelować narzędziami (nie - ręce mi się nie trzęsą) hehehe



"Męcze wnęcze"... Grzejniki są z lekka "na pałę". Wydawało mi się, że tam powinny być żeberka, zatem ponawlekałem małe krążki na drucik... ale któryś z kolegów zrobił te grzejniki zupełnie inaczej (no i w 1:25) wiec wyszły mu jakieś takie schludniejsze... Najważniejsze, że te hamulce się pomieściły, bo dochodzę do wniosku, że nie trzymają skali. Koło ustawienia zakresu prędkości "wydzięciolone" :) - ten termin wyjątkowo przypadł do gustu mojej córce :)
Koło hamulca na tylnej ścianie to już radosna twórczosć przez duże "Tfu"... zrobiłem je z drucika i papieru, ma trzy promienie (jak sugerowała wycinanka), ale na filmiku z "jutuby" zauważyłem ze zgrozą, że jest ich SZEŚĆ. Jako, że było już pomalowane... lenistwo wzięło górę i nie dorabiałem kolejnych trzech. No i szara farbka "satin" zwbudziła mój zachwyt swoją fakturą... nie za matowa, nie za śliska... miodzio. taka farbą pomaluję mieszkanie przy najbliższym remoncie :D

--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

 
10-12-13 10:12  Odp: [Relacja]SM03 i wagon tarowy 1:45 (Pro-Model)
Andrzej Px48 



Na Forum:
Galerie - 5


 - 1

No jak na pierwszy raz to żle nie jest. Potrenujesz malowanie to i aero nie będzie straszyć. Na pewno musisz popracować nad dokładnym wycinaniem, pasowaniem i przyklejaniem części.Widać pośpiech na ostatnim zdjęciu. Taśmy z opakowań na ryfle-dobry pomysł ,sam używam.Tylko wąskie- mają drobniejszy wzór pasujący akurat do zerówki. Walcz dalej ,podglądam.

--

Jak czytać skrót PKP---Poczekaj Kiedyś Przyjadę.

 
10-12-13 11:05  Odp: [Relacja]SM03 i wagon tarowy 1:45 (Pro-Model)
uboottd 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Masz resory w lokomotywie do góry nogami jak dobrze widzę. Krótsze pióra są zawsze w przeciwną stronę niż działająca na środek resoru siła.

 
10-12-13 11:33  Odp: [Relacja]SM03 i wagon tarowy 1:45 (Pro-Model)
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

:) dzięki UbootTD za wskazówkę:) Widno zbudowałem pierwszą australijską wersję "kaczki" :) w następnych już będę wiedział jak wklejać :)

--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

 
07-01-14 11:37  Odp: [Relacja]SM03 i wagon tarowy 1:45 (Pro-Model)
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

Prace trwały i trwały (z wolnym czasem bywa różnie, kiedy się ma 2 dzieci w wieku szkolnym)... część nowych fotek zrobiona jeszcze telefonem, a kilka już aparatem – zakosiłem córci :).

W trakcie roboty okazało się, że w modelarstwie liczy się zarówno myślenie jak i przewidywanie. Teraz już wiem, że trzeba dokładnie mierzyć czy dokładnie zgadzają się otwory w elemencie "owijanym" i "owijającym". W tym modelu elementy "owijające, nie uwzględniły grubości kartonu oraz promienia łuku... no i się ciut okna boczne rozjechały. Ciężko to było było wychwycić "na sucho" przykładając jeden do drugiego elementu... a może po prostu nie znam odpowiedniego "myku".

Pokusiłem się o odbłyśniki w lampach. Myślałem też o żarówkach, ale nie znalazłem takich małych koralików w domu (te nawlekane na żyłkę wędkarską w zestawach do robienia biżuterii pasują bardziej do skali 1/25, albo wielkich wiadrowych reflektorów wyrwanych parowozom)... zaś koraliki utoczenie z "nosowej masy modelarskiej" wiecznie były zielone, zamiast przezroczyste ;)



Jakoś to nadwozie poskładałem do przysłowiowej kupy i skleiłem. W paru miejscach ratowałem się szpachlówką, gdyż ponieważ szparka na wierzch wylazła była.

I znów te cholerne sprzęgi... o ile te sklejone poprzednio pasowały do wagonu tarowego, to w lokomotywie czołownice są większe i okazało się, że muszę nieco inaczej ułożyć śrubę oraz ucho sprzęgu, aby chciał się przykleić. Dlatego też na fotkach jest tylko jeden.




Zostało do zrobienia "druciarstwo" czyli wycieraczki i poręcze oraz malowanie klamek oraz (nie ma tego w wycinance) sprzęgi hamulcowe... zatem do obaczenia w przyszłym miesiącu.

--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

 
11-02-14 20:08  Odp: [Relacja]SM03 i wagon tarowy 1:45 (Pro-Model)
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

Prace and “kaczuszką” dobiegły końca. W tzw. międzyczasie popełniłem próbną paskudę (Ls1000 w 1:45) gdzie próbowałem pultania farbami oraz lutowania poręczy, ale jest to zupełny offtopic), to ten liczy się jako pierwszy “poważny model po 20 latach”.

Zaraz ktoś powie, że te tory paskudne… ano paskudne :) nadal rozważam czy lepiej kupić te do ruchomych kolejek w skali 0, czy może sklejać kartonowe, a może żywiczne… do emerytury sporo czasu, więc na razie zostaną te.

Następnym razem skleję tę lokomotywę duuużo lepiej :)




--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

 
11-02-14 20:29  Odp: [R/G]SM03 i wagon tarowy 1:45 (Pro-Model)
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Viking_BB napisał:
Następnym razem skleję tę lokomotywę duuużo lepiej :)

A będzie następny raz? Bo mnie nie bardzo chce się wracać do tego co już było. :-)))

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024