FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
12-07-12 22:12  [Technika] Retusz tuszem od drukarki?
skom25   

Witam,

Właśnie sobie przypomniałem że mam kilka buteleczek po kilkadziesiąt ml tuszu w 3 kolorach (zestaw do ręcznego uzupełniania kartridzy). Czy ktoś z was kiedyś próbował mieszać ręcznie taki tusz a następnie retuszować nim model? Zapewne sam tego spróbóję ale wcześniej chciał bym poznać opinię kogoś z doświadczeniem

 
12-07-12 22:36  Odp: [Pytanie] Retusz tuszem od drukarki?
Fiemat 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 3


 - 6

Ja pierwszy raz słyszę, ale skoro można zwykłym tuszem (gdzieś tak czytałem; nie próbowałem) to i można od drukarki.
A nie lepiej kupić farbki?? ;>

Pzdr.

--
W budowie: Su-22 ; Dreadnought ; Mayflower ; Su-27B
Ukończone: A10 ; Spitfire ; Heinkel ; Chi-he ; F-16c ; T-34 ; ORP Ślązak

 
12-07-12 22:44  Odp: [Pytanie] Retusz tuszem od drukarki?
skom25   

To jest właściwie zwykły tusz tyle że w kolorach z palety CMYK, mieszając je możemy teoretycznie uzyskać dowolny kolor:) Farbki mam, i plakatówki i akryle, o tusz pytam bo raz że zalega mi w szafie a dwa że bardzo fajnie kryje. Niestety właśnie na szybko spróbowałem i okazało się że tusz przesiąka na nadruk, ktoś ma jakieś doświadczenie w tym temacie?

 
12-07-12 23:04  Odp: [Pytanie] Retusz tuszem od drukarki?
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Odpuść sobie. Mieszanie kolorów z triady odbywa się na zupełnie innej zasadzie niż "wagowo". No chyba, że potrzebujesz dużo "odcieni szarości" ;-) Do tego pigment w tych tuszach jest higroskopijny i potrafi "zleźć" z papieru pod wpływem potu na dłoniach, gdy jest go miejscowo za dużo. Taka zabawa to sztuka dla sztuki. Szkoda czasu i atłasu. No chyba, że korci cię do sprawdzenia tego empirycznie. Wtedy hulaj dusza ;-)

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 
13-07-12 06:41  Odp: [Pytanie] Retusz tuszem od drukarki?
skom25   

W takim razie nie ma sensu, raz że tak jak piszesz napewno ciężko będzie dobrać kolor a dwa że juz sam zauważyłem że mimo małej ilości tusz przesiąkł na nadruk

 
14-07-12 02:31  Odp: [Pytanie] Retusz tuszem od drukarki?
klaymen 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 8
Galerie - 26
 

Ja napełniałem tuszem do drukarki wypisane pisaki, i używałem ich do retuszu. Drukarka się zepsuła a zostało mi dość dużo tuszu, dlatego mogłem spokojnie eksperymentować i mieszać kolory na chybił -trafił :). W końcu udało mi się osiągnąć taki jaki chciałem.
Nie wiem jak taki retusz będzie wyglądał po dłuższym czasie, bo wydruki z drukarki atramentowej blakną na słońcu.

 
14-07-12 14:46  Odp: [Pytanie] Retusz tuszem od drukarki?
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

klaymen podałeś kolejne powody dla których uważam, że gra niewarta jest świeczki.
Czyli: bardzo trudno uzyskać zadowalający odcień, który do tego jest nietrwały. Takie tusze są często na bazie wody. W razie niepowodzenia trudno usunąć z wydruku/modelu. Są higroskopijne i nawet niewielka ilość wilgoci pochodząca z potu na dłoniach może doprowadzić do rozmazywania. Trudne i kłopotliwe w użyciu.
Oczywiście wszystko można jak ktoś się uprze, tylko uważam, że jest to otwieranie toporem otwartych drzwi: nic nie wnosi a może tylko zaszkodzić.

PS: Żeby nie było, że rzucam słowa na wiatr: przerobiłem tusze do drukarek biurkowych, nawet tonery próbowałem mieszać i utrwalać opalarką, atramenty pigmentowe i solwentowe do wydruków wielkoformatowych, farby drukarskie offsetowe i sitodrukowe, także z palety PANTONE . I jako takie zastosowanie miały tylko te ostatnie. Aktualnie stosuje PACTRY, farbki plakatowe z Auchana, suche i tłuste pastele. Im mniej kombinacji tym efekt końcowy bardziej mnie satysfakcjonuje a i nerwy mniej zszargane.

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 
14-07-12 16:40  Odp: [Pytanie] Retusz tuszem od drukarki?
Hosegawa 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Ja eksperymentowałem z tuszem od drukarki przy budowie IJN KIJI - dolewałem tusz do białej farby akrylowej. Z braku laku i oszczędności na farbkach modelarskich takie rozwiązanie mi zdecydowanie wystarczało.

--

 
14-07-12 17:34  Odp: [Pytanie] Retusz tuszem od drukarki?
Zajonc Poziomka 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 2

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


ludzie ale wy kombinujecie
tylko patrzeć jak się ktoś spyta czy klejem do glazury można modele sklejać

--
Każdy kilogram obywatela z wyższym wykształceniem szczególnym dobrem narodu.

 
14-07-12 20:15  Odp: [Pytanie] Retusz tuszem od drukarki?
skom25   

"ludzie ale wy kombinujecie
tylko patrzeć jak się ktoś spyta czy klejem do glazury można modele sklejać"

Ja nie kombinuje, na wstępie napisałem że używam farb a pytam o to z racji że mam kilka butelek tuszu i nie bardzo mam co z nim zrobić? A skąd takie pytanie? Stąd że wyszedłem z założenia że skoro model jest drukowany tuszem to i może tuszem można go wyretuszować

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024