FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
13-03-10 18:38  [Technika]- Kadłub wypelniony sturodurem+szpachla spray
Modelman   

Witam wszystkich.

Myślę nad zastosowaniem pewnej techniki w budowie kadłuba okrętu a mianowicie. Po wykonaniu szkieletu odstępy między wręgowe wypełnić styrodurem i oszlifować do właściwego kształtu kadłuba. Potem zamiast bawić się w nakładanie szpachli i szlifowanie naddatku pomyślałem o zastosowaniu szpachli w sprayu. Ciekaw jestem czy ta szpachla kryje na tyle żeby zakryć pory w styrodurze. Oczywiście nałożyć ileś tam warstw w zależności od tego jak kryje. Czy ktoś stosował podobną technikę. Czy szpachla nie rozpuści styroduru itp. Wtedy pozostaje tylko szlifowanie do odpowiedniej gładkości.

Pozdr

 
13-03-10 19:07  Odp: Technika- Kadłub wypelniony sturodurem+szpachla spray
TomS 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Nie wiem czy idealne i uda Ci się wypełnić przestrzenie międzywręgowe styrodurem (chodzi o szczeliny między wręga a klockiem styroduru). Trzeba będzie je szpachlować. W sumie jest to kwestia dokładnego docięcia klocka.

Czy szpachla w sprayu nie "zeżre" styroduru? Nie mam pojęcia jak szpachla, ale np. lakier podkładowy wcina go błyskawicznie.

Ja przestrzenie międzywręgowe wypełniłem styrodurem, na to poszła szpachla (w moim przypadku akrylowa), później kilka warstw lakieru podkładowego, wspomagane czasem szpachlówką w celu likwidacji dziur, nierówności itp.

Nie wiem jaką warstwę daje Twoja szpachla w sprayu, nie wiem co chcesz nią pokrywać, jeśli to Takao 1:100 to dobrze przemyślałbym sprawę, bo powierzchnia kadłuba tam będzie ogromna a styrodur wcale taki pancerny nie jest i bez odpowiedniego pancerza ze szpachli może okazać się, że przy "użytkowaniu" modelu pojawią się wgniecenia itp.

Nie mam doświadczenia w tego typu kolosach, piszę to z perspektywy budowy HIEI 1/300. Myślę, że dużo więcej do powiedzenia w tym temacie miałby Witek ze swoim Yamato. Ja na 100%: impregnowałbym wregi, maksymalnie wzmocnił szkielet, być może znów użyłbym szpachli akrylowej, ale nastawiałbym się na odpowiednią jej warstwę.

Pozdrawiam
TomS

 
13-03-10 19:56  Odp: [Technika]- Kadłub wypelniony sturodurem+szpachla spray
Modelman   

No właśnie nie chce mi się bawić w to szlifowanie szpachlowanie i szlifowanie i tak aż będzie cudnie. A tak oszlifowałbym na gotowo. A co do dokładności klocków między wręgami to kupiłbym odpowiedniej szerokości. Z minimalnym szlifowaniem. Ale boje się ze jak popsikam na styrodur tą szpachle to może zacząć ją rozpuszczać ale chyba pozostaje zrobić test i już.

pozdr

 
13-03-10 20:09  Odp: [Technika]- Kadłub wypelniony sturodurem+szpachla spray
TomS 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Nie wiem co powiedzieli by inny użytkownicy forum, ale jeśli nastawiasz się na model szpachlowany, w domyśle waloryzowany, to niestety nie możesz podchodzić do sprawy: "nie chce mi się bawić", bo zabawy i tak nie unikniesz a szlifowanie to nie najgorsza rzecz jaka Cię czeka.

PS. Nawet jak wyszlifujesz już na gotowo, to po pomalowaniu i tak coś wyjdzie. Czasem kilka razy.


Tu: znajdziesz "poradnik szpachlowania dużych jednostek"

http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=100962&t=95766
proponowałbym, porozmawiać z autorem :)



Post zmieniony (13-03-10 20:09)

 
13-03-10 20:29  Odp: [Technika]- Kadłub wypelniony sturodurem+szpachla spray
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Witam
Przy modelach w 1:100 proponuje jednak wzmocnić kadłub szpachlą włóknem szklanym a dopiero na nią położyć zwykłą szpachlę. Co do styroduru to nie wiem czy go coś rozpuszcza czy nie bo tego specyfiku nie używam ale zamiast tego proponuję piankę która można odzyskać ze starych lodówek. Pianka ta jest dużo lepsza bo jest twardsza i lżejsza a szlifuje się ją lepiej niż wszystkie inne pianki, nie ma też dużych dziur jak po tej w sprayu.
Sposób szpachlowania i wypełniania kadłuba jest opisany w relacji z budowy Yamato link jest w stopce.
Co do szpachli w sprayu to nie ma szans aby takie ubytki ten preparat wypełnił, takich ubytków na raz nie wypełni nawet szpachla samochodowa natryskowa którą nakładam pistoletem z dyszą 2,5 mm. Szkoda by było abyś napracował się przy modelu i przed jego ukończeniem robił następny kadłub ponieważ przy tej wielkości kadłuba możne się okazać że materiały które użyjesz będą słabe i kadłub najnormalniej popęka a szkoda by było..
I Toms mnie wyprzedził podając linka do Yamato, dzięki Toms

--

Pozdrawiam Witek
Na warsztacie Yamato , Scorpion, Amerigo Vespucci, Akizuki

-----------------------------------
Samoloty. Okręty, Pojazdy
-----------------------------------

Post zmieniony (13-03-10 20:32)

 
13-03-10 20:59  Odp: [Technika]- Kadłub wypelniony sturodurem+szpachla spray
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Jeżeli natryśniesz grubo szpachli to ta szpachla będzie tak samo grubo na styrodurze jak i na wręgach szkieletu. Szkielet zmieni swoje wymiary, będzie w całości grubszy, chyba nie tędy droga.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
13-03-10 22:01  Odp: [Technika]- Kadłub wypelniony sturodurem+szpachla spray
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Ostoja szkielet zmieni wymiar ale nadmiar szpachli szlifuje się do momentu uzyskania odpowiednich wymiarów (aż będzie widoczny szkielet). Należy pamiętać aby po wklejeniu pianki nasączyć szkielet cyjanem aby podczas szlifowania szpachli nie uszkodzić wręg.

--
Pozdrawiam Witek
Na warsztacie Yamato , Scorpion, Amerigo Vespucci, Akizuki

-----------------------------------
Samoloty. Okręty, Pojazdy
-----------------------------------

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024