FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
11-10-03 03:16  [projektowanie] Rozwijanie elementow w Acad
Roman 



 - 1

W zwiazku z zainteresowaniem metodami komputerowymi projektowania modeli zamieszczam krotki opis mojej metody rozwijania skomplikowanych powierzchni.
Podkreslam jeszcze raz ( zgodnie z tytulem postu) ze ta metoda jest dobra tylko dla tych ktorzy sie bawia w projektowanie modeli w AutoCad.

1. Dla przykladu, zaczynamy z dwoma wregami kadluba okretu - Rys.1.
Nie sa to, oczywiscie, wregi zadnego konkretnego okretu, narysowalem po prostu przykladowe "krzywe" a i b odgrywajace role wreg (ps.-wygladaja jak rufa jakiejs lajby:)
Z prawej strony tego rysunku jest widok "z boku" tych dwoch wreg tzn. ich odleglosc jest rowna odcinkom DF i CE.

2. Ustawiamy wregi w sposob pokazany na rys.2. Zwroccie uwage ze sa one oddalone od siebie o odcinek DF - ich prawdziwa odleglosc w modelu.

3. Na obu wregach a i b umieszczam ta sama ilosc punktow (czerwone krzyzyki). Ich ilosc jest dowolna, im wieksza, tym wieksza jest dokladnosc rozwiniecia powierzchni. W tym przypadku jest ich 15 na kazdej krzywej. Cala operacja jest prosta do wykonania w AutoCad za pomoca komendy "divide".

4. Na tym etapie uzywam moj "katepilar" lisp program. Laduje program do sesji i wywoluje go przez wpisanie "unwrap" w lini komand. Program pyta o 2D/3D wersje. Wybieram 2D. Program poleca wybranie punktow "set A" - pick punkty z krzywej a zaczynajac od tego na samym dole. Po skonczeni wybierania setu A, to samo powtarzamy dla krzywej b (set B). Nastepnie program pyta o "set A normal" - wybiram punkt C; i "set B normal" - wybieram punkt E. Przyciskam enter i punkty na obu krzywych a i b sie "rozwijaja" Rys.4 przedstawia sytuacje po rozwinieciu. Zwroccie uwage na dziwne polozenie "czerwonych krzyzykow".

5. Co pozostaje to polaczyc rozwiniete punkty krzywa (np. spline w AutoCad) i mamy gotowa polowe rozwinietej czesci. Z lewej strony Rys.5 pokazana jest czesc z czerwonymi krzyzykami, z lewej zostaly wyeliminowane.

6. Ostatni rysunek przedstawia cala czesc (lustrzane odbicie zostalo dodane) i mamy gotowy segment kadluba okretu lub samolotu.
Dokladnosc "rozwiniecia" zalezy od ilosci punktow zastosowanych w puncie 3. Mozecie mi wierzyc ze 14-20 punktow to wystarczajaca ilosc dla modelarskich zastosowan.

 
11-10-03 09:27  Re: Rozwijanie elementow w Acad
Berto   

Wszystko fajnie tylko skad wziasc tego lispa. Bo jest to klucz do sukcwsu.

 
11-10-03 11:37  Re: Rozwijanie elementow w Acad
Czesiek 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Roman! Swietnie!
Pozwolisz, że w tym miejscu przytoczę apel do młodych projektantów i modelarzy.
Mimo zastosowania znakomitego programu Auto CAD nie można całkowicie wyeliminować tzw. "czynnika ludzkiego".
Chodzi o podzielenie krzywych na ileś tam odcinków.
I w tym momencie trzeba to zrobić "z głową" i w granicach rozsądku, aby uzyskać zadowalający efekt.
Nawet przy rozwiązywanui zadań z geometrii wykreślnej (młodzi modelarze! Chyba wiecie co to jest geometria wykreśna?) dotycząych rozwinięć brył przestrzennych jest moment wykonania podziału krzywych niestety "ręcznie".
Romku! Kontynuuj temat!
-Czesiek-

 
11-10-03 12:46  Re: [projektowanie] Rozwijanie elementow w Acad
=Kondzik= 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Berto - jeśli jesteś linuxowcem to szukaj na www.sourceforge.net. Jeśli nie to i tak możliwe że znajdziesz tam windowsowa wersję lispa.

 
11-10-03 14:18  Re: [projektowanie] Rozwijanie elementow w Acad
Tomek 

 
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Ja mam troche inny patent na rozwinieicia jeśli chodzi o cada.
Ale po kolei.

Najpierw rysuje w Acad (na przykładzie wręg) przekroje poprzeczne

Potem buduje z nich siatke 3D (na rysunku sa 3 modele 3d 2 pokryte płaszczyznami)

Problem jest taki ż rozwiąć możemy bryły prostokreslne, wiec płaszczyzna czerwona jest prostokreslna węgo sa połaczone prostymi-czerwonymi
Płaszczyzna zielona jest nie jest juz protokreslna wręgo sa połaczone krzywymi zielonymi

Z tego co zauważyłem patent romana rozwija bryły prostokreślne

więc zacznijmy od bryły prostokreślnej

 
11-10-03 14:25  Re: [projektowanie] Rozwijanie elementow w Acad
Tomek 

 
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Same krawędzie eksportujemy do Rhino.

Tam je pokrywamy powierzchgnią

A następnie rozwijamy.

Jest to ta fioletowa powierzchnia ,gdyż zielona nie da sie rozwinąć w Rhino ponieważ nie jest prostokreślna.

Rozwijając w Rhino musimy pamietać o grubości papieru polecam pomiejszyc wręgi o gr. poszycia za pomoca komendy offset

Pózniej możemy wyciąfnąć same krawędzie i przenieść do Acada

 
11-10-03 14:29  Re: [projektowanie] Rozwijanie elementow w Acad
Tomek 

 

Krawędzie wyciągnięre i przeniesione do Acada obrabiamy już jako rysunek płaski
To czy będziemy pracowac w Acadzie czy w Rhino zalezy tylko od waszych umiejętności, ja wole Acada. Wole rysować w Acadzie i rozwijac tylko w Rhino

 
11-10-03 14:39  Re: [projektowanie] Rozwijanie elementow w Acad
Roman 



 - 1

No i prosze, ten sam efect. Co do tego ze to nie oryginalna bryla tylko prostokreslona to w kartonie o to chyba chodzi. Zeby teraz to "zwinac" z kartonu musi byc prostokreslone (czy to polska wersja "ruled surface"?)

 
11-10-03 14:45  Re: [projektowanie] Rozwijanie elementow w Acad
Tomek 

 
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Natomias teraz mój patent na powierzchnie nie prostokreślne czyli takie których nie można rowinąć na płaszczyżnie.

Patent mój dotyczy tylko brył o małym stopniu wygięcia płaszczyzny w 2 kierunkach.
Ponieważ takie płaszczyzny często występują. Przykład poszycie okrętu, nie widziałem jeszcze modelu gdze pokład i inne krawędzie oprócz wręg sa narysowane linią łamaną

A wiec pokolei

narysowany obiekt przenosimy do Rhino i pokrywamy płaszczyzna np. "Curve Network" (płaszczyzna zielona) bądz z cada zapisujemy w formacie *.iges
jest to w nowszych wersjach Acada- ale glowy za to nie daje

Obiekt zapisany wraz z powierzchnia w formacie *.iges otwieramy w programie MES-owskim (metoda elementów skończinych) do tłoczenia blach

Tam ustalamy grubość powłoki oraz parametry materiałowe (można zdefiniować własne)

Następnie odsuniecia (ja ustawiałem na 0.25mm) czyli nie musze poprawiac wręg)

A potem dajemy tylko oblicz i za chwile mamy wynik.
Powierzchnie rozwinięta

 
11-10-03 14:51  Re: [projektowanie] Rozwijanie elementow w Acad
Tomek 

 
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Efekt pracy możemy przenieść do cada za pomoca

siatka jedna z Rhino a druga z metody MES

na dodatek z Programu MESowskiego dostajemy rozkład napręzen przy zginaniu oraz możemy nim też rozwinąc normalną powierzchnie prostokreślną

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024