FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
06-03-10 17:07  [Relacja] M2 BRADLEY - Modelik 15/05
bronek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

Witam forumowiczów

Nadszedł czas na rozpoczęcie kolejnej relacji z budowy. Pod skalpel trafił amerykański gąsienicowy bojowy wóz piechoty opracowany i produkowany przez FMC Corporation. Wóz nazwano na cześć gen. Omara N. Bradleya.

M2 Bradley jest bojowym wozem piechoty przeznaczonym do wsparcia czołgów. Jest zdolny do przewożenia piechoty, zapewniając jej zabezpieczenie przed pociskami broni ręcznej oraz wsparcie, gdy przystępuje ona do działania poza pojazdem. M2 stanowi wyposażenie piechoty zmechanizowanej i może być używany jako amfibia z marszu, bez specjalnego przygotowania, wersje późniejsze nie są w stanie pływać. Podczas I wojny w Zatoce Perskiej M2 i M3 Bradley zniszczyły więcej irackich pojazdów opancerzonych niż czołgi M1 Abrams.
To na tyle jeśli chodzi o krótką informacje o tym czołgu, więcej można znaleźć w internecie.

A teraz krótko o modelu: model został opracowany przez Waldemara Rycharda i składa się z 23 arkuszy A4. W modelu można zrobić otwierane włazy przedziału desantowego i wieży, otwieraną tylną rampę, obrotową wieżę, ruchomą w płaszczyźnie pionowej armatę, kompletne wyposażenie przedziału desantowego, kompletne wyposażenie wnętrza wieży.

Okładka modelu wygląda następująco:




Wręgi podkleiłem, jak sugeruje instrukcja, na tekturę o grubości 1 mm. Wykorzystałem tekturkę"piwną" z GPM:




Spasowanie elementów szkieletu jest idealne i złożenie go w całość nie sprawiło najmniejszych problemów. Jedyne co zrobiłem to nasączyłem krawędzie BCG i tymże klejem posklejałem w całość.

Ciągle zastanawiam się nad tym czy malować cały model czy może skleić go w standardzie. Za malowaniem przemawia to że chciałbym wzbogacić model we wszelkiego rodzaju śruby, których retusz może się oddzielać od wycinanki.

Jeśli chodzi o kolor malowania to najchętniej pomalowałbym ten czołg na kolor piaskowy, zaś wnętrze na kolor jasny zielony który to występuje najczęściej. Prawdę mówiąc nie wiem dlaczego autor zdecydował się na kolor szary wnętrza przedziału desantowego bo na żadnym zdjęciu takiego nie widziałem.

Proszę więc znawców tematu malowania pojazdów bojowych U.S. z okresu operacji "Pustynna Burza" o podanie numerków farbek PACTRA jakich mogę użyć do malowania.
Ostatnie pytanie to jaki podkład użyć pod Pactre i czym zaimpregnować karton.


Na koniec zrobiłem próbnie kilka ogniwek z wycinanki trochę ulepszonych przeze mnie i pobrudzonych na kolor piasku. Myślę że wyszły w nawet dobrze i pasują idealnie na koło zębate. Ciekawe tylko dlaczego autor nie zaleca wycięcia dziurek w gąsienicy i zaleca ścięcie zębów na kole skoro wszytko idealnie pasuje.




Na początek to tyle i zapraszam do kolejnej odsłony

--
Pozdrawiam
Bronek

 
07-03-10 12:05  Odp: [Relacja] M2 BRADLEY - Modelik 15/05
pol 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 9
 

Gąsienice świetne. Chętnie pokibicuję.
Pozdrawiam.

--
pol / godlewskipawel@wp.pl
ukończone: TK-3 WAK, PzKpfw I Aufs.F WAK, Admirał Uszakow Pro Model,Krupp-Protze Modelik, AB 41 Autoblinda WAK, Pietropawłowsk Modelik, DODGE WC54 WAK, R-27 CYKLON PRO-MODEL,Panhard ,Oldenburg Pro-Model,Staghound Modelik, Wz 34 KK, Kfz 69 Modelik, FAI Modelik, GM C15TA WAK, T-20 WAK, MCV 80 Modelik, M16 MGMC WAK, Tatra 813 Kolos, T-37 Answer, Dragon Wagon GPM,
na warsztacie: Willys MB jepp WAK
w poczekalni:

 
14-04-10 18:49  Odp: [Relacja] M2 BRADLEY - Modelik 15/05
bronek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

Witam po dłuższej przerwie

Prace nad budową oczywiście posuwają się do przodu.
Długo też się zastanawiałem nad malowaniem modelu i padło w końcu na to że model będzie malowany.

Aktualnie pracuję intensywnie nad wnętrzem czołgu. Pogrzebałem trochę w internecie żeby dowiedzieć się na jaki odcień zielonego pomalować.
Oryginalny kolor wnętrza prezentuje się następująco:





Farbka która była zalecana do malowania na jednym z forum plastikowym to Pactra A113 Raf Sky Type S i taką też zakupiłem.

Kilka słów o samym klejeniu: Poszycie wnętrza przedziału bojowego spasowane jest bardzo dobrze. Na środku półokrągłemu elementowi nadałem bardziej przestrzenny kształt i nakleiłem paseczki które w oryginale tam są a także drzwi do wieżyczki. Podłoga przedziału desantowego również będzie ulepszona kawałkami papieru ściernego (wodny 150) pomalowanego na kolor wnętrza. Zdjęcia z moich kombinacji niżej:




Przejdźmy teraz do bardziej pracochłonnych elementów, którymi są siedzenia. Nie będą to w 100% siedzenia z wycinanki bo wydawały mi się zbyt kanciaste i bez przestrzeni. Wyciąłem wszystkie dziurki w szkielecie siedzeń obciętą igłą bądź skalpelem. Siedzisko i oparcie zrobiłem z tektury, następnie zaokrągliłem krawędzie, wgłębienia zrobione wypisanym długopisem i na koniec pomalowane farbka akrylową. Efekt poniżej:




Wykonałem też skrzynki zielone i pociski kierowane TOW w stosunku do których mam dylemat bo nie chce ich malować ze względu na napisy na nich które nadają im jako takiego charakteru. Trochę nie za bardzo będą wyglądać w malowanym wnętrzu, co radzicie ? Skrzynki pomaluję najpewniej na kolor czarny gdyż w takim kolorze je widziałem na zdjęciach.





Pozdrawiam i dziękuję za uwagi i komentarze

--
Pozdrawiam
Bronek

 
14-04-10 21:19  Odp: [Relacja] M2 BRADLEY - Modelik 15/05
spec model 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Życzę powodzenia i kibicuję postępom w klejeniu.

--
Pozdrawiam - SpecModel

 
14-04-10 21:33  Odp: [Relacja] M2 BRADLEY - Modelik 15/05
Matiz1911 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Fotele są świetne !! A pocisków ja bym nie malował ,a nawet będzie chyba lepiej wyglądało bo będzie kontrast i będą bardziej widoczne z zewnątrz .

--
SRH Gloria-Viktoria 1914

Zrobione : Fokker Dr.1, Chi-he, Messerschmitt Bf-109/F4 trop, Flak 38,Polikarpow I-16, Fokker D.VII
Robiony : P38-G Lightning

 
01-05-10 21:25  Odp: [Relacja] M2 BRADLEY - Modelik 15/05
bronek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

Witam w kolejnej odsłonie

Prace posuwają się do przodu i przybywają kolejne elementy wyposażenia przedziału desantowego.
Na fotkach przedstawiam podłogę wykonaną jak wspomniałem z papieru ściernego i pomalowaną później farbką, zamontowane zaczepy wykonane z drutu oraz kilka elementów sterczących z lewej strony, które służą do podtrzymywania pocisków TOW. Skleiłem i pomalowałem sufit i ścianki boczne a na nich peryskopy wraz z elementami jarzm karabinków.
Peryskopy wykonałem następująco: wyciąłem miejsce gdzie powinna być szybka a następnie wycięte szybki nakleiłem SG na środek dyskietki (takie czarne, plastikowe, kółko).
Następnie wyciąłem wszystkie szybki i wkleiłem w otwory przy pomocy SG i gotowe.




Pozostaje tylko pytanie czy brudzić takie wnętrze i czym żeby tego nie zepsuć.


Zapraszam do kolejnej odsłony

--
Pozdrawiam
Bronek

 
04-05-10 08:37  Odp: [Relacja] M2 BRADLEY - Modelik 15/05
Maćko   

Ja bym zostawił, ładnie jest pomalowane

--
Pozdrawiam,
Maciej.

 
04-05-10 08:56  Odp: [Relacja] M2 BRADLEY - Modelik 15/05
pol 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 9
 

Mnie się też podoba tak jak jest.
pozdrawiam

--
pol / godlewskipawel@wp.pl
ukończone: TK-3 WAK, PzKpfw I Aufs.F WAK, Admirał Uszakow Pro Model,Krupp-Protze Modelik, AB 41 Autoblinda WAK, Pietropawłowsk Modelik, DODGE WC54 WAK, R-27 CYKLON PRO-MODEL,Panhard ,Oldenburg Pro-Model,Staghound Modelik, Wz 34 KK, Kfz 69 Modelik, FAI Modelik, GM C15TA WAK, T-20 WAK, MCV 80 Modelik, M16 MGMC WAK, Tatra 813 Kolos, T-37 Answer, Dragon Wagon GPM,
na warsztacie: Willys MB jepp WAK
w poczekalni:

 
08-05-10 09:48  Odp: [Relacja] M2 BRADLEY - Modelik 15/05
bronek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

Witam w kolejnej małej aktualizacji,

Kolejna porcja zdjęć przedstawia kompletne i zamontowane na stałe wnętrze. Postanowiłem nie brudzić wnętrza a to dlatego iż z jednej strony nie chcę zepsuć malowania a z drugiej strony patrząc na zdjęcia oryginału można powiedzieć że jest ono po prostu czyste więc takie też pozostanie u mnie.







Kolejnym etapem będzie zamknięcie wnętrza i oklejenie poszyciem
Zapraszam do kolejnej odsłony

--
Pozdrawiam
Bronek

 
25-10-10 21:15  Odp: [Relacja] M2 BRADLEY - Modelik 15/05
bronek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

Witam forumowiczów

Dawno mnie tu nie było ale to nie znaczy że się poddałem. Brak czasu skutkuje tym ze klejenie idzie mi w ślimaczym tempie.

A teraz do rzeczy - wóz bojowy został oklejony poszyciem, które pasowało prawie idealnie do szkieletu (pewnie to ja coś sknociłem i musiałem coś poprzycinać)
Jarzma karabinów zostały przeze mnie zmodyfikowane przez dodanie białego elementu żeby nie były one skierowane w niebo a tak jak w rzeczywistości czyli równolegle do podłoża.
Przekładnie boczne zaopatrzyłem w śruby. Dorobiony został właz kierowcy, właz górny desantu i sporo innych drobnych elementów.

Efekty na zdjęciach poniżej:




Zacząłem też robić kółka których jest dość sporo i wymagają dużo pracy z tego względu że chce je trochę zmienić aby upodobnić je do oryginału.
Miedzy innymi nie będą one puste w środku jak zaprojektował to autor i wszystkie środki kół zewnętrznych będą obłe a nie kanciaste (zbliżenie poniżej na zdjęciu)
Bardzo dużym ułatwieniem w wycinaniu tych wszystkich kółek był cyrkiel olfy bez którego pewnie straciłbym nerwy.



Pozdrawiam wszystkich i zapraszam do kolejnej aktualizacji

--
Pozdrawiam
Bronek

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024