FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
15-06-10 00:19  [Relacja\Galeria] A12 Matilda MODELIK 9/10
el_paw 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 27
Galerie - 7
 

Witam wszystkich w kolejnej mojej relacji.
Tym razem na warsztat trafił model, który zawsze chciałem mieć w swojej kolekcji. Jakaż była moja radość z zapowiedzi, że ma on się ukazać to wręcz trudno opisać.
Cytując za wydawcą:
A12 „MATILDA II” Mk III
BRYTYJSKI CZOŁG PIECHOTY Z II WOJNY ŚWIATOWEJ
•7,5 strony A4 z rys. montażowymi
•14 arkuszy A4 z częściami do wycinania
•1,5 strony A4 z opisem - instrukcją budowy modelu
•wielobarwny kamuflaż
•model dla średnio zaawansowanych.
skala: 1:25
Wielkość modelu po sklejeniu: 224 mm
Autor: Mariusz Kita
Okładka:

Przykładowe arkusze:

Przykładowe rysunki montażowe:


Na pierwszy ogień poszedł szkielet. I tu już zaczeły się małe schodki.

Schodki polegają na tym, że część elementów szkieletu nie ma zaznzczonych "ząbków" które mają wchodzić w otwory w innych częściach. Są to elementy W4L, W4P, oraz W10.

Następny ciągle trwający etap to oklejanie szkieletu poszyciem.

Tutaj jak na razie najwięcej problemu sprawiła część nr 11 jest ona sporo mniejsza (ok 1 mm z każdej strony) od elementu W8 na którym "leży".

Wstępne przymiarki błotników też nie są zbyt optymistyczne. Zbyt dużo wystają poza obrys kadłuba i są za długie.

Nie wiem czy z tymi błotnikami czegoś nie pozamieniano??


Pomimo tych mam nadzieję przejściowych trudności będę walczył nadal- myślę, że dalej będzie "z górki" .

Pozdrawiam

--

Post zmieniony (20-01-11 20:25)

 
15-06-10 00:40  Odp: {Relacja} A12
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Mimo, że modeli alianckich czołgów nie mam zbyt wiele, to jednak ostatnio skusiła mnie Matilda, abym ją zakupił:-) Fajna, rasowa sylwetka, fajny temat, powodzenia:-)

Odnośnie umiejscowienia pokazanych przez Ciebie części na błotnikach, to zdaje się, że na szczęście tylko rysunek złożeniowy błędnie pokazuje ich umiejscowienie.

Monografia przedstawia to nastepująco :

Także chyba wszystko jest OK (zdjęcia rzeczywistych obiektów zreszta to potwierdzają), chociaż lepiej by było, gdyby takich stresujących błędów nie było w instrukcji:>

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
16-06-10 17:27  Odp: [Relacja] A12 Matilda
Bartek D 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Będę podglądał ... powodzenia ...

--
Ale bowiem gdzie jest skarb Wasz,tam będzie i serce Wasze...

 
04-08-10 22:25  Odp: [Relacja] A12 Matilda MODELIK 9/10
el_paw 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 27
Galerie - 7
 

Z przykrością informuję, że czołg mnie pokonał.

Nie byłem w stanie zgrać błotników, z zawieszeniem i pancerzem bocznym. Nie wiem gdzie leży problem czy po mojej stronie, czy po stronie projektu.Nie mogłęm też dopasować części 18 - poszycie pod podstawę "tylnego" koła czołgu. Na domiar złego wydziergałem sobie w międzyczasie gąski z pojedyńczych ogniwek i teraz nie wiem, czy kupować kolejny egzemplarz czy też gra jest nie warta zachodu.

Pozdrawiam

 
05-08-10 01:41  Odp: [Relacja] A12 Matilda MODELIK 9/10
Kat 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 7
Galerie - 16


 - 8

Walcz, nie poddawaj się :) Twardym trza być, nie miętkim :)

--
_________________
Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz

"Nie ma ludzi niewinnych, są tylko źle przesłuchani"- Felix Dzierżyński

Makro: HSW Ł-34 , IS-3 , BTR-80, ORP Grom II
Mikro: 2S19 Msta, Man 7t , M1070 HET, Fiat 126p

Moja strona: http://maciek-kat.cba.pl/

 
25-08-10 20:28  Odp: [Relacja] A12 Matilda MODELIK 9/10
el_paw 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 27
Galerie - 7
 

Walczę dalej. Tym razem zaopatrzony w laserowy szkielet.


Problemiki te same tzn brak wycięć w częściach. Spasowanie laserków bezproblemowe. Po przymiarkach zauważam, że szkielet należy wycinać po wewnętrzej lini obrysu.


Wstępne przymiarki poszycia do szkieletu nie są zbyt zachęcające, ale tym razem będę bardziej uważał.
Mam nadzieję, że następny wpis będzie bardziej optymistyczny.
Pozdrawiam

 
25-08-10 20:42  Odp: [Relacja] A12 Matilda MODELIK 9/10
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Chwała Ci, że się nie poddałeś, bo relacja z budowy tego akurat czołgu to swoisty rodzynek, które zresztą bardzo mi są w smak:-) Zastanawia mnie tylko, dlaczego - skoro wiesz już, że szkielet nie za bardzo pasuje do poszycia, nie rozciąłeś i nie podkleiłeś od razu właśnie poszycia, robiąc kadłub metoda pudełkową.

Skoro wiadomo, że szkielet sobie a poszycie sobie, to stara zasada brzmi - "zawsze pasuj szkielet do poszycia, nigdy odwrotnie" - tak dla przypomnienia:-)

Pozdrawiam

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
25-08-10 21:26  Odp: [Relacja] A12 Matilda MODELIK 9/10
el_paw 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 27
Galerie - 7
 

A o tym akurat nie pomyślałem. Dzięki

 
26-08-10 14:52  Odp: [Relacja] A12 Matilda MODELIK 9/10
el_paw 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 27
Galerie - 7
 

No niestety nie mam najlepszych wieści. Szkielet to chyba można sobie ciepnąć do śmietnika. Poprzednio myślałęm, że to wina mojego wycinania ale laserówki też to mają. Góra szieletu i dół na przodzie i na tyle mają inne wymiary. Oto zdjęcia:

W efekcie czego dostaniemy fajne szparki przy montażu błotników.

Nad zaproponowaną przez Stuga metodą pudełkową myślałem pół nocy i po wstępnych pomiarach poszycia wiem, że najlepiej to z nim nie będzie.

Najgorsza sytuacja jest na ostatnim zdjęciu. Część nr 18 tak jak teraz to będzie wystawała za obrys jak zwiększe wcięcie to będę musiał rozkroić tylną płytę aż po zaznaczone na niej nity.

 
26-08-10 17:33  Odp: [Relacja] A12 Matilda MODELIK 9/10
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Chyba nie spodziewałeś się, że laserowy szkielet coś zmieni?:> Przecież to te same części, co w wycinance - w końcu musi być jakiś wzór do cięcia. A raczej odpada aż tak niechlujne wycięcie ręczne elementów szkieletu, by powstały znaczące różnice, no chyba, że ktoś pracuje toporem albo młotem i majzlem:-)

W każdym razie zapowiada się niezła kupa. ale ja bym jeszcze spróbował, czy faktycznie przy sklejaniu kadłuba (poszycia) wystąpią problemy nie do przeskoczenia, przynajmniej w standardzie, bo przecież o to chodzi. Inaczej chyba nie ma co się szarpać. Znamienne jest to, że nigdzie nie widziałem choćby surówki tego modelu, może Mariusz Kita czegoś po prostu nie dopilnował? Zobaczymy... o ile Ci się jeszcze chce.

Odnosnie częsci nr 11 - zauważ, że w górnej części tego elementu dochodzą do jego krawędzi po bokach dwie ścianki, które są pochylone. Może to stąd wzięła się ta różnica 1mm z każdej strony? Może trzeba zeszlifować/ściąć pod kątem te wystające końcówki, tylko nie ma tego zaznaczonego?

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024