FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
10-02-06 17:46  [relacja/galeria] Pfaltz D XII - Answer
Dziadek-Tadek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

Pfaltz DXII wydany w serii „Kartonowy Świat” nr 8-9 przez wydawnictwo Answer. Skala 1:50, autorem jest Marek Pacyński, choć stopka redakcyjna błędnie wskazuje na Answer. Instrukcji słownej nie ma żadnej co jest typowe dla „KŚ”. Rysunki montażowe są 3. Szkoda, że zabrakło rysunku pokazującego jak należy wyprofilować poszycie dolnego płata przy kadłubie. Rysunek taki jest w Pfaltz-u wydanym przez KEL. Ostatni widoczny mankament to nie pomalowana jedna połówka śmigła.



Model postanowiłem waloryzować na tyle na ile pozwala mi wycinanka gdyż nie dysponowałem dokładnymi planami. Zacząłem od przygotowania „oddzielonych” lotek. W skrzydłach i statecznikach wyciąłem czarny pasek rozdzielający skrzydła od lotek a powstałe szczeliny podkleiłem paskiem czarnego papieru. Metoda ta była prezentowana na forum przy relacji z budowy Spitfir’a.



Klejenie zacząłem zgodnie z numeracją części, najpierw szkielet części silnikowej, potem obudowa, osłony miski olejowej, blok silnika i chłodnica. Przy sklejaniu szkieletu trzeba pilnować kąta prostego pomiędzy wręgami D i E. Również do szerokości wręgi D należy dopasować szerokość wręg 1a i 1b. Dopiero wtedy oklejać je blokiem silnika. Blok silnika uplastyczniłem poprzez wycięcie czarnych prostokątów (chyba otwory chłodzące?) i podklejenie ich czarnym papierem. Przy sklejaniu osłony miski olejowej proponuję część 3a (po naklejeniu na pasek z ząbkami 3d) przykleić tylnimi „ząbkami” na wrędze A. Dopiero potem przyklejać cz.3 opierając ją na wręgach B i A (oklejonej ząbkami cz.3d). Ja cz.3
przykleiłem do cz.4 a potem musiałem trochę kombinować z cz.3a. Przy sklejaniu chłodnicy trzeba pamiętać o przyklejeniu tyłu chłodnicy cz.2a którego na planie generalnym nie widać.





Tablicę przyrządów też postanowiłem uplastycznić. Wyciąłem szare tarcze zegarów („na dzięcioła”, śrubokrętem zegarmistrzowskim) i podkleiłem czarnym papierem na którym próbowałem narysować jakieś skale przyrządów. Mając do dyspozycji białą farbkę, szpilkę i własną rękę wyszło jak wyszło. Do oszklenia zegarów użyłem gęstego, bezbarwnego lakieru do paznokci. Dodałem jeszcze włącznik iskrownika (wzorowany na Bosch’u z Fokkera VII) i jakieś krany paliwa.





Ciąg dalszy relacji wkrótce.

--
Co by tu jeszcze ... skleić panowie?

 
10-02-06 18:25  Re: [relacja z budowy] Pfaltz D XII
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Nieśmiało jeszcze zauważę błąd w samej nazwie samolotu. Prawidłowa to PFALZ (pomijając oznaczenie wersji rozwojowej).

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
10-02-06 21:02  Re: [relacja z budowy] Pfaltz D XII
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Co nie zmienia faktu, że wycinanka zatytułowana jest tak, jak tytuł relacji... czyli sama nazwa modelu jest błędna. Autor relacji mógł po prostu przepisać w dobrej wierze.

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
10-02-06 21:45  Re: [relacja z budowy] Pfaltz D XII
Dziadek-Tadek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

Z tą nazwą to dziwna historia w "KŚ" jest Pfaltz w KEL Pfalz w internecie pod oboma hasłami wyskakuje ten sam samolot. Znajoma germanistka tłumaczyła to zmianami jaki zaszły w języku niemieckim na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat. Nie wykluczała możliwości, że jedna z pisowni jest czysto niemiecka a druga bawarska (ponoć są różnice). Tyle udało mi się ustalić w kwestii podwójnej nazwy.

--
Co by tu jeszcze ... skleić panowie?

 
10-02-06 21:51  Re: [relacja z budowy] Pfaltz D XII
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

A co podają w literaturze z epoki? Pfalz to niemiecka nazwa landu Palatynat i ta się faktycznie mogła przez wieki zmieniać, ale w okresie I wojny już chyba była ustalona...?

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
10-02-06 23:05  Re: [relacja z budowy] Pfaltz D XII
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Sturmovik - ja do autora relacji nic nie mam, widzę nazwę na okładce :-)

Chętnie bym to skleił, ale w jedynie słusznej skali 1:33.

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
11-02-06 00:12  Re: [relacja z budowy] Pfaltz D XII
Kuba G. 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Hej Dziadku Tadku fajnie idzie :-).Czy mi sie zdaje czy fotki są roboione aparatem analogowym?

--
Tygrys i Halny

 
11-02-06 13:37  Re: [relacja z budowy] Pfaltz D XII
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Brawo!
Oglądam z wypiekami , bo lubię tą skalę , a relacji z takich modelików jak na lekarstwo...

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
11-02-06 14:05  Re: [relacja z budowy] Pfaltz D XII
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

A wracając do relacji: uważaj na część - nie pamiętam numeracji - taki opływ tuż przed kabiną (półksiężyc w kolorze kadłuba, w wydaniu KEL był sklejkowy). Bynajmniej nie pasuje intuicyjnie i sporo trzeba pokombinować z jego kształtowaniem.

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
11-02-06 23:15  Re: [relacja z budowy] Pfaltz D XII
Dziadek-Tadek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

Dzięki za zainteresowanie relacją. Zgadza się Kuba, zdjęcia robione są tradycyjnie, stąd niemożność zbliżeń poniżej 0,5 m od obiektu. Sturmovik - dzięki za ostrzeżenie. Właśnie pracuję nad kabiną, być może rozwiążę ten problem trochę inaczej.

--
Co by tu jeszcze ... skleić panowie?

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024