FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
27-07-10 19:24  [Pytanie] Wykonanie linek i podwozia w Camelu
Windus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Witam.

Pytanie do wszystkich którzy wykonują modele dwupłatowców.
Jak wykonać otwory w kadłubie żeby go nie pogiąć albo zniszczyć?
Nie pomyślałem wcześnie o tym fakcie. Tak to teraz wygląda:



Oraz jak wykonać naciąg linek w podwoziu i skrzydłach? I czy lepiej linki zrobić z żyłki czy cienkiej nici? Nigdy tego nie robiłem a szkoda mi modelu.

--
Skończone:
Bell AH-1F "Cobra", PZL W3-W "Sokół", Pantera, Sopwith F.1 Camel, Hawker Hurricane Mk.IIB, Messerschmitt Me 109 F-4, F-104G Starfighter, Mirage F1CT
W toku:
IJN Oyodo

 
27-07-10 19:44  Odp: [Pytanie] Wykonanie linek i podwozia w Camelu
Jarod 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Otwory w poszyciu zrobić ostro zaostrzoną igłą lub najcieńszą igłą lekarską nawiercając tak jak wiertłem. Po przewierceniu powierzchnie usztywnić rozcieńczonym lakierem nitro , BCG lub rozwodnionym wikolem.

Naciągi zrobić z najcieńszego drutu nawojowego jakieś 0,05 mm średnicy, pięknie będzie wyglądać przy druciaku. Żyłka będzie się skręcać i ciężko ją przymocować do powierzchni kartonu itp. itd.
Nitka jeży się włoskami chociaż są sposoby na usunięcie włosków, ale będzie trochę za gruba itd. itp.

Jak chcesz to możemy o tym porozmawiać na spotkaniu modelarzy w Ostródzie już w sierpniu bo chyba jesteś z Olsztyna.

d-_-b pzdr.

Post zmieniony (27-07-10 19:47)

 
27-07-10 20:57  Odp: [Pytanie] Wykonanie linek i podwozia w Camelu
Windus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Mam na zbyciu trochę drutu z transformatora powinien być ok.
Tak jestem z Olsztyna a do Ostródy zajeżdżam co najmniej dwa razy w miesiącu więc nie będzie problemu. Napisz mi na mail albo gg datę i miejsce.
Skleję jeszcze skrzydła i na miejscu pomyślimy co robić z modelem. Dzięki za zaproszenie.

--
Skończone:
Bell AH-1F "Cobra", PZL W3-W "Sokół", Pantera, Sopwith F.1 Camel, Hawker Hurricane Mk.IIB, Messerschmitt Me 109 F-4, F-104G Starfighter, Mirage F1CT
W toku:
IJN Oyodo

 
27-07-10 22:38  Odp: [Pytanie] Wykonanie linek i podwozia w Camelu
Piotr D. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 4

Ja proponuję zrobić linki z plecionki wędkarskiej. Do kupienia w większości sklepów wędkarskich na metry. Trzeba tylko uważać przy zakładaniu, bo nieco brudzi.

--
pozdrawiam
Piotr


 
28-07-10 00:24  Odp: [Pytanie] Wykonanie linek i podwozia w Camelu
air_22 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 9


 - 1

Zrob se wiertrke z igły do strzykawki. Na stronie KW jest tam takie cos pokazane. Nciagi z zylki cieniutkiej naciagane suszarka do wlosów, nie brudzi ;) http://pwm.org.pl/pwm/index.php/atykuy/techniki-modelarskie/103-nacigi-i-ruby-rzymskie

 
28-07-10 20:04  Odp: [Pytanie] Wykonanie linek i podwozia w Camelu
Windus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Dzięki za pomoc.
Spróbuje zrobić tą metodą przedstawioną przez air_22. Kiedyś pokażę co mi z tego wyszło.

--
Skończone:
Bell AH-1F "Cobra", PZL W3-W "Sokół", Pantera, Sopwith F.1 Camel, Hawker Hurricane Mk.IIB, Messerschmitt Me 109 F-4, F-104G Starfighter, Mirage F1CT
W toku:
IJN Oyodo

 
28-07-10 21:25  Odp: [Pytanie] Wykonanie linek i podwozia w Camelu
Piotr D. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 4

Byłbym ostrożny na Twoim miejscu. Naciągi "dmuchnięte" suszarką będą się napinały w sposób niekontrolowany i nierównomierny, a Ty nie będziesz miał możliwości kontrolowania napięcia konkretnej linki. Model kartonowy to nie plastik, jest bardziej podatny na skręcenia i zwichrowania. Może się okazać, że po zastosowaniu tej metody, płaty będą zwichrowane i powykręcane we wszystkich możliwych płaszczyznach.

Air_22, chętnie zapoznałbym się z efektami jakie osiągnąłeś stosując tą metodę na modelach kartonowych;-)

--
pozdrawiam
Piotr


 
29-07-10 00:58  Odp: [Pytanie] Wykonanie linek i podwozia w Camelu
Dziadek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1


 - 4

Witam…
I tutaj ja dodam swoje 5 groszy przychylając się w 100% do Piotra owe naciągi, o których wspomniał Piotr tzw. „dmuchnięte” kiedyś próbowałem wykorzystać w swoich szmatopłatach. I tak szybko jak je „dmuchałem” to tak szybko szukałem nożyczek, aby je obciąć, hehe - płaty zaczęły się wyginać w różne strony, choć patrząc na to, iż ta nić jest tak cienka ze trudno jest ją zobaczyć a co dopiero pomyśleć, że owa potrafi narobić tyle bigosu :D. Ogólnie metoda b.dobra, ale na modelach plastikowych… z kartonem trzeba jak z kobieta pieścić w inny sposób…Ja wykonuje naciągi z drutu stalowego 0.2-0.3mm…
Pozdrawiam..

--
Na półce "Relacje z Galerią"
*******************************
* Fokker Dr.1 MM * Fokker E.V (D.VIII) MM * Sopwith F.1 CAMEL MM * Fokker D.VII KK * Ścigacz OP MM * Fokker E.II GPM * Friedrichshafen FF33E GPM * Morane-Saulnier L-Answer * Nieuport IV-Answer * Macchi M.5 Answer wyd.I * Halberstadt D.II-GPM * Macchi M.5 Answer wyd.II * Das Boot U-25 typ. IA Fly Model nr.16 * Das Boot U-116 typ. XB Fly Model nr.16 *

W budowie "Relacje w Toku"
*******************************
Das Boot U-141 typ. IID GPM 31/2012
Ford Tfc - Modelik 8/04

 
29-07-10 09:23  Odp: [Pytanie] Wykonanie linek i podwozia w Camelu
w_kowalik   

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Ja używam żyłki wędkarskiej 0,02 - 0,03 mm. Żyłka jest elastyczna i można ją naciągnąć z różnym napięciem, czego nie na się zrobić z drutem. Doskonale usztywnia to całą konstrukcję i daje prawdziwą frajdę sklejania druciaka. Odpadają wtedy problemy w wiotkością płatów. Zauważyłem, że większość kolegów próbuje stosować przy druciakach technologię z modeli samolotów historycznie późniejszych. Pozbawiają się w ten sposób oryginalnych doświadczeń.

 
29-07-10 09:37  Odp: [Pytanie] Wykonanie linek i podwozia w Camelu
Windus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Kupię żyłkę wędkarską albo plecionkę i z nich spróbuje zrobić naciąg podwozia. Jeśli będzie źle to resztę zrobię z cienkiego drutu.
Piotr D. Ty w swoim DH-82A wykonałeś naciągi z śrubami rzymskimi? Linki przy płatach są grubsze, jak to wykonałeś? Metodą przedstawioną przez air_22?

--

Post zmieniony (29-07-10 09:38)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024