FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 10Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
31-01-06 10:13  [Relacja] "Just do it" F-14 A Tomcat KA 1:33 CZĘŚĆ I
BERP 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 


Cześć

Witam kolejny raz w mojej relacji i jak zwykle zapraszam do oglądania, oceniania, wymieniania uwag i dobrej mam nadzieję zabawy. Tym razem wybór padł na dość popularny ostatnio model, jakim jest F-14 A Tomcat. Podstawowe informacje o F-14 dla zainteresowanych tu: http://www.f14tomcat.neostrada.pl/start.htm

Zdecydowałem się na wydawnictwo Kartonowy Arsenał z wiadomych przyczyn dobre komputerowe opracowanie, świetna waloryzacja, duże uszczegółowienie, możliwość wykonania ruchomych elementów itd. Po wstępnym zapoznaniu się z arkuszami przyznaje rację osobą, które przestrzegały mnie przed tym modelem twierdząc, że model jest piekielnie trudny. Potwierdzam :-) masa drobnych szczegółów, na które będzie trzeba poświęcić ogrom czasu, rozbudowany szkielet, spora ilość ruchomych elementów wszystko to podparte praktycznie tylko rysunkami montażowymi ( no, ale tego niby szukałem).

Całość budowy rozpoczęte standardowo od montażu szkieletu, stosując się do zaleceń autora odnośnie grubości tektury i nie zwracając uwagi na czystość klejenia. Polecam bardzo, naprawdę bardzo dokładne zapoznanie się z rysunkiem montażowym i wszystkimi elementami szkieletu można zapomnieć o drobnych elementach. Przednia część szkieletu bez zastrzeżeń wszystko jasne idealnie spasowane, delikatne kłopoty pojawiły się w budowie środkowej części, która jest mocno rozbudowana i posiada mechanizm ruchomych skrzydeł. Całość szkieletu jest zilustrowana na jednym rysunku jak dla mnie trochę mało w paru miejscach miałem wątpliwości jak i co ma być zagięte. Pojawił się jeden drobny błąd w oznaczeniu miejsca przyklejenia części 9a i 11a ich miejsca są wzajemnie zamienione. Reszta elementów spasowana dokładnie, system synchronicznie ruszanych skrzydeł działa bez zastrzeżeń.

Po przebrnięciu przez szkielet postanowiłem wypróbować paluchy na czymś stosunkowo łatwym wybór padł na skrzydła. Szkielet skrzydeł jak dla mnie troszkę za mało rozbudowany szczególnie jego druga część. Sporo uwagi należy poświecić na „ zawiasy skrzydeł”, które składają się z 5 elementów dość wymagających, jeżeli chodzi o ich kształtowanie na szczęście autor zadbał o ich idealne zaprojektowanie i spasowanie. Skrzydła można wykonać z otwartymi i ruchomymi klapami, co uczynię niebawem :-)










P.S. To będzie naprawdę bardzo wolna relacja !!!
Pozdrawiam

--

Śmigam na rowerku po górach tttrrrrr ....;-)

Post zmieniony (23-02-06 15:24)

 
31-01-06 10:26  Re: [Relacja]
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Panie i Panowie! Piotrek znowu zaczyna szalec :)

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
31-01-06 10:55  Re: [Relacja] "Just do it" F-14 A Tomcat KA 1:33
robal 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 2
 

Kolejna piekna maszyna wspolczesna sie szykuje :), czyli to co tygrysy lubia najbardziej. Ostatnimi czasy obserwujemy bogactwo relacji na forum, szkoda troche ze wydawcy nie nadazaja za tym bardzo pozytywnym trendem... ;). Kibicuje mocno bo u mnie ten modelik takze w czolowce kolejki. Probowalem swoich sil z pierwszym wydaniem, ale to byla ciezka walka (dokladnosc opracowania i papier kredowy), ale to wydanie wyglada calkiem przyjaznie. Czy kabina bedzie otwarta?

--
**********************
Space - The Final Frontier
Gene Roddenberry - StarTrek
**********************

 
31-01-06 11:01  Re: [Relacja]
Dixie 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Jak zobaczyłem okładkę, to aż podskoczyłem z wrażenia i przeszperałem swoje archiwum. Znalazłem "ten" model, ale... wydanie 2-3/95 :))
Skoro BERP twierdzi, że to, które skleja, ma masę szczegółów, to ten mój na pewno jest dużo prostrzy. Nawet widać, że to jeszcze ręczna, ale piękna robota [choć kokpit nie umywa się już do tego, co zobaczyłem w ostatnim Spit'cie z MM]. W końcu jest 6 lat różnicy, choć to samo wydawnictwo.
Myślę, że chłopaki z firmy Grumman też będą śledzić tę relację i uwzględnią wnioski przy kolejnych modernizacjach ;)

--

...to ja idę sklejać pierogi :)

Post zmieniony (31-01-06 11:52)

 
31-01-06 11:03  Re: [Relacja] "Just do it" F-14 A Tomcat KA 1:33
kari   

Witaj BERP!
Good choice !
Świetny "tomkat", przepraszam - temat, dobre opracowanie i bardzo dobry wykonawca.
Wszystko to razem zebrane do kupy wg mnie = ciekawa "wolna relacja" powstawania F-14A od AH.
Czekam na więcej !
Pozdrawiam.
-------------------------------------------------------------------------------------------

 
31-01-06 11:05  Re: [Relacja] "Just do it" F-14 A Tomcat KA 1:33
PanzerMaus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Jakby co to służę częściami:) Wszystkie ,które znajdują się za kabiną pilotów:))
Zapowiada się ciekawie :)) Komu LET'S temu GO !!!

--
Kings of Chaos

 
31-01-06 11:33  Re: [Relacja]
BeBe 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


 - 3

No to "szaleju" Ci na drogę ;-D Trzymam kciuki, w końcu można powiedzieć, że jestem "ojcem chrzestnym" Twojego modelu :-))))

--

Pozdrawiam... mam 159 powodów, żeby czuć się wyjątkowo na drodze
(_)(_)(_)====\*/====(_)(_)(_)


Post zmieniony (11-02-06 12:43)

 
31-01-06 11:34  Re: [Relacja]
ESP   

@Dixie
model ktory ty masz i ktory klei BERP to prawie ten sam model
wydanie z 2000 roku roznie sie od Twojego:
-innym malowaniem Wolfpack zamiast Tomcatters
-kartom matowy zamiast kredowego
-dodaniem kilkunastu szczegolow: min. drabinka, sonda do tankowania, otwarte hamulce i klapy, radar
-szkielet modelu i jego bryla nie zmienila sie - to ciagle ten sam model - pod tym wzgledem nic sie nie zmienilo.

@BERP
napewno znasz strone MATS - najwiekszy zbior materialow o tomcacie
http://www.anft.net/f-14/
jezeli jednak cos jeszcze potrzebujesz daj info na konrad.gora@gmail.com - wysle ci wszystko to co mam (a mam tego duuuuuuuuuuuuuuuuzo)

@maniacy F-14
jezeli jeszcze nie ogladaliscie serii Fighter Fling (pozycja obowiazkowa dla wszystkich maniakow Indora) to jest ona do sciagniecia na Patrick Aviation Videos:
http://www.patricksaviation.com/videos.php?action=search&p=1&q=Fighter%20fling&f=text&aircraft=35&pp=10&s=relevance&o=desc
polecam najbardziej te z lat 2002-2004

Le Coureur 1776 (Shipyard) - 5%
HMS Alert 1777 (Shipyard) - 100%
Yukikaze (AH 3/2003) - 100%
P-51C Mustang III (AH 3/2006) - 100%
Messerschmitt Bf109F-4 (AH 4/2005) - 100%

Post zmieniony (31-01-06 11:40)

 
31-01-06 11:36  Re: [Relacja] "Just do it" F-14 A Tomcat KA 1:33
BeBe 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


 - 3

+ skopane wloty powietrza ;-D

--
Pozdrawiam... mam 159 powodów, żeby czuć się wyjątkowo na drodze
(_)(_)(_)====\*/====(_)(_)(_)

 
31-01-06 13:14  Re: [Relacja] "Just do it" F-14 A Tomcat KA 1:33
Drewal   

Czesc
Chyba nie wszystko tak idealnie pasuje, na obrazku 2 (DSCN4865.jpg) widac jak wregi nr 4 i 5 jakby byly nie tak wykreslone. Sam jestem w trakcie budowy szkieletu wiec niezmiernie mnie cieszy, ze widze ta relacje.
Pozdrawiam Tomek D

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 10Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024