FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
30-08-20 19:39  [R/G] Nieuport 11 C1 skala 1:48
Paweł~ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
Galerie - 4
 

Tematem tego odcinka jest Nieuport 11 C1 z pierwszej polskiej jednostki, która działała w składzie I Polskiego Korpusu gen.Dowbor-Muśnickiego .

Zgodnie z informacjami zawartymi w książce Samoloty Wojskowe w Polsce 1918-1924 oddział posiadał jednego Nieuporta 11 nr 1125, który w grudniu 1917r został wyposażony w narty. Są nawet 2 zdjęcia. To jedno z nich.



Problem jest taki, że to nie jest Nieuport 11 (moim zdaniem), a szkolny Nieuport 21. Jednosta posiadała dwa takie samoloty. Nieuport 21 to było połączenie płatowca od Nieuporta 17 z silnikiem i osłoną w kształcie podkowy od Nieuporta 11. Łatwo się pomylić. Moją uwagę zwrócił owalny panel za silnikiem charakterystyczny dla Nieuporta 17.

Na tej stronie można porównać zdjęcia rosyjskich Nieuportów 11 i 21 http://wio.ru/ww1a/nieuport.htm

A tutaj można zobaczyć zdjęcia korpusu https://forum.odkrywca.pl/topic/761917-korpus-polski-gen-dowbora--zdj%C4%99cia/

Jest jeszcze jedno zdjęcie niewyraźne w locie zrobione chyba przy tej samej okazji co pierwsze. Innych zdjęć nie znalazłem, więc będzie to domniemany wygląd Nieuporta 11 z tej jednostki (chyba że nie mam racji).

Model bazuje na:





Pierwsze klejenie testowe na szybko, w celu sprawdzenia czy wszystko pasuje, dało temat do przemyśleń. Część nr 21 podpórka skrzydła przy kabinie za krótka, statecznik poziomy nie ma do czego przykleić ( coś trzeba dorobić). Reszta ok. Osłona silnika pasuje jakby z tego modelu.





Model będzie na nartach.

--

Post zmieniony (05-12-20 11:15)

 
30-08-20 21:14  Odp: [R] Nieuport 11 C1 skala 1:48
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Gratuluję spostrzegawczości !
Tak jest na zdjęciu to nie jest Nieuport 11C1 Bebe a tak jak piszesz Nieuport 21E1

Nieuport 11C1 Bebe - osłona silnika z przodu o kształcie "podkowy" , dół osłony otwarty i widać cylindry. Za tą osłoną panel w kształcie zbliżonym do trójkąta zachodzący na burty z obu stron kadłuba

Nieuport 17BisC1 - osłona silnika zamknięta (okrąg) bez bocznych paneli

Nieuport 21E1 - osłona silnika z przodu o kształcie "podkowy", dół osłony otwarty i widać cylindry. Bez paneli bocznych.

W temacie Korpus Polski gen. Dowbora (link do forum "Odkrywca") są zamieszczone moje wpisy dotyczące lotnictwa korpusu (Sedco Express) :-)
Powodzenia życzę i pozdrawiam,
Ryszard

 
31-08-20 10:08  Odp: [R] Nieuport 11 C1 skala 1:48
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

W Twoim modelu są boczne panele, których nie powinno być w wersji Nieuport 21.


Kilka zdjęć Nieuporta 21 prod. francuskiej i Dux w służbie Imperialnych Sił Powietrznych Rosji

 
31-08-20 15:05  Odp: [R] Nieuport 11 C1 skala 1:48
Paweł~ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
Galerie - 4
 

Dziękuje Ryszard za cenne uwagi. Zdjęcia na pewno się przydadzą. Co do tych bocznych paneli masz rację, Nieuport 21 ich nie miał, bo był oparty na zupełnie innej konstrukcji, czyli Nieuporcie 17.
Nieuport 17 miał lepiej dopracowany aerodynamicznie kadłub pod silnik gwiazdowy i był trochę większy od 11. Przepis na Nieuporta 21 jest prosty. Trzeba wziąć kadłub od Nieuparta 17 dodać do niego silnik i podkowiastą osłonę od 11.

Kiedyś pracowałem nad modelem 17 ale w międzyczasie wyszły lepsze opracowania. Model juz trochę podniszczony pod ciężarem innych modeli : ) Służył do treningu robienia naciągów.




Francuzi zbudowali Nieuporta 21 jako samolot szkolny mający stanowić etap szkolenia przed przejściem na Nieuporta 17/23 z mocniejszym silnikem. W Rosji używany był także bojowo. W lotnictwie polskim był m.in. ten Nieuport 21 nr 42.27




Ale ja chcę zbudować Nieuporta 11 z polskim rodowodem. W polskich oddziałach utworzonych w Rosji były 2 samoloty tego typu. Tylko jak wyglądały? Niestety zdjęć brak. A te dostępne okazały się błędnie podpisane (jak sam przyznałeś). Zorbię domyślny fabryczny wygląd. Pewnie gdyby pogrzebać w archiwach na podstawie nr ewidencyjnego można ustalić bardziej prawdopodobny wygląd.

Był jeszcze jeden Nieuport 11 zdobyty we Lwowie. Ale chyba nie wykonywano na nim lotów. Zresztą szybko został zniszczony, zwalił się na niego hangar pod ciężarem śniegu. Kiedyś była strona pana Tomasza J Kowalskiego, na której było zdjęcie tego samolotu, ale nie udało mi się tego potwierdzić w innych źródłach.





--
-

 
31-08-20 17:56  Odp: [R] Nieuport 11 C1 skala 1:48
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Nie słyszałem o jakimkolwiek zdobycznym Nieuporcie 11C1 "Bebe".
Nigdzie też nie spotkałem wśród zdjęć samolotów różnych typów będących w użytkowaniu polskich wojsk lotniczych tego Nieuporta 11C1 z malunkiem czarnego kota na burcie.
Jeśli chodzi o zdobycze wojenne - Nieuporty to były j.n.:
4 egz. Nieuport 24
2 egz. Nieuport 23
1 egz. Nieuport 21
1 egz. Nieuport 17

 
25-09-20 19:32  Odp: [R] Nieuport 11 C1 skala 1:48
Paweł~ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
Galerie - 4
 

Co do lwowskiego Nieuparta 11 jest informacja o przejęciu na lotnisku lwowskim samolotu określanego w raporcie jako " stary myśliwski Nieuport słabosilny 80HP" . Poniższe zdjęcie Nieuporta z godłem kota jest w księdze "Ku czi poległych lotników" z 1933r . Więc już w przedwojennej polskiej publikacji (zresztą źle podpisane).



Po klejeniu testowym zmieniłem siatkę kadłuba. Długie eksponowane miejsce na grzbiecie kadłuba połączyłem w całość a oddzieliłem górną cześć kadłuba przed kabiną. Tak jest łatwiej






--
-

 
25-09-20 20:38  Odp: [R] Nieuport 11 C1 skala 1:48
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Być może autor Tomasz J. Kowalski opierał się na księdze "Ku czci poległych lotników" ?
Nawiasem mówiąc owa księga będąca "biblią" miłośników historii polskiej awiacji wojennej nie jest pozbawiona nieścisłości, czy wręcz błędnych informacji ale to inny temat do dyskusji :-)
PS - w polskim lotnictwie wojskowym nie było żadnego Nieuporta (niezależnie od wersji) z godłem czarnego kota.

 
18-10-20 13:22  Odp: [R] Nieuport 11 C1 skala 1:48
Paweł~ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
Galerie - 4
 

Stosując kryterium oficjalnego przyjęcia na stan, to nie było żadnego Nieuporta 11 w polskim lotnictwie. Może gdyby ten lwowski Nieuport nie został tak szybko zniszczony, zostałby wyremontowany i służyłby do jakiś zadań pomocniczych.
Postępy prac...












--
-

 
23-10-20 14:12  Odp: [R] Nieuport 11 C1 skala 1:48
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Swego czasu napisałeś:
"Był jeszcze jeden Nieuport 11 zdobyty we Lwowie. Ale chyba nie wykonywano na nim lotów. Zresztą szybko został zniszczony, zwalił się na niego hangar pod ciężarem śniegu. Kiedyś była strona pana Tomasza J Kowalskiego, na której było zdjęcie tego samolotu, ale nie udało mi się tego potwierdzić w innych źródłach."
Prócz zdjęcia z błędnym podpisem, że jest to Nieuport 17 we wspomnianej "Księdze...:" znalazłem zdjęcie Nieuporta 11 z wymalowanym czarnym kotem w Nr. 3 "Militaria" z 1992 r. w artykule T. Kopańskiego "Samoloty zdobyczne w wojnie 1919-1920 cz. I" (str. 24) gdzie autor tak opisał zdjęcie:
" Zagadkowe zdjęcie przedstawiające samolot Nieuport 11 na lotnisku we Lwowie. Nieznana jest przynależność tego samolotu oraz okres, z którego to zdjęcie pochodzi."

 
23-10-20 23:49  Odp: [R] Nieuport 11 C1 skala 1:48
Paweł~ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
Galerie - 4
 

Jeżeli rzeczywiście zdjęcie zostało zrobione we Lwowie, to jest duże prawdopodobieństwo, że jest to ten Nieuport zdobyty we Lwowie. Z tego co mi wiadomo na lotnisku Lewandówka Austryjacy przechowywali co najmniej 3 zdobyczne eksrosyjskie samoloty - 2 Spady VIIIC1 i jednego Nieuporta 11C1. Nieuport oraz jeden ze Spadów zostały zniszczone 31 XII 1918r na wskutek zawalenia się hangaru, więc było parę tygodni na zrobienie zdjęcia. Drugi Spad to ten pechowy, który został wyremontowany i rozbił się podczas oblotu. Zginął wtedy ppor pil. Mieczysław Garsztka.



--
-

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024