FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
20-09-07 14:50  [Relacja] Ki-43 I mjra Tateo Kato /Answer/
Stachowitz 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Witam!

Model I-19 a raczej papier kredowy dał mi cokolwiek w kość i aby nie zniechęcić się do tego pięknego hobby postanowiłem odłożyć go na chwilę na półkę, jednakże I-19 będzie skończony, nie poddam się tak łatwo!! Obecnie wziąłem na tapetę model Ki-43 I Kai z wydawnictwa Answer. Model ten rozpoczął już kleić kolega Lazarus, pooglądąłem sobie co nieco - jak tam postępy w budowie??

Zdecydowałem się na ten model ze względu na to, iż Hayabusa to jeden z moich ulubionych samolotów, a patrzac na ilość galerii i relacji z budowy Ki-43 na forum dochodzę do wniosku, że niedługo skompletujemy całą sentai:) Sam model jest w barwach 64 Sentai, pilot - major Tateo Kato. Był to jeden z najbardziej znanych japońskich lotników Armii, karierę bojową rozpoczął w Chinach, gdzie w walkach osiągnął 10 zwyciestw powietrznych. W trakie japońskiej ofensywy 1941-1942 był dowódcą 64 Sentai i w walkach nad Malajami, Holenderskimi Indiami Wschodnimi oraz Birmą zestrzelił od 4 do 8 samolotów alianckich. Jego kariera bojowa została przerwana w dniu 22 maja 1942 roku. Wówczas, już podpułkownik, Tateo Kato wraz z kilkoma pilotami 64 Sentai zaatakował samotnego Blenheima Mk IV pilotowanego przez Wt. Off. Martina Huggarda. Wychodząc z nurkowania Ki-43 ppłk Kato został trafiony celną serią przez strzelca Flt. Sgr. Jocka McLuckie. Jego Hayabusa zaczął płonąć, zachwiał się, przewrócił na plecy i runął do morza. Ppłk. Tateo Kato pośmiertnie awansowano do stopnia generała majora. Z drugiej strony jego pogromcy zostali wyróżnieni szyfrogramem gratulacyjnym, gdy wywiad aliancki ustalił, kto padł ich ofiarą.

Tyle wstępu.

Sam model prezentuje się, według mnie bardzo dobrze, zarówno pod względem szczegółowości opracowania, grafiki jak i czytelności instrukcji i rysunków montażowych. Zapowiada się niezła zabawa!
Przy klejeniu modelu korzystam z wręg wycinanych laserowo - leniuszek za mnie;)
Poniżej efekt dwudniowej pracy:






Aby nieco uplastycznić kokpit dodałem radiostację oraz parę przewodów - jeden od panelu przełączania zbiornika paliwa, drugi od licznika zużycia amunicji.



Post zmieniony (20-09-07 15:03)

 
20-09-07 21:53  Odp: [Relacja] Ki-43 I mjra Tateo Kato /Answer/
Lazarus 



Na Forum:
Relacje w toku - 15
Relacje z galerią - 13
Galerie - 20
 

Stachowitz - cieszę się że podjąłeś się sklejenia Oscara. Mój jeszcze leżakuje, ale obiecałem sobie, że w najbliższym czasie go dokończę.
Życzę powodzenia - Lukasz

--

 
21-09-07 14:22  Odp: [Relacja] Ki-43 I mjra Tateo Kato /Answer/
Stachowitz 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Dzięki za życzenia:) Okleiłem kokpit - na razie bez większych problemów...




Ciąg dalszy wkrótce:)

 
21-09-07 14:44  Odp: [Relacja] Ki-43 I mjra Tateo Kato /Answer/
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Segment kabiny i ten tuż za nim ( tylny). Chyba troszkę za bardzo ściągnięty w dół. Nie za bardzo zgrywają się linie przy krawędzi skrzydła (1 zdjęcie).

Japończyki mnie bardzo interesują. Ostatnio zastanawiam się nad wyborem następnego modelu pomiędzy Ki-43 z Answeru a Ki-61z AH. Ta relacja na pewno mi pomoże :)) Ewentualne błędy lub nieścisłości na pewno będę chciał przetestować na żywym organizmie osobiście :))
--

Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------


Post zmieniony (21-09-07 14:47)

 
21-09-07 17:15  Odp: [Relacja] Ki-43 I mjra Tateo Kato /Answer/
Stachowitz 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Masz rację QN... Na swe usprawiedliwienie mogę tylko dodać, że gdy chciałem uniknąć tej sytuacji wnętrze kabiny nie dochodziło do podłogi, a w miejscu gdzie będzie kozioł antykapotażowy tworzyła się spora szpara. Po namyśle zdecydowałem, że lepiej nieco obniżyć wspomniany przez Ciebie segment, uważam, że łatwiej będzie to wyretuszować. Zobaczymy. Zastanawiam się skąd ten błąd - wręgi laserowe czy mea culpa?? Co do błędów i nieścisłości - patrząc na Twe relacje QN to raczej się nie spodziewam takowych :):)

 
21-09-07 18:16  Odp: [Relacja] Ki-43 I mjra Tateo Kato /Answer/
Stachowitz 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Popołudniową porą Sokołowi Wędrownemu wyrósł ogon:


 
22-09-07 21:01  Odp: [Relacja] Ki-43 I mjra Tateo Kato /Answer/
Stachowitz 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Dziś doszedł statecznik pionowy. Po doklejeniu do niego oklejek zauważyłem, że zbyt wyraźnie - jak na moje gusta - wyróżniały się na tle godła 64 Sentai - przejście z oklejki do statecznika nie było zbyt płynne - widać było wyraźnie krawędzie oklejek (zaznaczone czerwonym). Oklejki w miejscu styku z statecznikiem nasączyłem cyjanoakrylem i delikatnie zeszlifowałem pilniczkiem do paznokci. Mistrzostwo świata to to nie jest, ale według mnie wygląda lepiej.

 
23-09-07 20:40  Odp: [Relacja] Ki-43 I mjra Tateo Kato /Answer/
Stachowitz 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Dziś niewiele nakleiłem - piękna pogoda zachęciła raczej do pobujania się rowerem po okolicy - nie można siedzieć tylko w oparach butaprenu;) Do rzeczy - kozioł antykapotażowy i wypukłości na km-ach:

Następnie zabrałem sie za stateczniki pionowe i pojawił się problem. Od razu zastrzegam, że jestem w stanie sam go rozwiązać oraz nie mam zamiaru nikogo się "czepiać"- prosze tylko o wyjaśnienie, czy ktoś miał podobne problemy. Szanowny Lazarusie - a może Ty sie z tym spotkałeś - kleiłeś ten model, a z tego co wnioskuję zaprojektowałeś go - dobrze myślę?? W czym rzecz: Poniżej trzy foty:

Gdy wręgi (chodzi mi głównie o 38a i 38b - oznaczone czerwonymi kropkami) chciałem okleić częścią 39 okazało się, że pojawiła się szpara - foto nr 1 /zaznaczona na kolor niebieski/. Również miałem problem z dopasowaniem 38b do końcówki statecznika - foto nr 2 /niedokładność również zaznaczona na niebiesko/. Gdy włożyłem wręgę głębiej - aby końcówki 38a i 38b pasowały do oklejki oczywiście pojawiły się wystające jej części /foto nr 3 od lewej, kolor niebieski/. To żaden problem - spokojnie dam sobie radę, ale może to było uwzględnione w projekcie?? Nigdy jeszcze nie kleiłem modelu z ruchomymi powierzchniami sterowymi, to może ma to z tym związek i niepotrzebnie sie rozpisuję?? Proszę o wyjaśnienie, jeżeli niepotrzebnie zawracam "cztery litery" to przepraszam...

Pozdrawiam!



Post zmieniony (23-09-07 20:53)

 
27-09-07 09:30  Odp: [Relacja] Ki-43 I mjra Tateo Kato /Answer/
Stachowitz 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Powoli bo powoli ale relacja idzie do przodu. Tym razem stateczniki poziome:



Ciąg dalszy nastąpi...

 
17-12-07 12:33  Odp: [Relacja] Ki-43 I mjra Tateo Kato /Answer/
Stachowitz 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

WItam po dłuższej przerwie... Nowy rok akademicki i miałem trzy miesiące ostrej jazdy - jakoś tak wszystko się nawarstwiło i na hobby nie pozostało wiele czasu... Ale do rzeczy - rozpocząłem sklejanie szklielet skrzydeł, wszystko byłoby OK, gdyby nie to:



Jak widać, wręgi 6L i 6P wystają o 1 mm. Trzeba zeszlifować, nie będzie to stanowiło jakiegoś problemu. Wręgi są wycinane laserowo, wkradła się jakaś niedokładność - tym razem nie moja...

Następnie wziąłem sie za wnęki podwozia. Ozdobiłem je takową "kryzą", co ułatwi mi ich przyklejenie:


Wygląda to teraz tak:


c.d.n - wkrótce:)



Post zmieniony (17-12-07 12:35)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024